Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • velka fontanela a vigantol

    dobry den,pani doktorka.
    chcem sa opytat,zijem v zahranici,v Spanielsku a tu detom nepodavaju Vigantol ani ziaden vitamin D.predtym ako som odchadzala zo Slovenska vtedy s mojim 8 mesacnym synom,tak som si vypitala predpis na Vigantol.teraz moj syn ma 11 mesiacov,este mam Vigantol,ale ak sa mi minie bude to mat nejaky vplyv na syna?moze to negativne ovplyvnit uzatvaranie velkej fontanely?vsimla som si ze sa mu pomalicky uzatvara.ma ju dost mensiu ako pri narodeni.co je asi dobry znak,nie?
    len ma zaujima,ze do akeho veku dietata treba podavat Vigantol,resp.vit.D
    a mam este jednu otazku,mozem synovi davat pit kravske plnotucne mlieko z krabicky od 1. roku?
    velmi dakujem za vasu odpoved.
    marianna

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa do troch rokov by malo piť formulu, teda umelé mlieko ako mliečnu porciu, do jedla po roku môže bežné mlieko ale neodporúčam vo výžive detí v žiadnom prípade podávať trvanlivé mlieko.
    V Španielsku je viac slnka, preto asi vigantol nepodávajú. Myslím však, že je pre deti veľmi dôležitý a udáva sa, že mnohé ho majú málo, Odporúčam preto podávať ho aj u vášho dieťatka najuhu Europy do osemnásť mesiacov.