Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rachitída

    , Autor: sia

    Dobrý deň,
    našej dcérke pri 11. mesačnej kontrole zistili známky rachitídy a to na rebierkach. Doktorka vysvetlila, že to môže byť dedičné, alebo nesprávnym podávaním vit. D. (Podávala som nesprávne vit. D). Je mi to veľmi ľúto, s dcérkou chodíme každý deň von na slniečko, dávam Vigantol podľa návodu do mliečka 2 kv., taktiež snažím sa o správnu stravu - jabľčko s mrkvou a oliv. olejom, brokolicové jedlá a pod. Ale trápia ma vyhnuté rebierka, chcela by som sa opýtať, či existujú nejaké formy liečby, či sa môžu časom tie rebierka napraviť, čo môžem ešte robiť, aby som to mohla zlepšiť a nie náhodou zhoršiť. Taktiež sa chcem opýtať, ako by mala byť v cca 11. mesiaci zrastená veľká fontanela. Naša dcérka tam má otvorček ešte cca 1cm. Je to správne? ďakujem veľmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Fontanella 1 cm je v tomto veku primeraná.
    Vitamin D je potrebné dávať do mlieka tak, že z neho odlejete do lyžičky, potom prikvapnete do lyžičky vigantol a dieťa to vypije, potom pokračuje v pití mlieka z fľaše alebo prsníka. Nemôže to byť v celej fľaši, lepo to ostane na stenách fľaše alebo ak dieťa celú porciu mlieka nevypije, nedostane ani celú dávku d vitaminu. Žiadna liečba, myslím rehabilitácia, cvičenie na rebierka neexistuje ale pri správnej výžive a správnom podávaní d vitamínu sa aj rebrá upravia. Tam dochádza, rovnako ako vo všetkých kostiach, k neustálej prestavbe.