Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Nepapanie 2-rocneho dietata

    Dobry den, prosim o radu ohladom syncekovho papania, ma 2 roky, nechce moc jest, mal zopar oblubenych jedal a to sme doteraz obmienali. Avsak teraz odmieta aj to. Rano dostane flasu mlieka, potom ide do jasli kde takmer nic neje, ale iba rozbabre a drobne kusky odhryzkava, prestal tam aj posledne dni pit - za pol dna co je tam vypije 0,5dl caju a inak nie. Ked prideme domov, v tanieri sa tiez len piple, nevnima ci ja jem s nim pri stole - ako to radia mudre knizky - zaujima ho iba tanier a berie ho ako uzasnu hracku na zababranie vsetkeho, len do ust lyzicu nevlozi ani za svet. Ked ho chcem nechat vyhladnut - zevraj hlad je najlepsi kuchar, tak akurat je iba viac podrazdeny od hladu, a to uz duplovane nechce jest. Doma pije normalne, davam pozor, aby nemal velmi naliate brusko a aby nebol nasyteny namiesto jedla. Ked uz nic nepomaha, dam mu celozrnnu zemlicku - za tou si ide nohy dolamat - aspon to. A aspon ten pribinacik alebo monte alebo jogurt lyzicuje. A potom opat mu nic nedam ze nech vyhladne, ale opat nic nechce az do vecera jest, az pred spanim opat flasku mlieka mu dam. O ovoci a zelenine ani nehovorim, tiez mu to sluzi iba ako hracka, lebo ked to chyti do ruky a citi ze to je take trosku mazlave (lebo mu to krajam) tak do ust vlozit nehrozi. A napichovat na vidlicku vie, ale tiez sa len hra. A pritom je ho dost, v jasliach sa divia vychovavatelky ze z coho to dieta vlastne zije a aj ja ... Pokazilo ked mal Matusko 1,5 roka. On bol typ, ze ked sa mu prerezavali zubky, tak odmietal papat lyzickou a ked boli vonku, pokracovali sme kde sme skoncili a takto to slo, pekne papal vselijake jedla, potom mu ale isli von stolicky a nie naraz - pochopitelne, ale postupne - a tak sme na takmer 2 mesiace vyradili postupne co papaval, lebo zacal odmietat vsetko a o nove nemal vobec zaujem. Ja mu nechcem ponukat dalsie ked nezje povodne jedlo, ale aj ked mi to akotak ide a napokon sa po dni-dvoch pusti aj do jedla, tak sa to nakoniec pokazi, lebo to co zacal navela-navela papat uz nechce a nove tiez nechce a takto dokola. Ja mam pocit, ze on nechut do jedla ani nema (ale mozem sa mylit), skor sa mu nepaci ze je ine ako chce on a chce sa presadit - 2 rocny pubertiak. Napr ma rad monte. Rad ho papa z kelimka. Pred nim som obsah monte vybrala na tanier a to 2 dni po sebe, to zjedol. Ked som mu to takto nachystala ale nevidel ma, iba hotovy tanier s porciou, ani sa toho nedotkol. Ja uz neviem. Prosim Vas o radu ako napravit takehoto zleho jedaka, ja viem ze casom to urcite prejde a vyrastie raz z toho ale papa cim dalej tym menej a nie je ani chory ani nic podobne a neviem co robit a nema vitaminy (iba co mu robim stavy v odstavovaci - tak to vypije) ani nic takto... Inak je zivy, vesely, energie ma na rozdavanie. Dakujem velmi pekne za radu co robit, zelam prijemny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takéto problémy bývajú, môžu súvisieť aj s jasľami, niektoré deti nie sú na kolektív zrelé a prejaví sa to aj ako nechutenstvo respektíve problémy s príjmom potravy. Taktiež môže byť v tomto veku príčinou chudokrvnosť. Je potrebné dodržiavať čas aj jedálniček a byť dôsledný, ale na duhej strane by som zvážila aj nutnosť kolektívu.