Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Vytláčanie vyrážok

    , Autor: joja

    Dobrý deň pani doktorka.Mám na vás prosbu ohľadom pomoci mojej 13 ročnej dcéry.Už asi 2 roky si pri učení, nervozite,ale aj vtedy keď pozerá televíziu, nudí sa,začne vytláčať a škrabať malé vyrážky ,ktoré má na rukách.Ono to niesú ani vyrážky, má taký typ pokožky po mužovi, také malé nehnisavé kôpky, ale podla nej sú to vyrážky a musí to vytláčať.Detský lekár mi poradil, že treba jej dávať magnézium šumivý na skludnenie a prírodný persen forte a kožná jej dala mastičku na vysušenie tých škrabancov a kalciovku masť.Keď sa dá vždy ju sledujem a okríknem ju,ale akonáhle tam niesom už to robí zasa.Ona sa dobre učí, vždy chce mať všetko najlepšie, netlačíme ju ani ja ani muž do učenia, je taká povaha.Ja ani manžel sme to nerobili, tak mi skúste poradiť čo treba urobiť, nechcem aby mala celé ruky zjazvené, aj tak už ich má a ani potieranie b-oilom to nezachráni. Ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Niektorí ľudia majú takéto rôzne zlozvyky. je to rovnaké ako ohrýzanie nehtov. Niektorí odborníci to považuje za určitý prejav detskej neurózy. Robia to pravdepdobne častejšie perfekcionisti. Dieťa je pravdepodobne v určitom napätí, tenzii. Odporúčam konzultáciu u detského psychológa, eventuálne aj psychiatra.