Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • TBC miesto vpichu

    Dobrý deň pani doktorka, pri obliekaní som zaškrabla 9týždňovej dcérke do reakcie po TBC očkovaní. Mala to tam žlté ako keby tam bol hnis ale po zaškrabnutí nevytiekol. (pri prvej dcére sa pamätám že jej vyšiel hnis). Potrela som jej ručičku dezinfekčným Detolom v tom mieste. Chcem sa spýtať že čo to znamená pre ňu, kedže som teraz počula, že sa to nemože vytláčať, a pre čo sa to nemôže?
    ďakujem za vysvetlenie

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V mieste vpichu , kde sa aplikovala očkovacia látka proti tuberkuloze sa u väčšiny detí vytvorí po určitom čase reakcia, ktorá sa postupne hojí cez chráničku až k jazvičke. Niekedy je miesto vpichu naozja hodne zväčšené a je v ňom aj pľuzgierik s obsahom. tento obsah naozaj nie je vhodné vytlačiť ani s ním nič robiť, maximálne ho potrieť dezinfekčným prípravkom, napríklad aj liehom, tak ako ste to spravili. Miesto vpichu sa postupne zahojí. Nikedy, ak je reakcia príliš veľká / priemer viac ako 10 mm/ sa situácia rieši na príslušnom pľúcnom oddelení alebo chirurgii. Nevytláča sa preto, pretože by sa tým mohlo miesto vpichu komplikovať infekciou.