Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • , Autor: odbornik2

  Syn má 2,5 roka a pred nedávnom si začal "obtrhávať" kožu okolo nechtíkov. Neobhrýza si ju, ani nechtíky, len obtrháva, obštipkuje. Začalo to na palci a teraz to robí už na všetkých. A robí to stále, len vtedy nie, keď sa hrá a drží niečo v ručičke. A obtrháva si aj pery. Od narodenia a ešte veľmi dlho mal na hornej pere akoby pľuzgierik, doktorka mi povedala, že je to normálne a je to z kojenia. Mával to aj teraz v zime a mal aj dosť vysušené pery. Myslím, že mu tie šupinky vadili a začal si ich obtrhávať. A robí to aj naďalej, aj keď nemá suché pery, až má niekedy úplne krvavé pery. Prečo to robí? Môže to byť nedostatok nejakého vitamínu alebo niečo iného? Nezažil žiadny stres ani zmenu v živote, takže myslím, že psychického pôvodu to neni. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Možno by som mudodala vitamíny,hlavne komplex b, A a E vitamin.
  Takéto správanie býva prejavom neurózy a v tomto veku by som dieťa odoslala na neurologické vyšetrenie.

Podobné otázky

 • Protilátky proti laktóze

  , Autor: jarka83

  Dobrý deň. Prosím o radu. Môj synček má 4 a pol roka, výška 94 cm a len 14 kg. Poprosila som našu pediatričku o odber krvi, či je všetko v poriadku, keďže skoro vôbec nepriberá- za rok tak cca 1 kilo. Dosť málo papá, ale má aj dni, kedy papá pekne. Nebýva unavený a vládze neskutočne veľa behať.
  Pri rozbore krvi mu vyšiel krvný obraz úplne v poriadku, taktiež glukóza a železo v poriadku. Robili mu rozbor aj na celiakiu, štítnu žľazu a toto bolo ok. Avšak vyšli mu pozitívne protilátky proti laktóze igA okolo 2- prvýkrát 1,9 a pri kontrolnom odbere o 3 mesiace 2,02. Norma je okolo 1,5. Zatiaľ som nezaregistrovala, aby mu mlieko či mliečne výrobky robili nejaké potiaže, ale hneď sme začali kupovať bezlaktózové mliečne výrobky. Naša pediatrička povedala, že len máme dodržiavať dietu.
  Myslíte, že to stačí? Nemusíme s tým ísť na gastro vyšetrenie? A tiež by ma zaujímal Váš názor na jeho váhu. Len doplním, že sa narodil o mesiac predčasne s vádou 2500 g. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Protlátky proti laktóze je nezmyselné vyšetrovať. Laktóza je cukor nie bielkovina, takže protilátky proti nej sa netvoria, je to len laboratórne vyšetrenie, ktoré nič nevsvetľuje. Ak dieťa priberie za rok 1 kg v uvedenom veku považovala by som to za normálne. Ak nemá prejavy neznášanlivosti mlieka, hlavne bolesti bruška a hnačku určite by som neuvažovala o neznášanlivosti mlieka a potrebe bezmliečnej alebo bezlatózovej diéty. Neznášanlivosť laktózy sa vyšetruje úplne inak: laktózotoelrančným testom alebo pri ťažkostiach stačí vyradiť mlieko a ak to pomôže je diagnóza jasná.
  Chlapček je na svoj vek drobný a aj primerane tomu menej váži. Záleží aj na tom, akí ste vy,rodičia. Je potrebné ho pravidelne každé tri mesiace vážiť a merať v ambulancii na správnom meradle a váhe, robiť graf hmotnosti a ak je pod tretím percentilom, čo sa ukáže na grafe, je potrebné ho odslať na endokrinológiu na vyššie pracovisko.

 • červený flak

  , Autor:

  Moja malinká má od narodenia červený fliačik na nožičke nad kolienkom, keď sa narodila len ma informovali, že tam tento fliečik je., mám pocit že sa zväčšuje, bol bledý a tmavne do červena......čo to môže byť? treba s tým ísť kožnej ? Moja pediatrička sa k tomu nijako nevyjadrila , keď som ju o tom informovala.......ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môže to byť hemangiom, v takom prípade posielam dieťatko na kontrolné vyšetrenie chirurgom, zároveň je potrebné spraviť neurologické, očné vyšetrenie a sono orgánov dutiny brušnej, aby sa odhalilo, či nie sú podobné cievne hemangiomy aj na niektorých vnútorných orgánoch.
  Inou možnosťou je cievny névus, ten môže sledovať pediater prípadne dermatológ.

 • Tri otázky

  , Autor:

  Dobrý deň.

  Chcela by som sa Vás spýtať 3 veci:
  1.) Odkedy môžem urobiť malému krupicu z kravského mlieka, lebo tá z Beby mu nechutí.
  2.) Môžem zobrať ročného synčeka na plávanie normále na kúpalisko? Do detského bazéna, samozrejme. Lebo už pol roka čakáme na baby plávanie a stále sme v poradí. Už ani neverím, že sa tam dostaneme.
  3.) Už asi mesiac má suché a červené líčka. Myslela som, že je to zo sliniek, lebo strašne slintal, ale začalo sa mu to vyhadzovať aj na ramienku. Dávam mu na to kalciovú mať a je to lepšie, ale nemizne to. A neškrabe sa, tak ho to asi nesvrbí. Mám ísť s ním na kožné alebo skúsiť inú mastičku?

  Veľmi pekne Vám ďakujem za všetky odpovede a želám krásny večer.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  1. od druhého roka veku
  2. ani nie je potrebné sa tam dostať!!!!! Ideálne mu napustiť doma vaňu a hrať sa s ním vo veľkej vani. Do roka na kúpalisko iste nie! Po roku je to stále riziko, že tam niečo chytí ale už sa dá....len nie do termálneho.
  3.Kúpte ho čistou vodou a po kúpeli natrite ideálne 1% kyselinou miečnou,/ to by vám mala vedieť napísať vaša lekárka / ostatne tej by ste ho mali aj ukázať s tou suchou kožou, so všetkým na koži netreba hne´d utekať ku kožnému lekárovi, každý lekár má skúšku z kožnej medicíny!!!!/ alebo ho po kúpeli prípadne aj ráno natrite modrou indulonou alebo excipial lipolotion z lekárne.

 • Štítna žľaza

  , Autor:

  Dobrý večer možno to tu nepatrí ale možno mi poradíte alebo aspoň váš názor poprosím mám 20 rokov mám jedno dieťa ..od 5 rokov mi diagnizovali štítnu žľazu ...na kontrole som bola asi pred 7

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či máte nejaké ťažkosti. Podľa toho sa poraďte s vašim obvodným lekárom, či je potrebné sledovanie u endokrinológa. Lekár by mal mať vašu dokumentáciu, kde je isto aj informácia o vašom ochorení na štítnu žľazu.

 • Probiotika

  , Autor:

  Dobry den prajem chcela by som sa informovat mam mesacne babetko ktore je na Umelom mlieku chcela by som sa opitat ci mu mozem davat do mlieka probiotika?a ako casto sa davaju kazdy den alebo iba obcas okrem toho mu davam aj vigantol kazde rano

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: