Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,864 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Torticollis

  , Autor:

  Dobry den, ako dojde k torticollis u dietata behom porodu? Tlakom na fundus rodicky?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie býva to vrodené alebo nevieme vôbec príčinu vzniku. Niekedy to býva následok polohy bábätka v maternici. Niekedy je to spojené s vykĺbením bederného zhybu. Skrátka príčina zväčša neznáma.

Podobné otázky

 • mykanie

  , Autor: Evelin

  Dobry den pani doktorka, obraciam sa na Vas s problemom, ktory mi neda spavat. Mam 7 mesacnu dcerku, u ktorej som si medzi sviatkami vsimla mykanie plieckami, ruckami...stavalo sa to najma pocas krmenia v detskej stolicke, pripadne aj pocas krmenia mlieckom na rukach. Vyzeralo to akoby to neovladala, take kratke myknutia, zasklby. Pocas lezania len tak, hrania sa, sa to stalo len parkrat velmi jemne. Podarilo sa mi to pri papain natocit na mobil, ukazala som to nasej pediatricke, ktora mi odporucila to ukazat neurologovi. Na neurologiu chodievame od narodenia, kedze po porode mala dcerka kefalhematom a torticollis (nasledkom toho cvicime rehabilitacie pomocou Vojta a dcerka nosila na hlavke 1,5 mesiaca kranialnu remodelacnu ortezu). Cize sme na neurologii sledovane (posledna kontrola 11.1.2016), robene USG bez nalezu, vsetko v poriadku. Po konzultacii s neurologom a zhliadnuti videa mi pan doktor povedal, ze sa jedna o neepilepticke zachvaty/trasenie/tik, ktory by mal odzniet. EEG robene nebolo. Aby som sa konecne dostala k veci, tak ako bolo povedane mykanie odznelo, asi po tyzdni, pripadne sa to stalo len raz za den, avsak posledne 3 dni opat sledujem spominane mykanie, ktore je uz ale nielen pri papani, ale aj pri lezani v postielke pred spanim. Samozrejme som kontaktovala neurologiu kvoli EEG vysetreniu, avsak to bude az 11.2.2016 robene v spanku. Prosim o radu, konzultaciu o co by sa mohlo jednat, som z toho hrozne vystrasena, neda mi to spavat a do 11.2. je este tak daleko....

  Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mykanie môže znamenať závažný ale aj menej závažný stav. Je na mieste vyšetrenie EEG, tak ako sa bude robiť. Až toto vyšetrenie ukáže, či je potrebné ďalšie vyšetrenie, liečba alebo len sledovanie, nateraz bez liečby. Chápem vás, že tie dni sa vlečú, kým sa dozviete niečo nové ale všetko sa raz skončí aj vaše tápanie a čakanie. Nateraz vám neostáva len sledovať dieťatko, tešiť sa z neho a starať sa tak ako ste to iste s láskou robili aj doposiaľ.

 • Laryngitída

  , Autor: miriam36

  Dobrý deň.
  Mám toho času 3 mesačného synčeka, ktorý neprospieval podľa našej pani doktorky a tak v 7 týždňoch keďže jeho krvný obraz - hemoglobín bol 82, hematokrit 0,23 , erytrocyty 2,77, všetké ostatné hodnoty krvného obrazu boli OK, CRP bola 4, no snímok pľúc bol "zasnežený" tak sme podstúpili transfúziu krvy a brali sme UNASYN injekcie - 9 dní, no snímok bol aj po týchto dvoch dňoch "zasnežený" . Tak to v nemocnici zhodnotili ako snímok nepodarok a liečba bola ukončená. Na konci roka nám bol robený opätovný krvný obraz - hemoglobín 96, hematokrit 0,25 a všetko ostatné vrajže OK. Asi pred 2 týždnami som pani doktorku upozornila, že môj syn chraptí najmä po vypití mlieka (Nutrilon AR alebo HA). Popočúvala ho a že jeho dýchanie je čisté. Ešte som zabudla upozorniť že aj pri údajnom zápale pľúc tiež bolo jeho dýchanie u všetkých doktoriek ktoré ho počúvali čisté. No pred dvoma dňami som v noci bežala do nemocnice lebo asi hodinu mal neutíchajúci "štekavý" kašeľ. Dostal Ventolin 1 vdych, Ecobec a inhaláciu mukolytik. Ráno sme boli na krčnom vyšetrení, ktoré potvrdilo laryngitídu a teraz chodíme na Ecobec a inhalácie 2 krát na deň, no včera nám bolo robené CRP, ktorého hodnota bola 28 a tak boli nasadené ATB Som trošku vystrašená, že také malé bábo a tak často je choré. Aký je Váš názor? krát do týždňa chodíme na rehabilitácie ohľadom Torticollis, tam sa dostatočne môj syn vyvrieska a potom ideme autom domov, no po každom vystupovaní von z budovy, auta on lapá dych pri týchto nízkych teplotách. Nemôže byť laryngitída práve z vdychovania tohto chladného vzduchu po námahe hlasiviek pri nasirkovaní ? A ešte otázočka ak sme podstúpili transfúziu krvi nemali by sme byť sledovaný na hematológií ? Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemusí byť sledovaný na hematológii ale v každom prípade by ešte mal užívať železo a kysleinu listovú a pyridoxin, mal aby mať pravidlene sledovaný krvný obraz. Dieťa je na svoj vek naozaj zvýšene choré, je to však asi dané aj týmto zimným počasím a všetkým, čo sa zbehlo / včítane ťažkej chudokrvnosti. Viac neviem napísať, jeho liečbu, starostlivosť o neho musí koordinovať lekár, ktorý ho má v starostlivosti a pozná ho. Dôležitá je aj výživa, už po ukončení štvrtého mesiaci by mal začať dostávať mäsovozeleninový príkrm.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: