Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Reflux

    , Autor: misisika

    Dobrý deň.
    Máme doma 3,5 mesačnú dcérku. Už od narodenia je nespokojná a veľmi plačlivá. Grckala nám veľmi veľa (min. 20x denne, pri každom pohybe a dokonca aj ležmo, aj 3 hod po jedle), tak jej naordinovali UM antireflux. Grcká oveľa menej, ale plač je intenzívnejší. Po jedle sa začína odťahovať, krútiť hlávkou, pchá si pršteky do pusy až k hrdielku a neskutočne kričí. Uložiť na denný spánok je takmer nereálne, či doma alebo vonku v kočíku. Pospí tak max. 20 min a potom sa zobudí s plačom (niekedy počuť ako prehltne). Málokedy sa mi ju podarí zase po 20 min uspať,situácia sa aj tak zopakuje. Tým pádom, spánok nemáme dlhší ako 40min- 1 hod/ raz pri najlepšom dva krát denne. Čká niekoľko krát denne, na bruško si ju môžem dovoliť dať len 2,5 hodiny po jedle inak zase grcne. Kaká nepravidelne každý alebo každý druhý deň, ale stolica je pekná, riedka. Polohujeme, po jedle nechávame odgrgnúť (grgne 2-3 krát),nosíme ju vertikálne cca 15-30 min po každom jedle aj v noci (jeme 7x/denne), pravidelne jej vyplachujem noštek...je to naozaj všetko, čo môžeme urobiť? Naozaj sa to samé upraví? Je zrejmé, že ju to bolí + už je aj veľmi unavená, zíva mi v jednom kuse. Bojím sa, že jej tie kyselinky čo sa jej vracajú môžu nejako podráždiť orgány. Inak je veľmi aktívna (až príliš), zatiaľ priberá pekne. Prosím, ako jej ešte môžem pomôcť a hlavne ako naučím dieťatko s refluxom cez deň spávať? A naozaj za to všetko môže reflux? V noci je relatívne kľud, celý kolotoč nám začína nad ránom. Ďakujem za pomoc!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa má reflux, ak sa k tomu nepriduží aj kašeľ a infekcie dýchacích ciest, nie je to choroba, je to len nedovretie hornej časti žalúdka, čo sa postupne upraví. Netreba s ňou hlavne po jedle veľmi hýbať, natriasať, hojdať ju, hajkať. Uložte ju do zvýšenej polohy: podložiť predné nohy postieľky tak, aby mala vyššie hlavičku.
    Je to dočasný stav, vekom sa upraví. Možno skúsiť po jedle podať gastrotuss.