Hypersenzitívne bábätká: Máme doma plačka
Ak patríte do skupiny rodičov, ktorých potomok je plačko, nezúfajte. Všetko raz skončí, aj plač... (hoci to neznie veľmi presvedčivo).
Sú bábätká (nazvime ich „deti za odmenu“), ktoré plakať nebudú, a ak áno, tak iba v pre ne život „ohrozujúcich“ prípadoch – keď cítia bolesť, sú hladné, smädné, chcú spať. Ich plač je však len akýmsi mrnčaním, volaním o naplnenie potrieb. Je pravdou, že pre bábätká je plač najmä v prvom polroku života hlavným komunikačným prostriedkom.
- Nadmerný plač sa môže spájať aj s dojčenskou kolikou alebo gastroezofageálnym refluxom. Rodičia tento plač môžu pozorovať v čase kŕmenia alebo po ňom. Liečba zdravotného problému prináša úľavu aj od plaču.
- Osobitnú kategóriu tvoria tzv. hypersenzitívne bábätká, ktoré od narodenia reagujú plačom aj na podnety, ktoré iným deťom nemusia prekážať, napr. priveľký hluk, teplo, zľaknú sa ostrého svetla... Vyžadujú jemné zaobchádzanie a mamičky týchto detí stojí viac úsilia vybadať, čo ich deti rozlaďuje a predchádzať tomu.
Prečo bábätká plačú a čo to robí s nami?
Ako dieťa plače?
V plači dieťaťa, podľa jeho intenzity a trvania, sa možno orientovať. Ak je dieťa:
- hladné – plače v krátkych intervaloch, hlas má skôr zastretý,
- unavené – vytrvalo pomrnkáva, prípadne plače namáhavo a nárek postupne graduje,
- ho niečo bolí – nárek je hlasitý, prerušovaný, alebo pre dieťa netypický,
- sa nudí – plač sa nezvykne stupňovať, mizne, ak sa dieťa niečím zaujme.
Čo sa bábätkám PÁČI?
- upokojivé zvuky, melódie
- rôznofarebné hračky
- pohybujúce sa farebné predmety
- hračky, ktoré šuštia, sú príjemné na dotyk
- všetko, čo sa hýbe a dá sa uchopiť
Čo bábätkám prekáža?
- silné svetlo
- náhle zmeny
- čakanie (na mliečko, kúpeľ...)
- cudzie osoby s výraznými hlasmi
- priveľa hluku/hlasov naraz
Rodičia by sa mali obávať iba v prípadoch, ak dieťa ani v pozitívnych, ani v negatívnych momentoch nedáva prostredníctvom plaču či smiechu najavo svoje emócie.
11 základných tipov, ako upokojiť plačúce dieťa
Vedeli ste, že?
Najmä v 7. – 8. mesiaci už bábätká nie sú také dôverčivé voči neznámym tváram. Dobre už rozoznávajú hlasy i tváre a začínajú napodobňovať zvuky. Ak sú pričasto v domácom prostredí, problém im môže robiť aj náhla zmena prostredia, napr. návšteva príbuzných ap.