Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,545 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • špinenie

  , Autor: Anettka

  dobry den.. moze byt spinenie naznak tehotenstva? ak menzes meska uz 2-3 dni? vdaka

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môže to byť znakom blížiacej sa menštruácie, ale samozrejme, za predpokladu nechráneného pohlavného styku sa tehotenstvo vylúčiť nedá. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Časté sono posledná otázka

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor pýtam sa vás poslednú otázku ohľadne tejto témy ale od začiatku tehotenstva som bola na sone asi 30-40 krát všetko krátke sono do 10 min najskôr spinenie krvácanie potom kŕče vždy ma pozrel buď môj lekár alebo na pohotovosti dnes som opäť bola na sone pre masívne krvácanie 18+3tt. Na sone som bola v sobotu kvôli lopte ktorou má kopli silno do brucha v nedeľu kvôli tomu že som mala kŕče a bolesti a jemne špinenie čerstvou krvou a dnes kvôli masívnemu krvácaniu sono aj vyšetrenie zrkadlami vaginálne vyšetrenie som mala teda tri krát za tento týždeň všetko bolo ok no nakoniec sme zistili vyšetrením aj do konečníka že mám hemeroidy a vo veľkom čiže krvácanie bolo konečne odhalené. Samozrejme sa chcem spýtať posledný krát môže sonovanie takéto časté uškodiť alebo je to bezpečné viem že najlepšie je to obmedzit ale to krvácanie má vyľakalo tak som musela ísť aj dnes na pohotovosť a museli pozrieť či je všetko ok? Samozrejme sa už tomu vyhnem ale chcem sa len ubezpečiť už byť v kľude preliečiť hemeroidy a už si konečne užívať tehotenstvo. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak prínos USG vyšetrenia prevýši riziko, je USG vyšetrenie opodstatnené. Ako som Vám už niekoľkokrát písal, nemusíte sa obávať. Ak ste krvácali, bolo nevyhnuté USG vyšetrenie realizovať. Dnešné USG prístroje sú bezpečné, tehotenstvu to neuškodí. Aj keď netreba realizovať USG zbytočne často, ak je na to dôvod, musí sa realizovať. Najmä ak budete v týždni tehotenstva, kde sa už nebude jednať o potrat, ale plod bude životaschopný. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, či vyšetrujúcich lekárov.

 • Špinenie

  , Autor: pedriiik

  Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať aj na Váš názor. Som v 4tt bola som na prvom usg. Zatiaľ podľa sona vyzerá byt vsetko v poriadku ale stále mávam občasne špinenie niekedy so slabou prímesou krvi. Mam nasadený duphaston už týždeň ale zatiaľ to špinenie úplne neprechádza.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie hnedým alebo krvavým výtokom, do 16. týždňa je pomerne časté. Súvisí s tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak bolo na USG všetko v poriadku, nemusíte sa obávať. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Hematom a následné špinenie

  , Autor: Veron0310

  Dobrý deň prajem,
  aktuálne som v 9tt tehotenstva, včera som začala krvácať, následne som utekala na pohotovosť kde bolo všetko s bábätkom v poriadku. Od prvého vyšetrenia viem že mám hematom. Včera dr povedal že je vo veľkosti 3x2cm a je za plodom. Na pohotovosti mi pichli dicynone + 3x denne každých 8h beriem aj tabletky + beriem duphaston 2x1tbl, železo 2x1tbl, kyselinu listovú 1tbl denne a euthryox na štítnu žľazu od endokrinologicky tiež 1tbl denne ráno na nalačno. Po injekcii krvacanie ustálo hneď, snazim sa čo najviac oddychovať a beriem príslušné lieky. Dnes už len špinim, väčšinou však len pri utreti vidim na papieri trosku tmavohnedej (starej) krvi plus take ako keby vlasocnice. Na vložke mám za cely deň možno 3kvapky tohto špinenia. Chcem sa opýtať, to špinenie znamená že sa hematom vyplavuje z tela von? Zajtra sa mám hlásiť u obvodnej gynekologicky ale tá ma dovolenku tak budem volať zastupujucemu dr ako mám postupovať, ale chcela by som vedieť aj váš názor. Ďakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, či krvácanie do 16. týždňa je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Samozrejme, ak je prítomný hematóm, špinenie môže byť spôsobené aj jeho vstrebávaním, či vyplavovaním. Pokračujte v nasadenej liečbe a kľudovom režime. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Kliešť

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa spýtať dnes sme sedeli vonku na tráve a kamarát dostal kliešťa na intímne miesto. Chcela som sa spýtať či sa kliešť vie dostať aj do vnútra pošvy a či je aj dáky dôvod na obavy. Keďže mám mierne spinenie trošku stresujem či aj na mňa nemohol vliezť alebo lepšie povedané dnu do pošvy. Možno hlúpa otázka ale potrebujem vedieť ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aby sa kliešť dostal až do pošvy je extrémne nepravdepodobné. Ak ste mali spodné prádlo, nemusíte sa obávať. Špinenie s tým určite súvis nemá. Odsledujte si to.

 • Ultrazvuk

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa len ubezpečiť od začiatku tehotenstva som chodila každý týždeň na ultrazvuk kvôli špineniu alebo problémom s kŕčmi. Vždy to prebiehalo len pár minút robili mi sono vaginálne a potom aj brušne. Potom som menila lekára tak som bola na sone aj dva krát do týždňa lebo sme riešili veci ohľadne zmeny tak som dala len pozrieť niekedy to trvalo ozaj ani nie minútu. Už som myslela že budem chodiť na sono ozaj len raz za mesiac ale zase som spinila tak som bola zase každý druhý deň. Som len 15+0tt chcem sa spýtať či hrozí nejake nebezpečenstvo? Alebo je ultrazvuk sono úplne bezpečné ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, aj keď častejšie, ale krátkodobé USG vyšetrenie nemá na vývoj plodu negatívny vplyv. V súčasnosti sa už používajú moderné USG prístroje, ktoré neuvoľňujú enormnú dávku USG žiarenia. Špinenie do 16. týždňa tehotenstva je pomerne časté. Súvisí najčastejšie s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.