Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
11,510 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • zvracanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry deň chcem sa spytať moja dcera ma 8r. od 5r. pravidelne zvracia a to tak že raz za dva mesiace.Da sa povedať že skoro v rovnakom datume a aj v rovnakej hodine a to začne o 1h po polnoci a skonči okolo obeda. A to zvracia tak že každe 10 min.Nemôže sa ničoho ani napiť ani lyžičkami lebo to ide hneť von. horučky nema a na stolicu ide len zaz a to ju akoby trochu preženie.Ked zvracia pri tom množstve tak už nema čo, tak snej vychadza len akoby žlta voda, alebo chlieny neviem to ani popisať.inač nema problemy z jedenim zje všetko nema ani nadvahu ani nie je chuda vahu ma normalnu.na druhy den už papa normalne ,len v tu noc je strašne vičerpana stoho.Boli sme raz u lekara urobili jej sono nenašli jej tam nič,len povedali držať dijetu ked je jej zle. A ked som bola druhy krat tak ma zase podozrievali že sa mala chce uliať zo školy ,lebo ked tam prideme tak vizera v poriadku len je unavena stoho zvracania a na druhy den všetko ok.tak neviem čo mam robyť ,ked sa to vždy opakuje.Za radu vopred dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keˇže sa to opakuje takmer tri roky, je potrebné vyšetriť, či s nejedná o nejaké ochorenie, ktorému hovoríme organické to znamená, vyšetriť vštky systémy, hlavne zažívací, oči a očné pozadie, eventuálne aj neurologické vyšetreni. Ak sa nič nenájde,čo je dosť pravdepodobné, pretože keby tam bola organická príčina, už by sa na ňu asi prišlo, lebo by sa za ten čas pravdepdobne zhoršila, tak by som sa zamerala na hľadanie príčiny zvracania v psychickej oblasti / strata blízkeho človeka, strach z niečoho, nepríjemný zážitok, stretnutie s nepríjemným človekom alebo strach z tohot stretnutia/.

Podobné otázky

 • Telesna výchova na základnej škole

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, prosím o odpoveď na moju otázku ohladne zaradenia hodiny telesnej výchovy chlapcov v 9. ročníku hneď po obede. Ide o to, že v rozvrhu majú medzi 6. a 7. hodinou 30 minútovú prestávku na obed a samozrejme aj na prezlecenie do teplakov. Ak to všetko majú stihnúť za 30 minút, v jedálni sú samozrejme aj žiaci ostatných tried, tak do seba obed vyslovene nahadzu a letia do telocvične. Syn prišiel domov po takejto hodine, bolo mu zle od žalúdka, vravel, že ho celú telesnú výchovu napinalo na zvracanie. Telocvikar samozrejme neberie do úvahy, že chalani sú práve po jedle, ktoré ani nestihli poriadne pozut, nieto este stráviť a vyžaduje od nich výkony. Nemali by mať medzi hlavným jedlom dňa a vysokou fyzickou aktivitou nejakú dlhšiu prestávku? Je to zo zdravotného hľadiska v poriadku? Upravuje to nejaký predpis? Hygiena ? RUVZ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem odpovedať, či to upravuje nejaký predpis. Je to však určite nesprávne a ťažkosti ako má váš syn ma vôbec po takomto "jedálensko - telocvičnom maratóne" neprekvapujú. Na vyhlášku sa môžete opýtať na regionálnom úrade verejného zdravotníctva, oddelenie pravdepodobne školstva, musia vám vedieť odpovedať, prípadne aj prijať riešenie. Viem, že rozvrhy bývajú veľmi natlačené, ale spojte sa aj s inými rodičmi a žiadajte o zmenu rozvrhu alebo neskorší začiatok hodiny telesnej výchovy.

 • otázka a potrebujem radu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Mám 16 rokov a mám takéto problémy: Už pred 3-4 mesiacmi sa mi krútila hlava , bolela ma pri spánkoch nad obočím , keď som niekde bola dokonca som sa rozprávala s tým človekom no nevnímala som ho , niekedy mám závrtay , pár krát sa mi stalo že osm odpadla na minútu , a nič som si pootm nepamätala , alebo som spadla zo schodov keď sasmi zakrútila halva . a nieviem ťi je to stresom ale teraz cez prázdniny sa mi to vrátilo a v strese nie som .. niekedy mi je aj na zvracanie ..Bola som už aj pri neuroligičke a najskôr mi povedala že to bude neodvodený organizmus ale probélm je v tom že pijem tekutiny stále za deň vypijem aj 4 litre a stále ma bolí halava a krúti najmä ráno kolo osmej a potom poobede kolo druhej . Chcem sa ísť objednať na KO a neveite mi povedať čo mi asi bude robiť ďalej keĎ MA TO NEPRECHáDZA ?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa Tvojho popisu treba najskôr vyšetrenie u Tvojho obvodného lekára - kompletná prehliadka, zmeranie tlaku, kontrola zraku, KO event. glykémia sa tiež dá skontrolovať. Určite by Ťa však mal vidieť opäť neurológ, pre možnosť nejakého bloku krčnej chrbtice možno aj ortopéd, pre kontrolu zraku oftalmológ - očný doktor. Treba dávať pozor okrem príjmu tekutín aj na pravidelnú stravu a ak si viac podrástla za posledné obdobie, tak treba meniť polohu veľmi opatrne a pomalšie, kolpas môžeš mať aj pri náhlej zmene polohy.

 • Bolesti brucha.

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den.Moj syn ma 10 rokov a mava caste bolesti brucha az zvracanie.ono to trva uz dost dlhy cas.Jeho pediatricka povedala ze je to normalne ze to prejde.bol uz dva razy hospitalizovany ,raz na chirurgii s podozrenim na slepe črevo,ale nakoniec to nebolo ono tak ho pustili a druhy raz na infekcnom ,zvracal a mal silne bolesti brucha a teplotu.Mava tie bolesti brucha minimalne raz do tyzdna ,niekedy aj castejsie ale niekedy len raz mesacne ,ale vzdy sa to vrati.pride to tak necakane najme v noci ked krici od bolesti a zvyja sa.Neviem si uz rady ,poradte nam ake vysetrenia by boli vhodne.uz som myslela aj na to ze mu vadi nejaka potravina,ale neviem to zistit.v nemocnici absolvoval vselijake vysetrenia a nic nezistili.Prosim velmi pekne o pomoc a radu..Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Takéto chornické bolesti brucha môžu mať rôzne príčiny, od poruchy vývoja čreva, cez črevné ochrenia, ochorenia žalúdka, infekčné ochorenia / parazity, hlísty/ až po ťažkosti psychického charatkeru. U školákov to zväčša býva škola, takže ak sa sťažuje aj cez prázdniny a ste aj doma v psychicekj pohode, má kamarátov, pokračovala by som vo vyšetrovaní. Samozrejme je možné myslieť aj na celiakiu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: