Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Syn sa začal báť

    , Autor: nate17

    Zdravým pani doktorka. Náš 3 ročný syn sa začal báť detí a ľudí. Trvá to už pomaly 3 mesiace. Nechápeme tú náhlu zmenu,nevšimli sme si ,že by mu niekto niečo urobil. Bývame v prostredí,kde je veľa rodiniek z deťmi a vždy sa s deťmi hral rád,už ráno sa tešil,že pôjde von. Teraz nechce deti ani vidieť. Vždy v ich blízkosti stuhne,zatne päste,trasie ho a rozplače sa. To isté platí v prípade dospelých. Stačí,že sa mu niekto prihovorí a malý je úplne hotový. Musíme ho ukľudňovať. V septembri by mal nastúpiť do škôlky z čoho máme veľké obavy. O škôlke mu hovoríme často a syn sa dokonca teší a pritom deti nechce ani vidiť. Čo robiť? Ako postupovať? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdepodobne má strach zo škôlky, navonok sa môže ešiť ale nevie, čo ho čaká. Ak sú ťažkosti tak vystupňované, ako popisujete, že sa až trasie a rozplače pri kontakte s deťmi, jednoznačne odporúčam psychologické vyšetrenie, aby ste vedeli, ao ďalej pokračovať vo výchove, kontaktoch s deťmi ale aj v nástupe do kolektívu. Tiež by som pátrala po tom, či nebol svedkom nejakej nepríjemnej udalosti / napríklad keď sa vo vašej neprítomnosti u niekoho varoval.