Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Neutisitelny plac pred spankom/zo spanku

    , Autor: Ajvet

    Dobry den,
    dcera bude mat o tyzden 9 mesiacov. Uz 2 a pol tyzdna ma extremne zhorseny najma vecerny spanok. Zo zaciatku to bolo ze zaspala, do pol hodiny sa zobudila so strasnym placom a nebolo mozne ju utisit ani na rukach...pomohlo az ked sme ju ako keby uplne prebrali. Vzdy ked znovu ako keby zaspavala, zacala zrazu strasne plakat a vsetko sa zopakovalo, v podstate vzdy nepricetne place v takom polospanku, trvalo to dokola aj niekolko hodin, nezaspala ani ked uz bola uplne unavena (napr. Po 7 hodinach bdenia). Na uspatie pomahalo nakoniec len dat ju do kocika a tak ju uspat. Posledne dni sa to este zhorsilo, uz v postielke ani nezaspi a zacne po nejakej dobe plakat, v kociku je to tiez tazsie ju uspat, tiez chvilu je ok a ked uz polospi, zrazu zacne strasne plakat. V noci sa tiez spanok zhorsil. Predtym sa sice tiez budila viackrat ale vzdy stacilo podat dudel, pripadne dat mlieko. Casto si chyta uska, niekedy si uplne skriabe ucho a pcha si dnu prst. Mohlo by to byt aj nieco s uskami? Zub este nema ziadny, usta sledujem kazdy den ale ziadna zmena. Pripadne sa jedna o spankovu regresiu? Denny spanok je tiez podobny, niekedy sa zobudi uz po 10-20min a place. V kociku ako tak pospi. Zaujima ma teda, ci je to len obdobie a treba to preckat alebo to mam riesit, ci za tym nemoze byt aj zdravotny problem, napriklad tie uska (neviem ake priznaky by pri tom mala). Jedenie sa jej v poslednych tyzdnoch tiez zhorsilo. Ked bolo uplne zle dala som jej nurofen sirup ale nepomohlo.
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem či nechodíte na plávanie kojencov, to by ju mohli bolieť ušká, videla som to viackrát.
    Môže to byť prechodný prejav separačnej úzkosti, stále chce vedieť, že ste pri nej. Iným dôvodom je nedostatočný kľud v miestnosti, kde spinká. Ak všetky možnosti vylúčite a stav sa zhoršuje, včítane odmietania jedla, je potrebné konzultovať pediatra.