Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,507 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Skulenie

  , Autor: franulka

  Dobrý deň, dcérka má 8 mesiacov a občas jej zbehne ľavé očko. Detská lekárka nás poslala na očné vyšetrenie, chcela som sa opýtať ako vyšetrujú tak malé bábätko. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Niekedy v tomto veku ešte bábätká neposielam, pretože sa to stáva bez toho, aby mali očnú vadu.
  Ak to však predtým nebolo a náhle to vznikne alebo ak dieťatko pri tom aj natáča hlavičku, je na mieste to poslať aj v tomto veku.
  Vyšetruje sa tak isto ako staršie deti, lekár zhodnotí všetky prejavy na očkách, pohyby očnými bulbami, viečka, niekedy je potrebné aj vyšerenie po rozkvapkaní očka, niekedy aj rôzne podrobné vyšetrenia, ktoré stanoví lekár. Očný lekár má aj šúciálne vyšetrovacie prístroje, jednoduchšie aj zložitejšie.

Podobné otázky

 • skulenie na lave ocko

  , Autor: odbornik2

  dobry den pani doktorka!
  chcela by som sa s vami poradit ohladom mojho synceka.ma 4 rocky a asi pred pol rokom som si vsimla,ze mu zacalo lave ocko skulit smerom k nosteku,ked sa na nieco zapozera. objednali sme sa k ocnej,ale kedze u nas je ich malo,tak sme museli cakat skoro 5 mesiacov. na vysetreni nam pani doktorka povedala,ze to lave ocko ma tupozrake a predpisala mu okuliare,ale dioptriu mu dala len na to lave ocko(1,5). v novembri mame ist na kontrolu a povedala nam,ze potom sa uvidi,ci mu to budeme prelepovat.je tento postup spravny alebo mame navstivit este aj nejaku inu doktorku?viete,nerada by som nieco zanedbala.
  budem velmi rada,ak by ste mi mohli nejako objasnit,ako dalej postupovat. ci mame s nim aj nejako cvicit,alebo stacia len tie okuliare?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tupozrakosť je potrebné liečiť, sledovať a predpisovať také opatrenia, aby sa dieťatko naučilo správne pozerať. Postup, ktorý uvádzate je bežný, je potrebné vidieť ako dieťa na liečbu reaguje. Neviem, či je vaša lekárka špecialista, detský očný lekár. Ak má prevažne dospelých pacientov, niekedy je v takýchto prípadoch dobré vyhľadať špecialistu detského očného lekára.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: