Aký je život s „refluxovým“ dieťaťom?

Aký je život s „refluxovým“ dieťaťom?
12.5.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Pre niektorých možno trocha náročnejší, pre iných veľmi málo odlišný od života s bežným dojčaťom. Čo sa týka liečby refluxu, pri miernych stavoch sa jedná len o konzervatívnu liečbu – teda režimové a diétne opatrenia.

Všetko, čo potrebujete vedieť o refluxe

Možno budete trochu viac prať – lebo vaše dieťatko bude mať vďaka grckaniu väčšiu spotrebu oblečenia.
Možno budete príliš unavení z častého a dlhého nosenia svojho potomka. Pokiaľ viete, že práve nosenie robí vášmu bábätku dobre, treba len nájsť spôsob, ako mu to dopriať a zároveň mať aspoň na nejaký čas voľné ruky a neprísť o chrbát. 

Režimové opatrenia

Zahŕňajú zvýšenú polohu všade tam, kde dieťa spí alebo sa hrá počas bdenia. Vhodná poloha v spánku je na chrbátiku, podložka by mala zvierať  30 – 40-stupňový uhol s vodorovnou rovinou. U detí nad 1 rok je odporúčaná poloha na ľavom boku s mierne zvýšenou polohou hlavičky. Ak je dieťa v postieľke, treba podložiť matrac (alebo nožičky postele), nie hlavičku dieťaťa. Pod matrac môžete dať vankúš alebo poskladanú deku. Počas bdenia zabezpečíte zvýšenú polohu napr. v polohovacom ležadle (len na nevyhnutne potrebný čas, nie na celý deň!!!), na vankúši položenom na podložke – dieťa je na ňom položené od pása nahor, opäť – nielen pod hlavu!

Alebo nosením v šatke či inom nosiči (moja skúsenosť je taká, že matky, ktoré sú viac „nosivé“ na základe svojho presvedčenia, ohlasujú problém s refluxom menej často).

Dobrá poloha pri nosení bábätka je tzv. tigrík – keď dieťa leží na predlaktí dospelej osoby tváričkou smerom dole.

Diétne opatrenia

Sú o zahustení stravy. Aj keď dieťa výlučne dojčíte, môžete mu niekoľko minút pred kŕmením podať prípravok na zahustenie stravy. U nás je k dispozícii prípravok zo svätojánskeho chleba Nutriton (voľnopredajný v lekárni). Deti s refluxom treba kŕmiť častejšie a v malých množstvách. Je potrebné dbať na odgrgnutie a na šetrnú manipuláciu s dieťaťom po jedle. Bábätká môžu vyžadovať odgrgnutie aj niekoľkokrát počas jedného dojčenia, po 2-3 minútach. Zvyčajne to zistíte podľa toho, že dieťatko počas pitia plače, odvracia sa alebo „jeduje“ na prsníku. (Takáto reakcia môže mať však aj iné príčiny: mliečko tečie pomaly alebo naopak – prirýchlo).

Ďalším prípravkom je Gastrotuss, ktorý sa podáva deťom po dojčení. Jeho úlohou je urobiť na povrchu žalúdka akoby gélovú zátku, ktorá zabráni návratu obsahu stravy späť do pažeráka.

Chirurgická alebo farmakologická liečba nastupuje len vo výnimočných prípadoch a musí o nej rozhodnúť detský gastroenterológ.

Môže vám pomôcť:

Pomoc, máme reflux!
Gastroezofageálny reflux (GER) u detí