Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Reakcia po priorixe tetra

    , Autor: timbo

    Dobrý večer. Dcérka bol 23.7.očkovaná priorixom tetra. Od 29.7.jej začala postupne stúpať TT max. do 39,5 1.8. Vtedy začali sa objavovať na koži červené fliačky a pľuzgiere. 2.8.boli horúčky nižšie, pľuzgiere ešte má. 31.7. som bola u pediatričky: CRP negat vyšetrenie bolo ok až na ľahké začervenanie hrdielka. Uzatvorili sme to ako pravdepodobnú reakciu na vakcínu. Je to možné?
    Tie horúčky šli ťažko znížiť, bojím sa ju preočkovať v buducnosti aj proti ovčím kiahňam aj proti MMR.
    ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bola to reakcia na očkovanie, ktorá môže byť takáto výrazná. Proti MMR bude preočkovaná až v jedenástom roku života.
    Tá reakcia bola pravdepdobne na zložku ovčích kiahní, aj keď bola trocha posunutá, zväčša sa uvádza na štvrtý deň. Je ťažké určiť, ako by zareagovala na druhú dávku vakcíny proti kiahňam. Taktiež je ťažké určiť, ako zareaguje, keď sa s ovčími kiahňami stretne, či ich dostane a aký bude priebeh. Zo skúseností vyplýva, že keď bola reakcia po očkovaní takáto výrazná, mala by sa vytvoriť dostatočná ochrana proti ochoreniu a nie je potrebná druhá dávka. Na druhej strane je aj pravdepodobné, že ochorenie na ovčie kiahne bez očkovania by malo ťažký príbeh v prípade tohto dieťatka. Ak by ste sa rozhodli pre druhú dávku očkovania prit ovčím kiahňam, odporúčam konzultáciu v ambulancii pre komplikácie očkovania, sú v Martine, Bratislave, Košiciach a Ban. Bystrici. Tam vám určite najlepšie poradia.