Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • tiky

    Dobry den pani doktorka,

    nas syn ma 5 rokov, je to sikovny, zrucny, rozumny chlapec, ale od min. roka, ako nastupil do skolky mava take svojske zlozvyky, skor by som to asi nazvala tikmi. Stale si ich obmiena, raz je to otvaranie, ust, teraz je to trasenie rukou, akoby ju mal mokru...Doma nam to nerobi tak casto, doma mame standardnu domacnost, ziadne hadky, nervaky (ako som o tom citala na internete, ze skor tieto deti to zvyknu mat skor) ale skor v skolke, kde je vystaveny viac tomu "stresu". Pani ucitelky sa tomu stavaju ohladuplne, deti si to nevsimaju...ale predsa ma to trapi. Nasla som na internete jeden liek, je volnopredajny, pre deti od 3 rokov - Magnesatabs - obsahuje horcik(87,5mg), B3(4,5mg), B6(0,55mg), B1(0,35mg). Vraj pomaha detom s tikmi, hlavne kvoli tomu horciku. Ale aj ked je liek volnopredajny, mam strach to bez konzultacie podat synovi, velmi by som ocenila vas nazor. A este by som vas poprosila, aky liek, alebo vitamin by ste odporucila na celkove ukludnenie/uvolnenie. Citala som vraj horcik je na to vhodny, ale poznam len sumive magnezium 250mg a ten sa mi zda byt vela, pre 5 rocne dieta, i ked pisu, ze vhodny od 5 rokov. Este raz dakujem vopred za odpoved, prajem vsetko dobre.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Musela by som tie prejavy vidieť, aby som sa bližšie vyjadrila. preparát s horčíkom môžete skúsiť podávať niekoľko týždňov a sledujte, či sa tiky stále objavujú. Ak áno, pravdepdobne by som dieťa odoslala na neurologické vyšetrenie, eventuálne potom aj na psychiatrické vyšetrenie k detskému psychiatrovi. Ale znova upozorňujem, je to teoretický predpoklad, keďže som dieťa nevidela.