Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Obvod hlavky

    , Autor: pizik

    Dobry den. Mam 2,5 rocneho syna, s ktorym som bola na vysetreni na imunologii, kde sa ma lekarka opytala ci sa mu sleduje obvod hlavky, nakolko ju ma pretiahnutu do zadu. Nasa pediatricka sa tym nejako nezatazovala, skonstatovala ze ma iny tvar lebky ako vacsina inych deti. Ja nad tym vsak stale rozmyslam a nerada by som nieco zanedbala, preto sa chcem informovat ci je obvod hlavky 50,5 cm u 2,5 rocneho dietata v norme. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tvar hlavy býva naozaj u detí rôzny. Závisí to od rôzunych činiteľov, napríklad aj od pôvodu dieťaťa, slovania majú hlavu tzv. mesocefalickú, teda skôr okrúhlu, škandinávske národy pretiahnutú, dolichocefalickú. Uvedený priemer hlavy je u dieťaťa vo veku 2,5 roka v rámci normy.