Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,516 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Info

  , Autor: Katarína

  Mám päťmesačné dcéru keď som bola na posledný krát v poradni tak ju neockovali z dôvodu že je zahlienena a lekárka mi povedala že je mám kúpiť kvapky Sinupret na hlieny a mám jej dávať trikrát denne po desať kvapiek ale tie kvapky mohla brat len sedem dní a začala kašlať dávam jej sirup hedelix raz denne po dvaapol ml.chcem sa opýtať či je nejaký iní sirup NATO aby ju mohla očkovať aby prestala kašlať a či je aj dajaky masť prestávke deti na priedušky aby sa ľahšie odkaslavalo ďakujeme lebo zas ju nebude očkovať kvôli kaalu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak dieťa v tomto veku kašle viac ako desa dní je potrebné znova navštíviť pediatra, ktorý dieťa vyšetrí spraví diagnózu a nariadi liečbu. Naozaj neviem viac napísať v ejto chvíli.
  Podobný sirup ako hedelix je prospan deťom do roka sa dáva 2x denne 2,5 ml ale isto by som zvolila vyšetrenie u detského lekára.

Podobné otázky

 • Informovať

  , Autor: Katarína

  Chcela by som sa opýtať dcera ma kolo cikuly takezacervenane miest a ma to asi z vlhcenychutoerok pouzivam aj rybaciu mast ale ta nezabera poradte mi s cim mam jej to mastit. A musi ju to aj svrbiet lebo ked ju prebalujem tak si to chce skrabat

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem ako je dieťatko staré.
  V každom prípade neradím poižívať vlhčené utierky na umývanie dieťatka doma pri prebaľovaní, len k nemáte prístup k vode, napríklad na prechdázke.
  Rybacia masť nie je liečiaca masť ale ochranná, dáva sa na zdravú kožu. Ak už je problém, treba dvakrát denne aplikovať imazol krempastu alebo imazol plus. Stále umývať čistou vodou a medzitým môžete aplikovať aj aabepanthen.

 • Informácie

  , Autor: Katarína

  Prosím vás chcela by som sa ešte opýtať dieťa mi začalo kašlať tak vlekarni mi odporučili hedelix že je to pre malé dieťa ktoré má 4mesiace lekárka mi ho kázala dávať desať dní .Dávam jej ho vždy ráno lebo píše jeden krát denne po2,5ml od kasluje sa jej ale ja stále cítim ako jej tam tak chrapci keď sa jej hlien nazbiera je NATO dajaky iní sirup či nie lebo lekárka ju nemohla ani ockovat

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hedelix je práve na to, aby si dieťatko dobre odkašľalo. Neviem, kde počujete chrapčanie, ak v nošteku a pritom nekašle, dobre papá, spinká, tak to určite nie je ochorenie, len nahromadenie hlienu, korý vyschne a potom pri prúdení vzduchu v dýchacích cestách počujete chrapľavý zvuk.Nie je potrebné, ak nekašle dávsť žiaden sirup od kašľu, len zvlhčiť sliznicu nošteka libenarom alebo sterimarom baby a zvlhčiť okolitý vzduch.
  Určite sa môžete očkovať, keď pani doktorka dieťatko vyšetrí a rozhodne, že je zdraavé.

 • Informácie

  , Autor: Katarína

  Prosím vás chcela by som sa opýtať mám štvormesačný dcéru ktorú kojim bola som v. Poradni keď mala tri mesiace a vrazila 5890 a teraz som bola keď mala 4.mesiace a váži 6890a chcem vedieť či má dosť kíl na svoj vek a lekárka mi povedala že je musí urobiť krvný obraz že je bledá či je normálne aby malo bábätko v jej veku malo železa keď je kojene

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hmotnosť je v poriadku.
  Chudokrvná môže byť aj keď je kojená, treba krvný obraz spraviť.

 • Zapach stolice u rocneho chlapceka

  , Autor: lenni

  Vazena pani doktorka,

  nas rocny chlapcek okrem ineho papa kazdy den zeleninu (v obednajsom prikrme ma okrem masa dva druhy zeleniny, plus ruckou papa brokolicu, karfiol alebo sladky zemiak a na veceru dostane niekedy aj zeleninu) a na ranajky dostava okrem ineho rozne druhy velmi kvalitnych ovocnych bio vyziviek, jedna pokryje 2 porcie ovocia denne, plus banan na desiatu alebo este jednu vyzivku na olovrant. Cize ovocia zje tiez dost. Tie kysle jablka ktore u nas dostat a tvrde, zelene broskyne ci marhule mu nedavam. Stolicu ma kazdy den alebo kazdy druhy. Posledne asi tri razy mu stolica vyrazne doslova vonala akoby za ovocim, papal dost manga, takmer kazdy den, myslela som si, ze ked mango na par dni vynechame, ze vona zmizne, no aj po broskyni ci marhuli s jablkom stolica nadalej "pekne" ovocne vonia. Je to v poriadku alebo sa mam znepokojovat? Inak je absolutne zdravy, krvny obraz ma vyborny (rutinne sa vykonal pri rocnej prehliadke) a doteraz okrem nadchy, ktoru chytil odo mna bol uplne zdravy. Dakujem Vas za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa informácie papá naozaj veľa ovocia, myslím, že všetko treba s mierou, aj ovocie, ideálne je dopoludnia na desiatu. Neviem, čo obsahujú biovýživky ale preferujem čerstvé ovocie. Pokiaľ nemá hnačku, dobre prospieva, je zápach stolice nevýznamný pre určenie alebo predpoklad nejakého ochoenia.

 • Užívanie tabliet a dojčenie

  , Autor: kanti

  Dobrý deň,
  chcela by som poznať Váš názor na užívanie analgetík počas dojčenia. Aspoň dva krát do mesiaca mávam dosť silné bolesti hlavy, či už od krčnej chrbtice alebo migrénu a ak chcem fungovať, tak to jednoducho bez užitia liekov na báze paracetamolu či ibuprofénu nejde. Kdesi som čítala, že do mlieka sa dostáva iba nepatrné, stopové množstvo nežiaducich účinkov a teda, že to nie je až také škodlivé. Je to pravda?
  A ešte by ma zaujímalo ako dlho trvá, kým sa to dostane do mlieka. Mám informáciu, že do dvoch hodín, tak sa snažím si v tom čase mliečko odstriekať, aby som minimalizovala negatívny vplyv lieku na dieťatko. Ďakujem za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Záleží aj na tom, ao je dieťatko staré, teda, či už má aj bezmliečne príkrmy alebo je len na materskom mlieku. V takom prípade je samozrejme podiel paacetamolu alebo ibuprofenu, ktorý príjme väčší.
  V každom prípade by ste mali zistiť príčinu bolestí hlavy a riešiť tú, nie užívať lieky od bolesti. To je základný pincíp nie len pi kojení ale vo veobecnosti. Pravidelné užívanie analgetík je vždy škodlivé, postihuje najčastejši pečeň a môže viesť ku chronickým zmenám až ochoeniu pečene, ktoré je veľmi vážne.
  Výnimočné užitie liekov od bolesti na báze paracetamolu alebo ibupofenu , aj keď tieto lieky prechádzajú do mlieka, nie je kontrainidkáciou kojenia a podiel lieku v mlieku pri jednorázovom použití nie je veľký a neohrozuje zdravie ani život dieťaťa. Ale naozaj je to pri občasnom použití, nie pravidelnom, niekoľkokrát do mesiaca. Do mlieka sa dostane za ôzne dlhú dobu a pretrváva tam cca tri hodiny, je ťažké pesne určiť, kedy je mlieko už bez obsahu uvedených liekov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: