Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • klebsiella - na koži

    Dobrý deň. Moja 15r dcéra sa vrátila z liečenia v Lučivnej (astma) v auguste s doslova odpornými v priemere 1,5cm veľkými hnisavými vredmi ktoré mala najprv na nohách-predkolení , po týždni už aj na zadnej strane ramien a aj na tváry-líce,čelo. Tam ju liečili V-penicilínom a tekutým púdrom, neskôr prešla cez 6kožných lekárov, mala rôzne maste od Bactrobanu, Fucidinu, Fucicortu,Belogentu a rôznych zarábaných mastí a vodičiek s obsahom chloramfenikolu a kortikoidov, užívala Vpenicilín...Imunoalergologička jej podávala injekcie Immodin. Presne po 4,5mesiacoch od vypuknutia jej konečne spravili ster z čela, a zistili jej klebsiellu. nasadili jej doxyhexal, a dostala aj duac gel. Na predkoleniach ma príšerné fialové fľaky cca 1,5cm priemer, na ramenách stále krvavé ranky, a čelo má celé hnisavé, na lícach má doslova jamy... Už sme úplne zúfalé, začala mať depresie, veľmi sa trápi pre to, ako vyzerá. Študuje tanec, chodí na vystúpenia. Ako sa mohla tá baktéria dostať na kožu? je podľa Vás táto liečba dostačujúca? Máme ešte nejaké iné možnosti? Ako by sa dali zlepšiť, zmierniť tie následky? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Klebsiela je baktéria, ktorá sa vyskytuje v udskom organizme, niekedy je človek len nosičom, niekedy je baktéria príčinou rôznych infekcií. Je pravdepodbné , že aj infekie kože u vašej dcéry, ale nemusí to tak byť. Nevidela som uvedené eflorescencie, ale boli pravdepodobne charakteru imeptika, a to je spôsobené stafylokokom a streptokokom. Neviem. aké mala imunologické výsledky, či nedochádza k pokesu imunity, ktoré môže byť spôsobené aj veľmi náročným štúdiom tanca, s tréningovým programom. To všetko môže v zmysle stresu narušiť imunitu a preto sa ochorenie tak dlho vlečie. Aj o odoznení nfekcie trvá reparácia kože pomerne dlho, fľaky môžu pretrvávať aj rok. Na odstránenie zápalového procesu veľmi dobre pôsobia kúpele v jemne ružovom kúpeli hypermangánu. Starostlivosť o kožu musí určiť kožný lekár. Na zvýšenie imunity je vhodé podávať imunoglukan a nezabúdať na dostatočnú dodávku vitaminu d / RYBí TUK, ESKYMO, OMEGA TRI KYSELINY, je potrebné si vybrať preparát. Prípadnú poruchu imunitného systému musí riešiť imunológ. Stav je prechodný, ale zdlhavý a náročný na liečbu.