Nosenie detí: Aká je správna poloha?

Nosenie detí: Aká je správna poloha?
7.1.2018 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Nie je dôležité, akú pomôcku si na nosenie bábätka zvolíte, ale to aby ste dieťa správne „usadili“. Stále viac sa odporúča nosiť aj malé bábätko vo vertikálnej polohe.

Zásady správnej polohy pri nosení bábätka

Dokonca je priaznivejšia ako poloha kolíska, v ktorej je umiestnené horizontálne. Vertikál je prirodzenejší, máte istotu, že bábätko má voľné dýchacie cesty a je  výborný aj pre deti s refluxom alebo problémami s bedrovými kĺbikmi.

K zásadám správnej polohy pri nosení patrí podsadený zadoček, čo je dosiahnuté pokrčenými nožičkami s kolienkami nad úrovňou zadočka, čím sa zaisťuje správny vývoj bedrových kĺbov, nožičky vytvárajú písmeno M,  mierne zaguľatený chrbátik, hlavička v osi dieťaťa bez vychyľovania do strán, záklonov a predklonov, voľne uložené členky, dieťatko blízko tela a vo výške, keď ho môžete pobozkať na čelo.

Nosenie detí na tele odporúčajú aj lekári

O názor sme požiadali aj MUDr. Alžbetu Blahovú Vícenovú z Kliniky detskej neurológie: „Nosenie detí v šatke alebo ergonomickom nosiči z pohľadu lekárky jednoznačne odporúčam z viacerých dôvodov. Bezprostredný fyzický kontakt s matkou alebo otcom prináša deťom pocit bezpečia, deti menej plačú, sú spokojnejšie, neskôr sebavedomejšie a vnímavejšie.

Ak sa rodičia boja nosiť deti zo strachu pred poškodením chrbtice, môžem ich ubezpečiť, že na to nie je žiadny dôvod. Správna ergonomická poloha zabezpečí podsadenie zadočka – dieťatko nesedí, spočiatku guľatý chrbátik sa narovnáva vekom, tak ako aj v polohách mimo nosiča.

Navyše, naširoko uložené dolné končatiny sú ideálne pre správny vývoj bedrových kĺbikov. V poslednej dobe sa stretávam u rodičov so strachom, či nosenie v šatke nemôže spôsobiť oneskorenie psychomotorického vývoja z dôvodu, že dieťa nemá voľný pohyb.

Tu skutočne nie je dôvod na obavy. Tým, že je dieťa v neustálom kontakte s pohybom nosiaceho, musí jeho telo reagovať na pohyby rodiča. Vestibulárny systém je stále „v strehu“, môžu sa dokonca upraviť aj drobné odchýlky tonusu.

Navyše sleduje dianie okolo seba a má tak viac podnetov (ale ak chce, može skloniť hlávku a zaspinkať). A keď si predstavíme dieťa v kočíku, ktoré len leží, nič nevidí, mamu má ďaleko? Čo by ste si vybrali vy?“

Výhody nosenia pre dieťa

  • Rýchlejšia adaptácia po pôrode – dieťa počuje dych a ozvy matkinho srdca, cíti pohyby pri chôdzi, rovnako ako pred narodením. Spôsob, akým je v nosiči uložené, mu pripomína, ako bolo uložené v brušku.
  • Rýchlejší motorický, poznávací a citový vývoj – nosené deti sa podľa Dr. Ernsta Kipharda rozvíjajú lepšie ako deti, ktoré väčšiu časť dňa trávia v postieľke či kočíku.
  • Rozhľad z matkinej perspektívy – oči noseného dieťatka vidia viac z okolitého sveta, čo prispieva k rozvoju učenia.
  • Nosené deti sú menej plačlivé.
  • Pomáha lepšiemu vývoju bedrových kĺbov.

Výhody pre nosiaceho

  • Praktickosť – mamička má voľné ruky, može sa venovať staršiemu súrodencovi, porobiť domáce práce. S nosičom sa dostanete všade, kam potrebujete. Schody, nerovné terény, lesné či horské cestičky nie sú prekážkou.
  • Skladnosť – nosič nezaberie veľa miesta, výhoda pre tých, čo bývajú v malých bytoch alebo sa často presúvajú autom.
  • Diskrétna možnosť dojčenia na verejnosti – ak nie sú mamičky stotožnené s dojčením pred zrakmi okolia, v nosiči je to možné disktrétne, kdekoľvek a kedykoľvek si dieťa pýta.
  • Rýchle utíšenie dieťaťa – plačlivé deti, ktoré neviete inak utíšiť, určite prestanú plakať a zaspinkajú v šatke či nosiči. A pre rodiča je to ticho ako balzam na dušu.


Nevýhody nosenia dieťaťa v šatke

Tak ako všetko má svoj rub aj líc, aj nosenie prináša určité nevýhody. Asi najčastejšou je nedostatok odkladacej plochy pri nosení, čo umožňuje spodná časť kočíka.

Mamička s nákupom a dieťatkom v šatke si musí zobrať batoh, aby nákup odniesla. Aj napriek občasným kritickým hlasom bolo preukázané, že nosenie v šatkách, babyvakoch a pod. prináša deťom väčšinou pozitíva.

Nosenie dieťatka v zime? Je to možné!

Zimné mesiace sú postrachom pre nosiacich rodičov. Pýtajú sa, ako budú nosiť, keď sú sami naobliekaní, či nebude dieťatku zima, či sa nešmyknú a pod. Netreba sa toho báť.

Existujú rôzne „nosiace“ bundy, do ktorej rodič oblečie seba aj dieťa zároveň, a dajú sa použiť na nosenie vpredu aj vzadu. Dieťa priveľmi neobliekajte, ohrievate ho vlastným telom a na chrbátiku má látku zo šatky alebo z nosiča. Určite mu bude na vás teplejšie ako v kočíku, treba myslieť akurát na zateplenie nožičiek a zakrytie hlavičky.  

Lacnejšou alternatívou je kapsa, ktorú nasadíte na dieťa a pomocou dlhých šnúr zaviažete na svojom chrbte. Alebo si môžete ušiť vsadku do vetrovky. Je to obdĺžnik na bokoch so zipsami, ktorý rozšíri vetrovku, tak aby sa do nej dieťatko dalo zapnúť.

Slúži hlavne na nosenie vpredu. Ak v zime nenosíte a nechcete investovať vôbec nič, ešte sú dve riešenia, ktoré vás nestoja ani cent, aj keď nie sú také pohodlné alebo oku lahodiace, a to obliecť si veľkú, napr. manželovu vetrovku a spolu s dieťaťom sa do nej zapnúť alebo jednoducho dieťatko dobre naobliekať. Len nezabudnite, že overal by malo mať o číslo väčší, keďže ešte musíte roztiahnuť nožičky.