Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,479 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Poradte

  , Autor: Martina1488

  Mam vyse 8. mesacnu dcerku, nie a nie sa jej prerezat zubky, asi od 6. mesiaca ma stale jednu ruku v ustach, mozno by sa naucila konecne uz stvornozkovat, keby nie ta ruka v ustach, asi zacne stvornozkovat az ked sa jej prereze zubok, vsak ci ako, sediet sama tiez nevie, len sa plazi.

Podobné otázky

 • Blabotanie

  , Autor: MiaMik

  Dobry den pani doktorka, 8 mesacny syn neblabota...mal obdobie viskania, piskania, kricania...nejake to ag, ma, mu a podobne zvuky z neho vyjdu jedine ak ma prst v ustach, berie sa aj to za blabotanie?...ak v puse nic nema tak prevazne iba mrmci...je potrebne to riesit? Vopred dakujem za odpoved, pekny den :)

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Slabikovanie prichádza najneskôr okolo desiateho mesiaca, to ešte nemá, takže tieto prejavy sú v tomto veku ešte dostatočné. Sledujte ho ďalej. V desiatom mesiaci máte poradňu, poraďte sa s lekárom. Veľa na neho rozprávajte, nepúšťajte mu žiadnu televíziu, neukazujte mu telefón ani tablet!!!!!!!!!!!!!!!Z toho sa nič nenaučí a odˇaluje to normálny vývin reči!!!!!!!!!

 • rovnováha

  , Autor: xxx-3

  Môj vnúčik má 13 mesiacov. Je primerane fyzicky i duševne vyspelý. Chodí už celkom pekne. No po hodine sa začne mierne potácať a časom sa potácanie zväčšuje až ho napokon až sáče a on padá . Vstane ale jeho trápenie sa pravidelne opakuje. Pripadá mi to ako nedostatok energie ovplyvňujúci funkciu mozgu. Jeho rodičia ho doteraz "chránili" pred akoukoľvek sladkosťou či medom. Doteraz neochutnal ani sladké pečivo, či piškótu. Poraďte prosím, ako zabrániť prípadným škodám v jeho vývoji. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Sladkosti nemusí konzumovať, otázka je, či jeho rodičia nie sú extrémni aj v iných živinách, napríklad či nie sú vegetariáni a dieťa nekonzumuje dostatopk plnohodnotných biekovín. Na druhej srane takéto rýchle unavenie, takto podrobne popsané zníženie výkonnosti môže mať rôzne iné príčiny a určite by som vyhľadala lkeáa, prípadne aj neurologické vyšetrenie.

 • Zvláštna chôdza

  , Autor: petulka25

  Dobrý deň, naša malá bude mať 12.mesiacov 31.05.2017. Sama sa pustila behať od ukončeného 10.mesiaca. Chodí však zvláštne - chodidlá alb niekedy len jedno chodidlo dáva akoby do vnútornej strany. Neviem, či sa tak fixuje a časom sa to zmení.... Je to normálne v týchto začiatkoch, že sa tak fixuje alebo treba vyhľadať ortopéda? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na začiatku chôdza nie jecelkom taká ako u väčších detí, nožičky kladú rôzne nie vždy je to chorobné. Treba však vidieť ako vyzerá nožička, zatiaľ nemá vytvorenú klenbu. Takže nožička vyzerá ako plochá ale niekedy môže ísť o takú zmenu, ktorú treba hneď podchytiť a dieťa musí mať špeciálnu obuv. poraďte sa s vašim lekárom a ak bude potrebné, pole vás na ortopedické vyeenie.

 • Chôdza

  , Autor:

  Dobrý deň syn ma 26 mesiacov a do dneska som to neako tragicky nebrala ale uz mi to nepride normalne. Syn ked pomali kraca este ako tak ake ked bezi stale pada alebo sa podkina bucha si hlavku a ja uz neviem ci to je normalne alebo nie. Kraca pekne ale aj pri chodzi sa potkýna. A ked bezi vyzera to tak akoby nevladal preolietat nozkami ze kolkokrat to vyzera ze to telicko je rychlejsie ako nohy bojim sa poradte prosim

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako starý začal chodiť. Ale akéto vratké, nestabilné behanie aj chôdza je v začiatkoch samostatnej chôdze bežné. Treba ho sledovať, ak by chôdza aj beh boli stále nestabilné, so zakopávaním, pádmi je potrebné konzultovať lekára.

 • 11 a pol m. syn stojí ale nesedí

  , Autor: sommama

  Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť a poznať Váš názor.

  Mám 11 a pol mesačného syna, od 4 a pol mesiaca sme cvičili Vojtovku pre hypotóniu. Nedávno nám lekárky- detská neurologička aj rehabilitačná lekárka povedali že cvičenie môžeme ukončiť, že už je to v poriadku. Momentálny stav syna je taký, že sa plazí, priťahuje sa predlaktiami, odráža sa ľavou nohou a pravú nohu iba ohýna v kolene. Cvičili sme dlho to aby zapájal obe nohy avšak došlo to iba k tomu že tú druhú nohu ohýna v kolene, asi mu to už tak ostane...neviem. Syn sa občas dá na štyri, alebo do polohy akoby na psíka a z tejto polohy sa pri nábytku postaví, nábytok pekne obchádza.

  Problémy sú dva, keď obíde nábytok, nevie zísť dole. Motivujem ho hračkou, opakujem mu DOLE DOLE, vie čo od neho chcem ale bojí sa a plače, kričí pokým mu ja aspoň jednu ruku nedám a zíde tak dole. Keď mu chcem ohnúť kolienka, napína nohy že ich ani neohnem, neviem ako ho naučiť schádzať dole. A s tým súvisí aj druhý, väčší problém, a to že syn ešte nesedí. Lekárky o tom vedia, ale vraveli že to chce čas, že on si sadne. Pozná len stoj a obchádzanie nábytku a plazenie po zemi. Neviem, či sme ešte mali cvičiť, ono je to už aj ťažké, lebo syn je silný a bude už mať rok... prosím, poraďte mi ako syna naučiť schádzať dole keď vlastne nevie sedieť, čupieť... a aký je Váš názor na to že ešte nesedí...

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je ťažké to hodnotiť, keďže som dieťa nevyšetrila. Verím odborníkom, že vidia, ako dieťatko reaguje a zo skúseností vedia, že chce čas, aby sa vývoj upravil. V každom prípade nie je dobré dieťa do ničoho nútiť, takáto forma pohybu je pre neho vyhovujúca a to vie, Dieťa nie je potrebné niečo špeciálne učiť, postupne príde sám na to, ako sa z rôznej situácie dostať a ako zase začať niečo nové. Nechajte mu dostatok priestoru / bezpečného/ na to, aby rozvíjal sám svoju motoriku.Určite všetko dobehne. Predpokladám, že znova pôjdete na odborné neurologické alebo aj rehabilitačné kontrolné vyšetrenie a tam všetko zhodnotia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: