Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Zvýšena teplota a pulzujúca fontanela.

    Dobry den pani doktorka,
    Moja dcerka 7,5 mesacna ma posledne dva tyzdne cez den a aj vecer stale zvysenu telesnu teplotu okolo 37 az 37,4 stupnov, rano je v norme. Ine priznaky typicke pre nechladenie som si u nej nevsimla a ani zmeny spravanie. (Isli jej 4 zubky naraz, ale pri prvych dvoch subfebrility nemala).
    A tiez v poslednej dobe jej niekdy cez den pulzuje fontanela a niekedy je aj trocha klesnuta ( ked jej dam napit tak to prejede), opakuje sa to aj castejsie cez den.
    Neviem ci tieto dve veci maju spolu nieco spolocne, a robim si preto starosti...
    Kontrolnu navstevu u neurologa mame 19 decembra, chodime tam koli tomu ze dcerka sa narodila v 35 tyzdni a pri poslednej kontrole Dr. zistil na zaklade sona mozgu tuto dg. Bilat.sym.lahko sirsi subduralny priestor, ostatny nalez primerany k veku dietata.
    Viem, ze takto na dialku sa neda urcit diagnoza, ale rada si precitam aj vas nazor na tento problem. Vopred dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Myslím si, že sonografický nález na mozgu nesúvisí so zvýšenými teplotami. Takto zvýšené teploty sa ani nepovažujú za chorobný príznak. Ja vo svojej praxi však v takomto prípade skontrolujem moč, teda vyšetrím ju. Fontanela má rôznu úroveň, práve podľa stavu zavodnenia organizmu. Sledujte to, ale hlavne buďte v kľude, pravdepodobne sa nejadná o žiadne ochorenie. V každom prípade je dobré konzultovať lekára.