Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • 3-ročného syna veľmi bolia nožičky

    , Autor: mila76

    Dobrý deň, môjho 3-ročného syna bolia nožičky. Už pred rokom dva mesiace takmer každú noc plakal, že ho bolia nožičky od kolien dole. Pediatrička mu zobrala krv, poslala nás za ortopédom, ale nič sa nezistilo,pretože všetky výsledky boli v poriadku. Od januára tohto roka ale zasa plače niekedy aj každú noc kvôli nožičkám. Pred dvoma týždňami mu opäť brali krv na vyšetrenie a vraj výsledky boli negatívne. Minulú noc celú preplakal, 2x som mu musela dávať sirup na bolesť a natieram mu nožičky vietnamkým balzamom, lebo neviem mu nijak pomôcť. Už som zúfalá, lebo si myslím, že to nie je normálne, aby ho tie nožičky boleli noc čo noc už takmer 4 mesiac. Poraďte nám, prosím, čo robiť, za kým ísť. Ďakujem veľmi pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bolesti dolných končatín u detí v tomto veku bývajú pomerne časté. Pani doktorka veľmi správne reagovala promptným odberom krvi, pretože je potrebné vylúčiť veľmi závažné ochorenie, čo sa odberom vylúčilo. Príčinou však môžu byť aj iné ochorenia, keďže sa to takto významne opakuje každú noc, pokračovala by som ďalej vo vyšetrovaní príčiny, pravdepodobne ako prvé by som zvolila neurologické vyšetrenie, možno znova aj kontrola u ortopéda. Závisí aj na celkovom vývoji dieťatka a jeho správaní, či nie sú nejaké odchylky od normy. Taktiež správna obuv u dieťaťa je veľmi dôležitá. V neposlednom rade by som riešila aj režim dieťaťa, či nie je neprimerane zaťažované, dieťa do troch rokov by nemalo chodiť na dlhé túry a rechádzky, malo by sa prevážať stále na kočiariku a na bezpečnom mieste nechať spontánne sa pohybovať. Neviem, ako ste to robili. Skúste mu dať večer pred spaním nurofen sirup v príslušnej dávke / 7 mg na 1 kg hmotnosti/ uvidíte, čisa bolesti budú opakovať. Nedá sa to robiť stále!!!!!!!!! Len vyskúšať ako na to zareaguje.