Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • umývanie

    Dobrý deň p. Dr.
    -chcela by som sa prosím optýtať, do kedy odporúčate používať syndety u detí. Stále od narodenia používame Syndet Sebamed. Malý už bude mať dva roky, tak sa chcem opýtať, či už môžeme použiť aj klasické detské mydlo-napr. Nivea baby s oliv. olejom bez toho,že by sme mu spôsobili nejaké vysúšanie pokožky a nebodaj ekzémy. Keď je s olejom,tak by nemalo vysúšať. Tie syndety sú dosť drahé, preto sa informujem.
    -tiež sa chcem prosím opýtať, do akého veku stačí mydlo používať 1-2 x za týždeň (genitálie a rúčky samozrejme umývame mydlom každý deň). Do 3 alebo až 6 rokov stačí to mydlo takto používať,že nie denne na celé telíčko?
    -kamarátka mi spomínala,že jej kozmetička povedala,že tehotné ženy by nemali používať krémy s obsahom panthenolu. Nepamätá si tú zložku presne, ale zdá sa jej,že je povedala panthenol. Ja som zas na internete čítala,že by sa nemala používať vtedy kozmetika s obsahom kyseliny silicylovej v koncentrácii vyššej ako 1 percento-lepšie značky garantujú,že ich výrobky nepresahujú hranicu 1 percenta kyseliny silicylovej,takže sú vhodné pre tehotné aj dojčiace ženy. Teraz,keď vidím tieto zložky v detskom kozmetickom prípravku,tak mám obavu,či je to pre ne vhodné. Panthenol sa mení na kyselinu pantoténovú v tele-obe sú to kyseliny a kyseliny poškodzujú bunky(alkohol ich ničí napríklad-ale asi len pri konzumácii vnútorne,lebo ten je tiež v kozmetike),preto sa chcem opýtať, či sa im v zložení výrobkov pre deti radšej vyhýbať,alebo keď je to prípravok pre deti,tak je to v bezpečnej koncentrácii a netreba sa toho obávať. Dr.nám povedala,že sebamed je dobrá kozmetika a aj ten syndet obsahujem panthenol a vo veľa detských kozm.výrobkoch je tiež použitý. Aký máte prosím na to názor? Možno sa len zbytočne obývam,lebo kyseliny aj jeme a žijeme-citrón-kyselina citrónová, ocot-kyselina octová,tak asi veľa analyzujem,ale radšej sa opýtam
    -malému sa vyhadzuje v lete taká krupička na líčkach, minulý rok nám dr. povedala,že to je nič, že to malé deti do cca 3 rokov mávajú. Zo slnka to nebude,lebo minulý rok ešte nechodil a stále sedel v kočíku so slnečnou clonou a mal to už vtedy v lete. Povedala nám,že to je hlavne v lete z tepla,ako potničky, keď je horúco a potí sa tvár. Má to aj teraz. Nenatieram ho ničím,ani opaľovacími prípravkami, držím ho v tieni. Len keď je z času na čas suchší-tak nivea baby krém. Teraz keď pár dní nie je tak teplo,tak badám,že to má lepšie,takže asi to naozaj bude len z tepla. Cez rok som si to nejak nevšimla,takže asi to nemal,len keď sa oteplí. Na slnku ak pár minút prejde,lebo aj keď má klobúčik a chodíme von len ráno do 11:00 a poobede po 15:00, tak tým,že už chodí,tak sa nedá ho na 100 percent držať len v tieni, aj po slnku prejde-ale to na pár minút, inak sa zdržiavame v tieni a tam sa hrá. Treba tú krupičku niečím iným natierať,alebo je to treba nechať prirodzene stratiť vekom,že z toho vyrastie. Nemá to zapálené,ani to extra nevidieť, je to len drsnejšia koža-také drobnučné pupáčiky a vidno to len na svetle v určitom uhle,takže asi keď to nie je červené a extrémne zapálené,tak to asi netreba riešiť. Čítala som,že netreba umývať tvár vodou každý deň,lebo aj to dráždi,ale ak to má zas zo spotenia,tak asi treba, ja neviem, poraďte prosím. Je to drobný problém,ale ak sa tomu dá nejako predchádzať,tak by som rada vedieť ako.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak má dieťa bezproblémovú kožu je možné používať bežné kvalitné mydlo.
    V tomto veku podľa aktivity dieťatka / pieskovisko, pobyt na dvore, v prírode/ je možné v rámci hygieny používať mydlo aj denne.