Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,610 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Soplik

  , Autor: tanicka15

  Dobrý deň, mám ešte jednu otázku. Dnes nás caká prvé očkovanie čiže v 3.mesiaci. Malý mal soplik. Nič vo veľkom množstve za deň som odsala 3 krát dokonca len ručnou odsávačkou. Dnes ráno som pocula že este aj dnes tam nejaky ten soplik je. Sopliky boli bud vodnate čiré Alebo biele. Čo si myslíte, môžeme ho dať zaočkovať alebo radšej odložiť očkovanie ? Ďakujem pekne Tatiana

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každý lekár dieťa pred očkovaním vyšetrí. Podľa nálezu a samozrejme aj podľa príznakov,ktoré povie mamička sa rozhodne či v danej chvíli je možné alebo nie je očkovať.
  Pravdou je, že kontraindikáciou očkovania, teda nemožnosťou očkovať je len vysoká horúčka a závažné akútne ochorenie, čo soplíky určite nie sú.

Podobné otázky

 • Ockovanie 2 prevenar hexa a rotarix

  , Autor: Veronika

  Dobry den,mam dceru narodena 7.6.2019. 1.10 bola dcera ockovana 1. Krat . 2. Ocko sme odlozili lebo mala sopliky a chytene hrdlo od stsrsieho 4 rocneho syna. Zajtra smw mali druhy termin no syn je doma s kaslom a dcera pokasliava tiez a teplotu v konecniku ma 37.8.
  Volala som doktorke, ze to budeme musiet zasa odlo@it no ta ma odbila z eked nepridem do konca tyzdna tak budeme musiet ockovanie zacat odznova lebo uplinie nejaka doba. Je to naozaj tak? Mam dat dceru radsej zaockkvat ked ma kasel alebo zacat ockovanie znovu? Som z toho uplne mimo. Neviem vobec ako mam pokracovat. Ake su nasledky, ked sa da zaockovat chore dieta? Znama mi povedala ze jej dcera ochrnula na dolne koncatiny a museli cvicit vojtovku lebo ju dala choru zaockovat....

  Dakujem aj za precitanie a dufam ze mi to objasnite .

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  No meškám s odpoveďou ale vysvetlím.
  Žiadne opakovanie očkovania preto, že by ste odložili očkovanie o hocijako dlho nehrozí!!!! pani doktorka asi nechodí na kongresy a semináre, kde to hovoríme najmenej 25rokov!!!!! Nie je dôvod vás strašiť.
  Snažíme sa očkovať len zdravé deti, ale faktom je, že dôvodom neočkovať je naozaj len závažné ochorenie dieťaťa s vysokou teplotou alebo inými závažnými príznakmi. O očkovaní vždy rozhodne lekár po riadnom vyšetrení dieťaťa. Faktom je, že do poradne na očkovanie prichádza naraz viac detí a preto moje mamičky vedia, že keď je dieťatko choré, aj keď nemá teplotu, tak si zavolajú a dostanú iný termín, hlavne preto, aby neprišli zdravé deti do kontaktu s chorým dieťaťom. V žiadnom prípade, aj keby ste očkovanie nestihli v riadnom termíne nedovoľte začínať očkovanie znova!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Každá dávka sa počíta, treba normálne pokračovať druhou dávkou!!!!!!!!!!!!!

 • Posunuté očkvanie MMR

  , Autor: Tulipan

  Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som Vás poźiadať o konzultáciu. Syn (o 2 mesiace bude mať 3roky) mal posunuté očkovania z dôvodu chorôb svojich, alebo ochorení v rodine. Ešte stále neabsolvoval očkovanie MMR. Viem, že deti by mali byť zaočkované najneskôr do 18.mesiaca. Je to pevná hranica, alebo len odporúčaná? Nebude problém, keď bude zaočkovaný v takomto "vysokom" veku? Ďakujem Vám za odpoveď a želám pekné leto.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Má byť zaočkovaný čo najskôr ako sa dá! Horná hranica očkovania touto konkrétnou vakcínou nie je stanovená. Treba mysliť na to, že ochorenie na osýpky, ktoré sú súčasťou vakcinácie je veľmi závažné ochorenie s možným úmrtím alebo trvalými následkami. Odporúčam preto v najbližšom možnom termíne očkovanie realizovať. Upozorňujem, že soplíky, mierne zahlienenie nie je kontraindikáciou očkovania!!!!!!!

 • Očkovanie

  , Autor: Lcka

  Dobrý deň,
  Pani doktorka , dcérka má 7.mesiacov. Prvé očkovanie sme mali ako 4.mesačný (mali sme ho posunuté kvôli prekonanej infekcii a užívaniu ATB). Dnes mala maličká očkovanie po troch mesiacoch , pretože sme mali očkovanie zasa o niečo posunuté , pretože sme mali susedov s ovčími kiahňami a potom sme mali soplík a troška sme pokašliavali takže to vyšlo až na dnes. Boli sme však preočkovaní u novej obvodnej pani doktorky , ktorej prístup a metódy sa nedajú porovnať s predchádzajúcou pani lekárkou.Teraz sme veľmi spokojní . Ide však o prvé očkovanie. Keďže sa tomu nerozumiem a vôbec som nevedela ako to funguje a ako to prebieha... chcela by som sa Vás spýtať: Dnes sme dostali jednorázové vakcíny InfanrixHexa a Synflorix. Dokonca nám pani doktorka do očkovacieho preukazu napísala aj exp.06/20 a množstvo ktoré dala. Predchádzajúca lekárka nám však nezapísala nič, len názov vakcín a dátum očkovania. Dostali sme vakcíny z nejakých váčších sklenných flašiek z chladničky. Môže sa to podávať aj takýmto spôsobom ? Môže dostať niekoľko deti dávku z tej istej fľašky? A má to aj účinok? Nemusí sa vždy používať jednorazová dávka ktorá sa zakúpi v lekárni? Tak ako nám dnes v ordinacii dali a následne sme išli vybrať do lekarne ďalšie ktoré sme im vrátili. Som z toho teraz dosť nervózna , že pred troma mesiacmi naša bývala doktorka takto nepostupovala a dala nám dávku z fľašky z ktorej dáva aj iným pacientom...
  Ešte by som sa chcela spýtať, vraví sa, že dieťa by sa nemalo očkovať ak je choré (kašeľ , teploty a pod.) je to preto, že by organizmus musel spracovať veľa veci naraz? Očkovanie a ešte sa aj pasovať s chorobou? Pretože známa mi nedávno povedala, že nejde dať zaočkovať malú pretože má kašeľ a potom by vakcína neucinkovala.... a že malú by vraj mohol potom neskôr kašeľ ohroziť, keď bude väčšia... ale priznam sa, že to sa mi nezdá a ani som to nikdy nepočula. Od nej prvý krát. Ak by choroba bola v obdobi očkovania, tak by sa to prejavilo bezprostredne po očkovani, či sa mýlim ? Potom neskôr v živote by sa to už nemalo prejaviť nijako,či?
  Vopred Vám velmi pekne Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na to, či je v danej chvíli možné očkovať sú jasné pravidlá. Kontrainidkáciou očkovanie, teda nemožnosťou v danej chvíli očkovať je len závažne prebiehajúce akútne ochorenie z horúčkou. Určite to nie je bežný soplík alebo kašeľ. O očkovaní rozhoduje vždy očkujúci lekár, takže ten určí, či sa môžeme a budeme očkovať napríklad so soplíkom či kašľom. Ja osobne sa snažím očkovať len zdravé deti, občas tiež počkám pri aj miernejšom infekte alebo pri akútnom ochorení v rodine.
  Ak ste boli očkovaná na Slovensku, tak my máme všetky očkovacie látky balené jednorázovo, len niekedy ich vyzdvihneme v lekárni z ich celého asi desaťkusového balenia, tak sú potom nie v jednej krabičke, ale napríklad 5 amupliek v jednom sáčku ale samozrejme so svojou ihlu a tak ďalej. Neviem o tom, že by sa naberalo z jednej fľašky pre viac detí. Je však jedna vakcína, ktorá sa musí pred aplikáciou pripraviť tak, že sa nariedi z dvoch ampuliek, možno to vás zmiatlo.
  Ani mierne ochorenie neznižuje účinnosť vakcíny, organizmus dieťatka a jeho imunitný systém je pripravený reagovať na tisíce antigénov súčasne. Tie, ktoré sú vo vakcínach sú len zlomok z tých, na ktoré denne organizmus reaguje.

 • Očkovanie + podotázky

  , Autor: Lcka

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať : Dcérka mala o mesiac posunuté očkovanie .Mala zápal pľúc a brala antibiotika. Takze bola očkovaná v 4.mesiacoch Infanrixhexou a synflorixom. Mala síce pár dni predtým hlieny a aj ich dosť vykašliavala, ale keď sme už išli na očkovanie bolo to lepšie tak nás zaočkovali. Na ďalšie očkovanie máme ísť o 6týždňov. Chcem sa spýtať či to nie je skoro? Pretože v jednej Vašej odpovedi som nedávno čítala že by sa malo ísť až o dva mesiace, tak ako uvádza očkovací kalendár, aj keď očkovanie bolo začaté neskôr, teda v tomto prípade v štyroch mesiacoch.
  Keď už Vám píšem chcela by som sa spýtať aj na jednu vec čo má vnútorne trápi a ťaží a potrebovala by som názor odborníka. V pondelok bola malá očkovaná, v piatok sme išli po meste .Mala som ju v kočíku, šla som objehať bezdomovca, ktorý si presne pri nás -pri kočari z celej sily tak nepríjemne kýchol až mi prišlo zle...Samozrejme si pri kýchnutí ruky pred ústa nedal. Hrozí malej niečo? Niečo čo by mohlo byť vážne a nebezpečne ? (Čítala som, že kvapôčky majú veľký dosah a že sa nimi prenášajú aj chlamýdie , ružienka, tetanus a neviem čo všetko strašidelne tam bolo popísané...) A ešte k tomu to bol bezdomovec... celý vecer som potom nad ničím iným nerozmýšlala a hľadala na internete ... lenže na internete človek najde teórie a články, ktoré ho skôr vydesia ...preto sa chcem spýtať Vás ako odborníka...ja totiž nie som odborník, neviem čo hrozí kvapočkami, neviem či sa to dostalo do kočíka, neviem kedy by sa to prejavilo , ako by to mohlo ublížiť 4.mesačnemu bábätku ... bolo už teplejšie, bola pod dečkou, už nie vo fusaku, samozrejme strechu sme mali zdvihnutú ale do kočíka bolo vidno. Chodíme v klasickom kočíku,ešte nepoužívame športový keďže ešte je malička.
  Ja som ten typ mamičky ktorá si dosť potrpí na hygiene a niekedy som aj dosť uzkostlivá a príliš si veci pripúšťam. Ale príde mi normálne aby človek dodržiaval určite pravidlá, umyval si ruky a podobne . No niektorí ľudia to za normálne nepovažujú. Mám svokrovcov ktorí skoro absolútne nerešpektujú hygienu. Boli sme tam tento vikend. Priateľova mama mala maličkú na rukách , kašlala pri nej... ruky si neumyla... potom prišiel jej muž z veľkého nákupného centra , ani ruky si neumyl ,zobral klasický, slaný korbačik(bol mierne zažltnutý a trocha zoschnutý), ešte mu aj spadol na zem a dal ho malej do úst , že čo bude robiť ... pri tom malá ešte nič neje ... a obaja boli z toho nesmierne pobavení... nič som im nepovedala lebo už na to nemám ani slov... len dúfam že sa jej z toho nemôže nič stať a že na syre nemôže byť niečo čo by jej mohlo niečo spôsobiť keď jej to dal len do úst ešte so špinavými rukami...Budem rada za Váš názor aj na toto... Pretože minuly pondelok sme mali to očkovanie, v piatok ten bezdomovec a v nedeľu návšteva u nich a od pondelka malá kašle....
  Včera mala aj mierne zvýšenú teplotu 37,2.Dnes je už bez teploty. Z nosa jej idú soplíky a je velmi zahlienená niekedy sa mi zdá že troška aj zachripnutá ale inak je veselá.Dnes je to už lepšie, u lekárky sme neboli.Inhalujeme, dávame sinupret , kvapky do nosteka a aj fenistil kvôli ekzemom ktoré ju svrbeli.Neviem však či sa nám už neprerezavajú aj zúbky pretože všetko by kúsala, idú jej slinky a keď som jej chytila ďasienko zaplakala. Včera bola aj dosť nervózna ale dnes je už veselšia ako som písala vyššie. Včera cely deň ani nespala, možno hodinu z celého dňa. A dnes je zasa spavá, asi dospáva včerajšok a noc -pretože aj tu mame tieto dni nekludnú.Vopred sa ospravedlňujem za zdĺhavú správu , budem veľmi vďačná za Vašu odpoveď. Prajem Vám všetko dobré a pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Teda naozaj vám nezávidím. Kvôli tomu bezdomovcovi by som si starosti nerobila, neverím, že ak len okolo zakašľal alebo kýchol, mohlo sa niečo závažné dieťatku stať. Oveľa horšia je skúsenosť z návštevy u svokrovcov. Nerada robím rozbroj v rodine ale: umývať si ruky po príchode domov je najpodstatnejšia vec nie len ak je v dome dieťa ale aj pre zdravie samotného jedinca.
  ydávať malému dieťaťu do úst / ešte k tomu neumytými rukami!/ korbáčiky, ktoré je odporúčam nedávať deťom do troch rokov je hazardovanie so zdravím dieťaťa. Mala som dvojročné dieťa so salmonelózou z korbáčikov!!!
  Druhé očovanie po prvom má byť najskôr o dva mesiace!§§ V žiadnom prípade nedovoľte podať očkovaciu látku skôr! Očkovanie môže byť neúčinné. To by som fakt rada vedela, ktorá pani dokorka to tak priofesionálne robí!! Nech si prečíta príbaový leták očkovacej látky!!! Ja sama som oa tom prednášala niekoľkokrát po celom Slovensku!
  Mrzí ma, že práve v poradni mamičkám musím toto npísať, le opýtali ste sa, tak vám pravdivo odpovedám

 • Doplňujúca otázka

  , Autor: Jana

  Pani doktorka, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Mám ešte jednu otázku, od dnešného rána pociťujem aj ja miernu bolesť v hrdle a som zahlienená. Teplotu nemám. Keďže kojím som v neustálom kontakte s malou. V stredu máme ísť na prevenar 13 a hexavakcínu. Môže byť malá aj napriek mojim ťažkostiam zaočkovaná. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  LEN Ja si celkom presne nepamätám tú prvú otázku. Istá vec je, že vzhľadom na dobrú epidemiologikú situáciu sa aspoń ja konkrétne očkova noazaj len zdravé dieť a tiež sa pýtam, či sú v rodine všetci v danej chvíli zdraví. V každom prípade kontrainidkáciou očkovania je len akútne horučnaté ochorenie, určite nie len soplík ale škriabanie v krku.
  Na druhej strane platí, že o očkovaní rozhoduje lekár, ktorý očkovanie indikuje, prevádza. Ten dieťa pred očkovaním vyšetrí a podľa zdravotného stavu, anamnézy, chorobnosti v okolí dieťaťa rozhodne, či v danej chvíli bude alebo nebude očkovať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: