Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,708 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Informácie

  , Autor: Katarína

  Prosím vás chcela by som sa opýtať mám štvormesačný dcéru ktorú kojim bola som v. Poradni keď mala tri mesiace a vrazila 5890 a teraz som bola keď mala 4.mesiace a váži 6890a chcem vedieť či má dosť kíl na svoj vek a lekárka mi povedala že je musí urobiť krvný obraz že je bledá či je normálne aby malo bábätko v jej veku malo železa keď je kojene

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hmotnosť je v poriadku.
  Chudokrvná môže byť aj keď je kojená, treba krvný obraz spraviť.

Podobné otázky

 • Je to problémový spánok?

  , Autor:

  Dobrý deň pani doktorka,

  obraciam sa na Vás, lebo si s manželom pomaly nevieme dať rady a informácie z rôznych zdrojov sa rôznia, sú až protichodné.

  Máme synčeka, ktorý na konci marca dovŕši 6 mesiacov. Od cca 2 týždňov "bojujeme" so spánkom.

  Prvé 2 mesiace sme ho museli nosiť na rukách doslova celé hodiny, kým zaspal. V 3.mesiaci sa to postupne zlepšovalo, dokonca sme si všimli, že ho naše nosenie skôr vyrušuje a metódou pokus-omyl sme prišli na to, že rýchlejšie zaspí sám v postieľke s cumlíkom. Zaviedla som ako spánkový rituál čítanie rozprávky, veľmi sa mu to páčilo. Približne v tom období sa mu zmenil denný spánok na niekoľko kratších úsekov po +-40 minút.
  Naproti denným spánkom v noci spal veľmi pekne, budil sa len 2-3x na kojenie, potom hneď zaspal.

  Na začiatku 5.mesiaca sa však zo dňa na deň jeho spánok prudko zhoršil. Akonáhle pochopí, že sa chystáme dať ho spať, začne kričať a plakať (už pri prezliekaní do pyžama a potom po dočítaní rozprávky - počas nej sa ale usmieva). Keď sme ho nechali v postieľke, nie a nie sa utíšiť, až sme nakoniec opäť skončili pri tom, že ho uspávame na rukách.
  Zhoršil sa mu aj nočný spánok, budí sa aj 5-6x za noc a nie vždy nakojenie pomôže. Niekedy je hore aj hodinu a viac - niektoré noci sa len "hrá", inokedy plače a tiež ho musíme brať na ruky. Keďže je to veľmi fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce, opäť som ho nasťahovala k nám do postele (spal s nami do 3.mesiaca, potom už bol vo vlastnej postieľke).

  Chcem sa preto opýtať, či je to normálne a ide len o nejaké vývinové obdobie a samo sa to upraví? Niekde sa uvádza, že každé dieťa sa naučí zaspávať. Alebo je to spánková regresia a je potrebné urobiť nejaké kroky k tomu, aby sa to zlepšilo? Čo by ste v takom prípade radili? Ako som spomínala, rôzne zdroje sa v tomto veľmi líšia a už naozaj nevieme, čo ďalej. Priznám sa, že v posledných dňoch už ani nečítame rozprávky, neviem, či vôbec má zmysel udržiavať tento spánkový rituál, keď ho nakoniec aj tak vyberiem z postieľky a uspím v náručí.

  Obávam sa tiež, či takéto krátke spánky nemôžu mať negatívny vplyv na jeho vývin. Je to možné? Niktoré dni totiž vyzerá, že je permanentne unavený, ale ani vtedy nespí lepšie.

  Vopred Vám ďakujem za radu.
  VA

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Rozprávky a rituál ukladanie by som ponechala, ideálne krátka a veršovaná, kde je prúd reči plynulý a až spevavý.
  Takáto "porucha" spánku prichádza zväčša okolo siedmeho mesiaca, kedy je dieťa vo vývinovej fáze prvej deprivačnej úzkosti, stále sa uisťuje, že najbližšia osoba / zväčša matka/ je nablízku. Môže teda aj táto zmena spánku s tým súvisieť, len prišla trocha skôr.
  Žiaden zaručený recept ako to vyriešiť neviem. Dieťatko uložte s uvedeným rituálom a môžete chvíľu aj počkať, či predsa len nezaspí, aj keď po krátkom plači. Samozrejme, treba k nemu vždy prísť a istiť ho o svojej blízkosti a láske. Ak sa nepodarí, aby sa po pár minútach upokojil a zaspal, musíte naozaj nájsť spôsob, ako ho uspať, teda aj na rukách. Isté je, že toto ťažké obdobie je prechodné a jedného dňa sa zase všetci vyspíte.

 • Informácie

  , Autor: Katarína

  Prosím vás chcela by som sa ešte opýtať dieťa mi začalo kašlať tak vlekarni mi odporučili hedelix že je to pre malé dieťa ktoré má 4mesiace lekárka mi ho kázala dávať desať dní .Dávam jej ho vždy ráno lebo píše jeden krát denne po2,5ml od kasluje sa jej ale ja stále cítim ako jej tam tak chrapci keď sa jej hlien nazbiera je NATO dajaky iní sirup či nie lebo lekárka ju nemohla ani ockovat

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hedelix je práve na to, aby si dieťatko dobre odkašľalo. Neviem, kde počujete chrapčanie, ak v nošteku a pritom nekašle, dobre papá, spinká, tak to určite nie je ochorenie, len nahromadenie hlienu, korý vyschne a potom pri prúdení vzduchu v dýchacích cestách počujete chrapľavý zvuk.Nie je potrebné, ak nekašle dávsť žiaden sirup od kašľu, len zvlhčiť sliznicu nošteka libenarom alebo sterimarom baby a zvlhčiť okolitý vzduch.
  Určite sa môžete očkovať, keď pani doktorka dieťatko vyšetrí a rozhodne, že je zdraavé.

 • Zapach stolice u rocneho chlapceka

  , Autor: lenni

  Vazena pani doktorka,

  nas rocny chlapcek okrem ineho papa kazdy den zeleninu (v obednajsom prikrme ma okrem masa dva druhy zeleniny, plus ruckou papa brokolicu, karfiol alebo sladky zemiak a na veceru dostane niekedy aj zeleninu) a na ranajky dostava okrem ineho rozne druhy velmi kvalitnych ovocnych bio vyziviek, jedna pokryje 2 porcie ovocia denne, plus banan na desiatu alebo este jednu vyzivku na olovrant. Cize ovocia zje tiez dost. Tie kysle jablka ktore u nas dostat a tvrde, zelene broskyne ci marhule mu nedavam. Stolicu ma kazdy den alebo kazdy druhy. Posledne asi tri razy mu stolica vyrazne doslova vonala akoby za ovocim, papal dost manga, takmer kazdy den, myslela som si, ze ked mango na par dni vynechame, ze vona zmizne, no aj po broskyni ci marhuli s jablkom stolica nadalej "pekne" ovocne vonia. Je to v poriadku alebo sa mam znepokojovat? Inak je absolutne zdravy, krvny obraz ma vyborny (rutinne sa vykonal pri rocnej prehliadke) a doteraz okrem nadchy, ktoru chytil odo mna bol uplne zdravy. Dakujem Vas za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa informácie papá naozaj veľa ovocia, myslím, že všetko treba s mierou, aj ovocie, ideálne je dopoludnia na desiatu. Neviem, čo obsahujú biovýživky ale preferujem čerstvé ovocie. Pokiaľ nemá hnačku, dobre prospieva, je zápach stolice nevýznamný pre určenie alebo predpoklad nejakého ochoenia.

 • Ileostomia

  , Autor: Matusko

  Dobry den mam 8 mes.dieta s ileostomiou papame antirefluxne mlieko na striedacku s ovocnymi a zeleninovymi prikrmami prosim poradte mi co moze papat dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, prečo má dietatko ileostomiu. Takže základné informácie os trave by vám mal podat jeho ošetrujúci lekár.
  Ak ste však dostali informáciu, že može všetkoi, čo je vhodné pre deti v tomto veku, tak by mal ráno mat mlieko, dopoludnia ovocie, na obed masovozeleninový príkrm na olovrant mlieko / od deviateho mesiaca by mohol biley jogurt alebo ovocno jogurtový dezert od nestlé napríklad/ na večer mliečnu obilninovú kašu. Dvakrát týždenne může mat do masovozelninového príkrmu polovicu vareného žltka, ale ani vtedy nevynechajte maso.

 • Vyvin reci

  , Autor: Fil

  Dobry den pani doktorka, chcela by som sa opytat ohladne rozpravania nasej 23-mesacnej dcerky.
  Dcerka nam rozumie naozaj vsetko. Pokial ale ide o jej rec, nie som si ista, ci na jej vek nehovori malo. Citala som totiz, ze v 24 mesiacoch by dieta malo tvorit prve dvojslovne vety. ked povie napriklad "mamika, papat" povazuje sa to za dvojslovňu vetu? Sem tam takto mieco povie, ale vacsiNou hovori len slova - mamika (to je mamicka:), tati, mena clenov nasej sirsej rodiny, kolo (koleso), papat, balan (banan), ato, motojka, babo (babika, babatko), paci (ked niekomu nieco podava), ahoj, spapala (ked uz si neprosi viac jest), dolo (daj ma dole), hoji (daj ma hore), kakat, mokjo (ked je nieco mokre), duda (cumlik), deka, papjo (paplon), citam (ked si cita), hjam (ked sa hra), pit (ked chce pit). Vie aj svoje meno. Teda slova hovori, ale nic take rozvinutejsie. Pamatam si ze syncek (mameto aj na videu) ked oslavoval dva roky, hovoril cele vety - toto dame tam a tam, toto je take a take, co je toto.
  Myslite si, ze uroven jej reci je v poriadku na jej vek? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podľa vašej informácie je vývin reči na vek primeraný, dvojslovné vety v tomto veku by mali začať deti hovoriť. Aj vývin reči je prísne individuálny, sledujte samozrejme ďalej jej pokroky a ak by sa predsa len oneskorovala, je vždy možnosť informovať vášho lekára, ktorý dieťa pozná a bude hľadať riešenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: