Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Červené fľaky

    Dobrý večer pani doktorka chcem sa spýtať na červené fľaky, ktoré sa môjmu takmer 7-mesačnému synovi objavujú od 2.mesiaca. Ide o fľaky na tvári, v hlavičke a niekedy aj na uškách. Objavujú sa pri námahe alebo rozrušení (napríklad ked sa mu prihovára niekto cudzí alebo ked zbadá fľašu s mliekom). Niekedy sú mierne, inokedy intenzívne a zlievajú sa. Po chvílke ani nie 5 minútach sami miznú. V časopise Zdravie som sa dočítala že by mohlo ísť o Nevus Flameus. Čitatelke poradili návštevu kožného lekára. Keď som sa pýtala mojej kožnej lekárky ked som to prvýkrat synovi zbadala povedala že to máme iba sledovať a až časom sa zistí či to je len prechodné alebo ide o diagnózu. Možem sa spýtať na Váš názor? Nechcem nič zanedbať i keď som sa o Nevus flameus na internete dočítala že do dvoch rokov by mal spontánne odznieť. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Naevus flameus je trvalý stav a vy popisujete, že sa tieto fľaky objavia pri určitom vzrušení a potom zmiznú. Môže to súvisieť s prekrvením kože ale aj s vyplavením určitých hormonov. treba dieťatko sledovať, možno by bolo vhodné zmerať tlak. V každom prípade by som tento jav oznámila vašej ošetrujúcej lekárke.