7 otázok a odpovedí, ako uľaviť brušku po kŕmení + polohy na uvoľnenie

Gabriela Bachárová, ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: MUDr. Martin Gregora | 5. júl 2021
ako uľaviť brušku po kŕmení

Sme napapkaní a teraz brušku uľavíme... Viete ako?

Dieťa by si malo pravidelne po kŕmení odgrgnúť, uvoľní sa tým vzduch, ktorý prehltlo počas pitia. Viete ale, že nie je nutné, aby si odgrglo zakaždým a rodičia by na uvoľňujúci zvuk mali čakať maximálne dvadsať minút?

Ak sa odgrgnutie do tej doby nedostaví, nič sa nedeje, bábätko zrejme vypilo menej mlieka alebo nepilo hltavo, a tak si jednoducho nemá čo odgrgnúť. Rozhodne s ním nemusíte pochodovať hodinu po byte. Na druhej strane je vhodné vedieť, ako môžete odgrgnutie dieťaťa podporiť, a to hlavne vhodnou polohou.

7 otázok a odpovedí 

Dvojmesačná Natálka práve vypila svoju pravidelnú porciu materského mlieka a mala by si odgrgnúť. Niekedy sa uvoľňujúci zvuk dostaví okamžite, ale teraz musí mamička s dievčatkom chodiť po byte, nosiť ho v rôznych polohách, poklepávať po chrbte a zadočku a čakať, až si Natálka konečne odgrgne.

  • Ako dlho je vlastne nutné čakať?
  • Musí si dieťa odgrgnúť vždy, alebo to možno niekedy aj vynechať?
  • A odkedy si s tým už nemusíme robiť starosti?

Prinášame vám odpovede na otázky, ktoré vás môžu zaujímať, ak práve podobne ako mamička Natálky riešite túto typickú súčasť dňa malého bábätka.

polohy na odgrgnutie bábätka

1. Prečo by si dieťa malo po jedle odgrgnúť?

„Odgrgnutie pomáha k dobrému tráveniu a u dojčiat je po jedle žiaduce. Uľaví bolestivému napínaniu bruška. Odgrgnutím sa uvoľní časť vzduchu, ktorý dieťa prehltne pri jedle,“ vysvetľuje dôležitosť odgrgnutia pediater a neonatológ MUDr. Martin Gregora.

2. Je v poriadku, keď pri tom bábätko zároveň trochu vracia?

Odgrgnutie niekedy sprevádza aj návrat malého množstva potravy, ľudovo povedané vrackanie. Rodičia sa nemusia báť, že sa deje niečo zlé. Naopak, je to normálne, dokonca to má svoj význam. Dieťatko si tým do istej miery uľavuje.

„Tento reflux potravy zo žalúdka späť do pažeráka je u malých dojčiat fyziologický, prirodzený. Keď dieťa prospieva, priberá na váhe, dobre sa vyvíja, je reflux v poriadku,“ upokojuje MUDr. Gregora. Je ale nutné rozlíšiť situácie, kedy ide o neškodné vracanie a kedy už o vážnejší zdravotný problém.

3. Je bezpodmienečne nutné, aby si dojča odgrglo po každom kŕmení?

„Sú situácie, kedy sa dieťa buď napije menej, alebo nepije hltavo, a tak nezhltne toľko vzduchu. Skrátka si nemá čo odgrgnúť. Nie je potom potrebné držať ho v polohe vhodnej na odgrgnutie donekonečna. Stačí okolo desiatich až dvadsiatich minút,“ odporúča pediater. A to je zároveň odpoveď na otázku, ako dlho čakať, či si dieťatko odgrgne. Po dojčení a niekedy dokonca aj počas neho by si ale mali vždy odgrgnúť deti, ktoré po jedle pravidelne zvrackajú.

4. Akých chýb sa rodičia v snahe uľaviť dieťaťu najčastejšie dopúšťajú?

„Dojča si neodgrgne buď preto, že to nepotrebuje, teda nemá čo odgrgnúť, alebo je držané v polohe, v ktorej sa mu príliš krčí bruško. Tým sa mu odgrgnutie sťažuje. Prípadne potrebuje dlhší čas, než sme mu venovali. Z toho vyplýva ešte jedna dobrá rada pre rodičov. Zvoľte polohu, ktorá je príjemná aj pre vás, aby ste v nej boli ochotní dieťa držať, kým si neodgrgne,“ radí pediater.

5. Do akého veku je potrebné dbať na to, aby si bábätko odgrglo, a kedy sa to už riešiť nemusí?

„Odgrgnutie je dôležité v prvých mesiacoch života. V dobe, kedy zavádzame nemliečne príkrmy (medzi 17. a 26. týždňom), sú už funkcie tráviaceho systému zrelšie, dieťa má pevnejšiu brušnú stenu a s nahromadeným vzduchom si vie lepšie poradiť," hovorí MUDr. Gregora.

6. Čo môžeme urobiť pre to, aby si naše dieťa dobre odgrglo?

„To je jednoduché. Dojča by malo byť v polohe vhodnej na odgrgnutie. Či už klasicky cez rameno alebo v pohodlnej polohe na predlaktí, zvanej tigrík. Dieťa si tiež dobre odgrgne, ak ho držíme na kolenách cez nohy. Koniec koncov odgrgnúť si môže aj v klbku, ale najlepšie mu to ide v polohe, v ktorej nemá bruško skrčené,“ odporúča odborník.

Ak má dieťa sklony k väčšiemu vrackaniu, poloha s ohnutým a stlačeným bruškom tieto zdravotné problémy len zhorší, alebo priamo vyvolá. Medzi jedlami je vhodné, aby deti, ktoré často vrackajú, ležali v postieľke vo vyvýšenej polohe.

polohy na odgrgnutie bábätka 

7. Moje dieťa pije umelé mlieko a niekedy si odgrgne naozaj silno. Čo to znamená?

Je to znak toho, že malo v brušku veľa vzduchu. Podľa Doro Kammerer, autorky knihy Prvé tri roky života dieťaťa, môže byť príčina v tom, že fľašu, z ktorej dieťatko pije, držíte vo vodorovnej polohe. Týmto spôsobom sa do žalúdka dostane priveľa vzduchu.

Fľašu musíte pri kŕmení držať šikmo hore, aby cumlík (najlepší je ventilový cumlík, ktorý má otvor pre prívod vzduchu) bol po celú dobu kŕmenia plne naplnený mliekom. „Otvor cumlíka musí smerovať nahor,“ hovorí.

Upozorňuje tiež na ďalší možný zádrhel: „Ak je otvor na cumlíku veľký, dieťa prehĺta príliš veľa vzduchu. Správnu veľkosť otvorov má cumlík vtedy, ak mlieko pri obracaní fľaše smerom dole kvapká, nie odteká. Hoci sú podobné technické podmienky splnené, môže dochádzať k tomu, že dieťa prehltne príliš veľa vzduchu, napríklad ak doma vládne nervózna atmosféra, ktorá sa prenáša aj na neho. Snažte sa preto kŕmiť dieťa v pokojnom prostredí.“

V prvom období po pôrode sa odporúča, aby dieťa pilo počas jedného kŕmenia z oboch prsníkov. V tomto prípade je vhodné, keď ho necháte, nech si odgrgne už po dojčení z prvého prsníka a potom samozrejme aj po nakŕmení z druhého.

Polohy vhodné na odgrgnutie

Úľavová poloha „na tigríka“

Je vhodná nielen pre odgrgnutie, ale tiež pomáha zbaviť dieťa bolestí bruška, zmierňuje nadúvanie a koliku. Dieťatko leží bruchom na predlaktí vašej ruky. Touto rukou ho tiež držíme za stehno.

Chrbát má opretý o vaše telo a hlava je voľne na vašom lakťovom ohybe. Každá rúčka dieťaťa je z jednej strany vášho predlaktia. Tejto vhodnej polohe sa hovorí tigrík a k odgrgnutiu v nej dochádza veľmi ľahko a rýchlo.

Poloha cez rameno

Je to asi najčastejšia poloha, ktorú používajú slovenské mamičky. Nevýhodou je zvislá pozícia dieťaťa. Držanie týmto spôsobom môže poškodzovať chrbát a viesť k zlému držaniu tela. Striedajte preto polohu cez rameno s inými polohami, ktoré sú vhodné na odgrgnutie. Alebo sa naučte upravenú a pre chrbát menej škodlivú verziu.

Eva Kiedroňová ( ext. zdroj Eva Kiedroňová), odborníčka na správnu manipuláciu s deťmi, odporúča dieťa položiť hrudníkom až cez rameno, nie len na rameno. Tým sa jeho hlavička dostáva do predklonu a svojou vlastnou váhou už nevyvíja nežiaduci tlak na chrbticu. Napriek tomu je lepšie polohu cez rameno využívať menej často, dôvodom je aj to, že na dieťa rodič nevidí a nemusí si všimnúť väčšie vrackanie.

Poloha na nohách

Ďalšia veľmi účinná poloha, ktorej sa tiež hovorí psík. Pohodlne sa posaďte a pravú nohu mierne zdvihnite alebo prekrížte cez ľavú. Dieťa položte cez lono hrudníkom na pravé stehno. Nožičky smerujú cez ľavé stehno.

Ľavou rukou je podľa Evy Kiedroňovej dobré vyvíjať ľahký tlak na zadoček a súčasne hornú časť stehien. Tým urýchlite uvoľnenie vzduchu a odgrgnutie. 

Tip MAMA a ja

Dieťa, ktoré si po jedle neodgrglo, ale začína zaspávať, položte v postieľke na bok, nie na chrbát. V polohe na boku ho nebude tlačiť bruško a je možné, že si v nej ešte uľaví.

A Natálka je znova spokojná ...

Natálka z úvodu nášho článku si nakoniec odgrgla asi po pätnástich minútach, keď to už mamička chcela vzdať, pretože ju začal trochu bolieť chrbát. Nakoniec pomohla poloha, kedy si dievčatko ľahlo na stehná mamičky s hlavičkou dole. Natálka je teraz znovu spokojná, v brušku ju nič netlačí a môže s radosťou objavovať svet a pokúšať sa o prvé úsmevy.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: