• Rektokéla. Dá sa s tým žiť alebo radšej podstúpiť zákrok?

    , Autor: viviluig

    Dobrý deň p. doktorka. Som zhruba 7 mesiacov po druhom pôrode a minulý týždeň mi môj gynekológ diagnostikoval rektokélu. V podstate mi o tom veľa ani nepovedal, vravel o zlepšení životosprávy a upraviť vyprázdňovanie. Po pôrode som mala problémy so stolicou a k tomu som dvíhala i dosť ťažké veci, čo mohlo spôsobiť prolaps. Chcem sa však spýtať, či je možné pri kľudovom režime, že sa rektokéla aspoň o pár mm zmenší? Teraz má veľkosť zhruba 1,5 cm presne pri vchode do pošvy. Nadváhu nemám mám sotva 51 kg a snažím sa dať i na rady môjho gynekológa. Je to však veľmi nepríjemné, ako keby som mala zle zavedený tampón. Dá sa s rektokélou i žiť? Zvykne si nato i telo samo? Počula som,že zákroky bývajú úspešné len dočasne a stav sa vraj zvykne i zhoršiť. Hlane by ma zaujímalo, p. doktorka, či sa môže táto rektokéla i zapaľovať? Tým, že sa nachádza v otvore pošvy? A môže sa, v horšom prípade, zapaľovať i samotné vyklenuté črevo? Predsa sa tam pri nedokonalom vyprázdňovaní môže nachádzať zvyšná stolica. A ak by zápaly nehrozili, dá sa samozrejme s takouto menšou rektokélou plnohodnotne žiť? Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem a prajem všetko dobré.

    Dobrý deň,
    jedná sa len o vyklunutú a oslabenú sliznicu, či obsahuje i črevné klučky, vo vašom prípade nevieme, skôr nie ako áno,
    záapaly slizničnej riasy nebývajú časté, ak je dostatočná hygiena v oblasti pošvy a vonkajšieho genitálu po stolisi a podobne
    po pôrode bývajú tieto steny často oslabeneé, doporučujem vám v tomto momente začať aspoň občas scvičiť cviky určené na spevnenie panvového dna, aspoň minimálny efekt by to mať mohlo
    ak nie závsií od vášho komfortu, niekedy je op.zákrok-plastika zadnej pošvovej steny lepšou alternatívou-odstráni sa len prebytočná sliznica, aby nadmerné tkanivo nevyčnievalo,
    plnohodnotne žiť učrite môžte, treba si však dávať pozor na tuhú stolicu a nemať zápchu, zvýšeným tlakom bz sa stav mohol ešte prehĺbiť
    operačného riešenia v prípade núdze sa báť nemusíte, jedná o krátku záležitosť s vysokou efektivittou, ak sa zveríte do rúk šikovnhého operatéra
    s pozdravom