Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Spánok 16 mesačného dieťaťa

    Dobry den, prosim vas o radu ohladom spanku mojho dietatka ktore ma uz 16 mesiacov. Od 3 do 6 mesiacov spinkavalo krasne celu noc a teraz uz 9 mesiacov sa budi stale, niekedy kazdu hodinu, niekedy kazdych desat minut. Zobudi sa placom a jedine co mu zabera je dat mu cajik, alebo mlieko a cumel a zaspi dalej.Ale to len zas na par minut alebo hodinu. Doktorka na to povedala ze to su zubky,ale keby to boli len zuby, raz by spal lepsie a raz horsie, podla toho ako by sa zubky tlacili. Lenze on spi zle kazdy den. A ja mam dojem ze asi sa to zacalo pred tymi 9 mesiacmi tym ze ho boleli zubky a na to sa budil a teraz si myslim ze to je uz len zvyk, a nevieme ho od toho odnaucit. Nepomoze ani nechat ho dlhsie plakat lebo sam sa neupokoji a ani nezalezi na tom ci mu dam vo flasi caj alebo mlieko, kojeny uz nie je. Tiez nepomohlo premiestnit mu postielku. Skusili sme uz aj Sedaliu aj caj na kludny spanok, vobec nic vsak nezabera. Manzel vstava nevyspaty rano do prace a co je najhorsie, nastupujem zachvilu do prace aj ja a neviem ako to budem zvladat ked v noci k nemu vstavam aj 30 razy. Neviete mi poradit??Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to porucha spánku a treba zhodnotiť celý režim dieťaťa ale aj stravu. Ako prvé by som vyradila zo stravy banány a banánové kaše. Ako druhé by som zrušila v noci čaj, mlieko maximálne raz. Ak sa zobudí , tak skúste podať čistú vodu, ak je smädný, napije sa. Treba tiež zhodnotiť, ako spí, či nie ste všetci v jednej miestnosti, kde ide aj elevízia alebo sa robí na počítači. Treba si uvedomiť, že večer, keď je všade ticho znejú údery klávesnice ako delové salvy. Taktiež by sa v byte ani na balkóne nemalo fajčiť, je to zlý vzduch a dieťa môže byť z toho nepokojné. Taktiež ukladanie má byť v rovnakom čase, s určitým rituálom, aby dieťa nebolo nepokojné. V žiadnom prípade sa nesnažte dieťa prehnane unaviť, aby potom v noci dobre spalo, funguje to presne opačne, neprimerane unavené dieťa spí zle a hlavne nevie zaspať. Dieťa v tomto veku by malo spať aj odpoludnia, aby naozaj večer nebolo neprimerane unavené. Taktiež je možné, že ho v noci niečo bolí, najčastejšie uško. Hlavne ak chodíte na plávanie kojencov, je potrebné uši vyšetriť u špecialistu ORL. Posledná možnosť je chudokrvnosť, tieto deti bývajú zvýšene nepokojné.