Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Škriabanie nohy a hrudníka

    , Autor: LuciC

    Dobrý deň, pani doktorka,
    mám otázku ohľadne bábätka, ktoré sa neustále škriabe na jednej nôžke a brušku, keď sa prebaľuje alebo keď ju prezliekam. Ona je celkovo dosť nepokojná, aspoň mi to príde, lebo stále trepe nožičkami, rukami, ale na brušku je veľmi nerada. Na konci mesiaca dovŕši 5 mesiacov a stále sa neotáča z chrbáta na bruško ani opačne. Vytočiť sa vie poriadne, keď je na chrbáte, ale pregúliť sa nepregúli. Jej nepokojnosť trochu pripisujem tomu, že som ju "naučila" na rukách, lebo pokiaľ sa nosí tak je spokojná až nadmieru, avšak v ohrádke nevydrží dlho sama.

    Taktiež si nie som istá ako je to so spánkom. Počas dňa si pospí ráno hodinu, na obed hodinu až dve ako kedy a po obede má ešte 2x hodinový spánok a v noci prespí zhruba od desiatej do šiestej s tým, že sa často počas noci mrví a musím ju pokolísať, aby znovu zaspala.

    Neviem, či sú tieto prejavy primerané veku alebo či je nutné konzultovať ich s odborníkom.

    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Všetko, čo popisujete sú normálne prejavy dieťatka v tomto veku. pretáčať sa ešte nemusí. Určite ste ju ani nepokazili tým, že ste ju naučili na rukách, dieťa chce byť často v blízkosti a náručí matky.
    Spánok je tiež v poriadku, postupne prejde na dva spánky denne, teda každé druhé obdobie medzi papaním prespí.
    Škrabanie je len preto, že sa teší, že je zoblečená a objavuje kožu.