Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,497 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • KET

  , Autor: kikus

  Dobrý deň, dnes som 10 den po ket . Testy mam pozitivne.Piatok idem na krv .
  Chcem sa spytat je normalne hnede spinenie . V malom mnozstve ? Pozorujem to uz 3 dni . Ziadna krv len take hnede tkzv. vlasočnice.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je to pomerne časté. Môže sa jednať o implantačné špinenie. Do 16. týždňa tehotenstva je hnedé špinenie časté. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní lekárov centra asistovanej reprodukcie.

Podobné otázky

 • Ascorutin

  , Autor: AlexS

  Dobrý deň,
  Mam otázku ohľadom dlhodobého užívania lieku Ascorutin. Od 7tt som mávala sem tam hnedý výtok, najčastejšie len doobeda. Po kontrolnom sone mi bolo povedane že tam bol maličký hematóm, ktorý sa ale postupne do ďalšej kontroly vytratil/vyplavil. Chvíľku bol kľud, ale hnedé špinenie sa vrátilo, začala som brat Ascorutin najprv 3x1 tabletu, spinenie pekne ustúpilo, tak som sa snažila ho postupne vysadiť, a však pri postupnom vysádzaní sa to vrátilo, tak som sa vrátila na dávku 2x1 tabletu a už skoro dva týždne je kľud. Myslíte si, že môžem v jeho užívaní aj naďalej pokračovať? Dnes končím akurát 11tt. Som po KET a okrem toho si ráno aplikujem Prolutex a večer si dávam 1x Progestenalle, plus mi v 5 týždni nasadili aj fraxiparin 0,3.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ascorutin môžete užívať v dávke 3x1 tabletka denne až do 16. týždňa tehotenstva. Odsledujte si to.

 • Ultrazvuk a vysetrenie

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň chcem sa spýtať od začiatku tehotenstva mám spinenie a krvácanie užívam veľmi veľa hormónov aby sa to nedialo keďže som po Ket ivf. Užívam Estrofem 4*2 plus prolutex ráno a obed večer progesteronelle. Najskôr som spinila na začiatku ružová krv to mi robili sono vyšetrenie na pohotovosti v pondelok pred pár týždňami aj pozreli má prstami z vnútra aj kukli vnútro klieštami. Potom mi navýšili estrofem z 3*2 na 4*2 a progesteronelle aj na obed aby som nespinila potom o týždeň na to som mohla znížiť dávku ale zase som začala špiniť tak som šla ďalší pondelok teda o týždeň toho prvého sona na ďalšie sono a už bola aj akcia srdiečka tam mi nepozerali ani spodok ani prstami čisto len sono bolo všetko ok. Potom som vo štvrtok mala len sono v centre kvôli tomu že ma pottebovali pozrieť aby ma už prevzal môj gynekológ a ubezpečili ma že sono neškodí.Dnes je utorok a ja som zase začala krvácať slabo ružovo a mala silné kŕče dva dni už od včera v noci a keďže som nespala šla som teda dnes neskoro na pohotovosť pretože som nechcela nič podceniť. Robilo sono pár minút a pozreli má aj zvnútra prstami plus dali tie kliešte na otvorenie pošvy. Nebolo to príjemné ale všetko bolo ok skrátka výsledok znie že pravdepodobne krvácam z vysokého krvného tlaku no chcem sa spýtať či takéto vyšetrenie pošvy vnútorné prstami alebo to že dali tie kliešte plus sono 4 krát za mesiac tento môže ublížiť bábätku alebo môžem byť pokojná som 7+3 a najbližšie plánujem sono až koncom trimestra. Ale len potrebujem vedieť a upokojiť či mohlo niečo uškodiť či sono ultrazvuk? Alebo vyšetrenie z pošvy keďže dávali dnu tie kliešte či ako sa to volá a prsty kvôli vyšetreniu. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie, najčastejšie ružovým výtokom alebo hnedým výtokom, je do 16. týždňa tehotenstva pomerne časté. Súvisí s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Je to pomerne časté. Realizovanie USG, ani vyšetrenie v gynekologických zrkadlách, či palpačné gynekologické vyšetrenie nemá na tehotenstvo vplyv. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v nastavenej liečbe a postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Olynth a afrin

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať som už nejaký čas závislá od kvapiek do nosa pred tehotenstvom to bol muconasal potom som čítala že lepšie je prejsť na olynth HA. Samozrejme som si kúpila aj morskú vodu ale keďže to je ešte horšie po nej tak potrebujem sa spýtať a ukludnit v lekárni mi dali Afrin vraj je to lepšia alternatíva ako olynth. Cez deň neviem dýchať len pár krát takže Max tak dva tri krát denne streknem v noci je to horšie zobudím sa že sa dusim tak si musím streknut doteraz od začiatku tehotenstva som používala teda ten afrin jeden sprej mi vydržal dva mesiace som 7+2 akcia srdiečka potvrdená dnes mi došiel afrin a mala som po ruke len olynth HA dnes som ho užila miesto afrinu zajtra zbehnem do lekárne pre afrin. Ale chcela som sa spýtať či môže toto vyvolať potrat alebo missed abort? V piatok ma preberá už môj gynekológ lebo som po Ket a doteraz som bola pod centrom. V piatok s ním aj preberiem ako ďalej postupovať keďže bez kvapiek neviem dýchať. Chcem sa len upokojiť či spomínané kvapky môžu uškodiť a spôsobiť missed abort alebo potrat? Alebo môžem byť v kľude a postupne riešiť moju závislosť na kvapkách ďakuje za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, dňová aplikácia Olynthu Vám potrat určite nespôsobí. Nepoznám však príčiny ťažkostí s dýchaním, či sa jedná o mechanický problém v dutinách, ktorý by mal riešiť ORL lekár alebo sa jedná o opuch slizníc vplyvom hormonálnych zmien počas tehotenstva, takže sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak bolo tehotenstvo intaktné a všetky výsledky vyšetrení, ako aj USG nálezy boli v poriadku, nemusíte sa obávať. Odsledujte si to.

 • Tlačenie

  , Autor: Florencia 5

  Prapacte pán doktor otazka bola na tlačenie pri veľkej potrebe....chcem opýtať na tlačenie pri potrebe. Snažím sa zväčša netlacit no minule sa stalo že som musela potlačiť a no dnes po ultrazvuku som mala také nutkanie ísť na potrebu som 6+5 tt srdiečko bije som po Ket užívam prolutex 1 progesteronelle 0-1-1a estrofem 4*2 kvôli špineniu ktoré som mala už nešpiním nič len dnes som mala také nutkanie na potrebu šla som na wc pár krát som silnejsie zatlačila asi Max 5 Min po dva tri krát lebo nechcela som veľmi a keď to nešlo po pár minútach som to vzdala a nechala tak že počkám kým to príde samo. Samozrejme že nechcem tlačiť moc ale chcem sa spýtať že pár takýchto zatlačení môže uškodiť a môže prísť potrat? Alebo mohlo toto uškodiť bábätku alebo je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, ani tlačenie na veľkú potrebu Vám v tomto týždni tehotenstva nespôsobí potrat. Skúste zvýšiť príjem vlákniny a dodržujte dostatočný pitný režim, aby ste mali jednoduchšie vyprázdňovanie.

 • Tlacenie

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor ešte sa chcem opýtať na tlačenie pri potrebe. Snažím sa zväčša netlacit no minule sa stalo že som musela potlačiť a no dnes po ultrazvuku som mala také nutkanie ísť na potrebu som 6+5 tt srdiečko bije som po Ket užívam prolutex 1 progesteronelle 0-1-1a estrofem 4*2 kvôli špineniu ktoré som mala už nešpiním nič len dnes som mala také nutkanie na potrebu šla som na wc pár krát som silnejsie zatlačila asi Max 5 Min po dva tri krát lebo nechcela som veľmi a keď to nešlo po pár minútach som to vzdala a nechala tak že počkám kým to príde samo. Samozrejme že nechcem tlačiť moc ale chcem sa spýtať že pár takýchto zatlačení môže uškodiť a môže prísť potrat? Alebo mohlo toto uškodiť bábätku alebo je to v poriadku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, zatlačenie na močenie Vám potrat nespôsobí. Časté nutkanie na močenie však môže znamenať možný problém s močovými cestami. Odsledujte si to.