Rozumiete plaču svojho bábätka?

Redakcia | 30. máj 2018
Rozumiete plaču svojho bábätka?

Podľa teórie Dunstan baby language existuje 5 druhov plaču bábätka, ktoré sa dajú jednoducho odlíšiť a na základe typu plaču rodič vie, čo jeho dieťa práve trápi.

Dunstan baby languge

Teóriu Dunstan baby languge vyvinula Priscilla Dunstan, bývala austrálska mezosopranistka, ktorá rozpoznala jednotlivé druhy plaču novorodencov a zostavila k tomu akýsi prekladový slovník.

Priscilla Dunstan tvrdí, že má fonografickú pamäť na zvuky a spojenie  dlhých rokov skúseností v opere a skúseností ako matky bábätka, jej umožnilo rozoznať určité zvuky ľudského hlasu (konkrétne plaču).

Zistila, že deti v prvých troch mesiacoch života, bez ohľad na kultúru a jazyk rodičov, vyjadrujú svoje potreby rovnakým typom plaču, teda na základe konkrétnej potreby. Hypotéza Priscilly Dunstan  sa stala veľmi populárnou po tom, čo pred pár rokmi vystupovala  v The Oprah Winfrey Show.

Aký je teda prekladový slovník  plaču bábätiek?

  • NEH alebo NAH= Mám hlad! Zvuk dieťa produkuje, keď je spustený sací reflex, a jazyk je pritlačený na podnebie.
  • OWH, OUH alebo OU = Chcem spať! Zvuk vzniká podobnou technikou ako zívnutie.
  • HEH = Chcem prebaliť! Necítim sa pohodlne alebo som v strese. Zvuk je produkovaný ako reakcia na reflex kože napríklad na pocit mokra a pod. 
  • EH, EH = Chcem si odgrgnúť! Zvuk vzniká, keď dieťa tlačí v hltane veľká bublina vzduchu  a reflexne sa ju snaží uvoľniť ústami.
  • EAIRH alebo ÉÉr= Bolí ma bruško! Mám prdíky! Zvuk vzniká, keď sa svaly čriev snažia vypudiť von vzduchové bubliny. Tento zvuk je často sprevádzaný tlačením kolienok bábätka k brušku.

Napriek tomu, že jej teória nebola vedecky potvrdená, tisíce rodičov tvrdí, že funguje! A my rodičia večne a "bez dôvodu" plačúcich bábätiek, si ju určite doma vyskúšame :) Tak ako funguje táto teória u vás?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: