Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Búšenie kvôli zastavenym vetrom

    , Autor: naty-s

    Dobrý deň pani doktorka,

    Máme 15 týždňov dcéru. Zhruba od 3 tyzdna prestala sama kakat a absolútne neuvolnovala žiadne vetry. Predpokladám, že sa jednako o koliku. Masírovať sme bruško, cvičili, nahrievali bruško, používali teplomer aj rurku. Cez deň nespal vôbec a v noci od ôsmej do polnoci. Potom sa zobudila na kojenie. Od jednej v noci sa už len trápila, pucila, skonala, snažila sa uvoľniť vetry. Bez úspechu. Pred troma týždňami sa "naučila" prdiet a sama kakat (raz za 4 dni), ale iba v bdelom stave . Ten nočný boj vsak ostal. Ani denný spánok sa nezlepšil. Vyskúšali sme espumisan, sabah simplex aj biogaia ale bez výsledku. Môžme este niečo urobiť? Alebo len čakať, kým z toho vyrastie ? Ďakujem veľmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Takéto problémy bývajú prejavom koliky u malých detí, ktorá nemá žiadne následky a naozaj s vekom ustúpi. Deti by však mali dobre prospievať, teda dobre priberať, vyvíjať sa a a ž na epizódy koliky, ktoré bývajú zväčša v určitom čase dňa, mali by mať aj dobrú náladu. Pokiaľ to tak nie, dieťa nepriberá, zjavne reaguje bolestivo, nekomunikuje súsmevom a podobne, je na mieste vyhľadať lekára a poradiť sa ako ďalej. Na druhej strane netreba prejavy dieťatka, ako je stonkanie mrvenie sa, niekedy aj plač považovať za chorobné. Dieťa takto môže reagovať na plný žalúdok, prácu čriev, sú to všetko pre neho nové pocity, pretože počas pobytu v maminom brušku bol zažívací trakt v podstate prázdny a zrazu po narodení je takmer trvalý prísun potravy. Možno by ste však ešte mohli skúsiť coli prev, je to niečo ako espumisan ale mám s ním dobré skúsenosti.