Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ortopedicke vlozky do detskych topanok

    Dobry den,
    chcem sa opytat a zaroven poradit. Mam 16 mesacnu dcerku a papucky, v ktorych beha po dome nemaju formovanu klenbu. Vlastne papucky a ani cizmy na zimu sa formovane zvnutra nedaju kupit. Co mam robit, kupit jej ortopedicke vlozky do papuciek alebo nechat ju behat len bez klenby v topanocke. Totiz so sandalkami a topankami von to nie je problem, tie sa formovane daju kupit. Nas ortoped mi povedal, ze v ziadnom pripade, ze tym len poskodim vyvin noziciek dietata, kedze teraz su na chodidle este tukove vankusiky. Nadarmo som sa ohradzovala predchadzanim zleho vyvinu chodidiel, on si stale opakoval svoje.A zaroven povedal, nech pridem ked bude mat mala 3 roky a ked bude mat ploche nohy, potom ju bude liecit. Ale potom kde je prevencia???? Pricom v zdravotnickych potrebach mi povedali, ze dieta ma narok na predpisanie ortopedickych vloziek po 1. roku zivota a ma na ne narok kazdy rok.Tak mi prosim poradte kupit malej ortopedicke vlozky do papuciek a do ciziem, alebo ju nechat v plochych papuckach? Vopred dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vložky do papučiek ešte nepotrebuje, lebo klenba sa u malého dieťaťa vyvíja a naviac papučky sú nízke a vložky sa tam neudržia a papuče sa jej budú vyzúvať. Ale určite by som jej na doma kúpila sandálky s ortopedicky tvarovaným vnútrom. Sú dostať v protetike či lekárňach. Ploché papučky nie sú vhodné.