Plačeš? Tu máš – mliečko!

Redakcia | 22. jún 2021
Plače bábätko?

Keď bábätko zaplače, okamžite ponúkate prsník alebo fľašu? Chyba!

Bábätko môže plakať z rôznych príčin – okrem toho, že môže byť hladné, môže mu byť zima, teplo, tlačiť ho plienka či oblečenie, bolieť bruško, páliť záha alebo len potrebuje sociálny kontakt.

Prečo plačeš?

Keď ste drobčeka nedávno kŕmili, hľadajte inú príčinu jeho nespokojnosti. Skúste si ho najprv privinúť, pomaznať sa s ním a ak to nepomôže, pátrajte po ďalších možných dôvodoch. 
Táto taktika vám pomôže hlavne v noci, pretože ak budete v krátkych intervaloch okamžite ponúkať mliečko, celé mesiace sa nevyspíte – bábo si zvykne piť možno aj pätnásťkrát za noc – a vždy iba pár glgov.

Priscilla Dunstan (ext. zdroj Priscilla Dunstan) skúmala jednotlivé druhy plaču novorodencov a zostavila akýsi prekladový slovník. Všimla si, že deti v prvých troch mesiacoch, nezávisle od jazyka rodičov, vyjadrujú svoje potreby rovnakými typmi plaču – podľa toho, čo chcú:

  • Keď plač znie ako NEH, znamená to  “Mám hlad!” (zvuky pochádzajú z mľaskania jazýčkom o podnebie úst, ako keď vyslovujete písmeno N)
  • OUH = Chcem spať! (zvuk pochádza zo zívania)
  • HEH = Chcem prebaliť! (ale aj je mi teplo, zima, cítim sa nepohodlne)
  • EH = Chcem si odgrgnúť! (zvuk súvisí s tým, že dieťa sa popri plači snaží vytlačiť vzduch von ústami) 
  • EAIRH = Bolí ma bruško, mám prdíky! (dieťa sa snaží tlačiť do plienky)

Zo života mamičiek

Marianna:

“Pri prvom bábätku som nikdy nevedela, čo chce – stále som mu ponúkala prsník, len aby neplakalo. Upokojilo ho to vždy iba na chvíľu a znovu spustilo rev. Až pri druhom som si bola istejšia a naučila som sa správne na jeho plač reagovať. Dôležité je nerobiť si kvôli plaču výčitky. Ak ste urobili všetko, čo sa dalo, a ono stále plače, zbytočne sa nenervujte. Raz to prejde (a časom určite).”

Júlia:

"Bude hladný - hovorievali mi, keď Danko plakával a tak som pohotovo vyťahovala prsník. Na chvíľu sa upokojil a o pár minút opäť to isté. Potom už plakal s pokrčenými nôžkami a odmietal prsník. Moja chyba, Myslela som si, že moje mlieko je odpoveďou na jeho plač, ale nebolo to tak. Akurát ho bolievalo bruško, chudáčika a sám nevedel, čo má robiť, keď som si ho neustále pri mrnkaní prikladala. Neskôr ho stačilo pohojdať v náručí, hladkať na čielko medzi obočím - to sa rýchlo upokojil, alebo ísť von. Ale učíme sa na vlastných chybách."

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: