Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,788 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Zapal priedusiek

  , Autor: Kamilka

  Dobry den, mam zapal priedusiek (crp okolo 53), lekarka mi predpisala Zibnat a Pamycon. Je vhodne tieto lieky uzivat v tehotenstve (21tt a 6d) alebo sa preliecit len domacou liecbou. Choroba je bez teploty, najhorsi je len kasel, resp. vykaslievanie zelenych hlienov. Pocitivo by som to zvladla aj bez antibiotik, na druhu stranu zas nechcem nic zanedbat. Dakujem krasne z odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká sa môžu užívať aj počas tehotenstva. Imunitný systém sa u Vás správa inak počas tehotenstva, ako mimo neho. Aj keby ste to za normálnych okolností zvládli bez antibiotík, teraz je Váš organizmus zaťažený tehotenstvom a imunitné procesy prebiehajú trochu inak. Preto je za daných okolností vhodnejšie antibiotické preliečenie. Odporúčam užívať aj probiotiká medzi dávkami antibiotík a do pošvy odporúčam aplikovať si vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním, počas celej dĺžky antibiotickej liečby, ako aj pár dní po jej skončení.

Podobné otázky

 • Cefzil

  , Autor: Monlienka

  Dobrý deň, tento týždeň som zistila ze som tehotna v 4tt. Bola som dnes však u obvodnej lekárky lebo sa mi vrátil strašný kasel a teda mam naspäť zapal priedusiek a dala mi ATB Cefzil 500mg. Prosim, sú tie ATB relativne bezpecne? Ďakujem krásne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínané antibiotiká sú v tehotenstve pomerne bezpečné. Ich potenciálna výhoda prevyšuje riziká.

 • Nízke Hcg

  , Autor: Simad

  Dobrý deň pán doktor,

  som 13. deň po IVF a hladina Hcg je iba 96, má to ešte šancu takéto tehotenstvo? V utorok ma čaká kontrolný odber. A môže aj choroba (zápal priedušiek)mať za následok nízku hladinu Hcg?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, iba na základe jednej hodnoty beta HCG sa nedá jednoznačne vyjadriť a stanoviť prognóza. Určite je potrebné stav odsledovať a beta HCG skontrolovať. Podľa výsledku kontrolného vyšetrenia sa následne určí ďalší postup. Ak ste mali teplotu alebo je prítomný zápal v organizme, je možné, že to mohlo mať vplyv na uhniezdenie. Na samotný výsledok beta HCG to však nemá vplyv.

 • Môžem brať antibiotiká a neublížim dieťatku

  , Autor: Kate 34

  Dobrý deň ja mám otázku som v 27tyzdni tehotenstva
  A malá som pozitívne výsledky na zápal priedušiek a aj nos mala som horúčky tak sa chcem opýtať či môžem brať antibiotiká či to neublíži dieťatku je to moje vytúžené bábätko s mužom sa tešíme naň megamox aj hnis mi v moči našli ďakujem za odpoveď a želám pekný deň
  S pozdravom Kate

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, uvedené antibiotikum sa počas tehotenstva môže užívať, ak je to potrebné. Amoksiklav/Augmentin/Medoclav/Megamox predstavuje to isté antibiotikum, má len iný komerčný názov, pretože každé vyrába iný výrobca. V tehotenstve je toto antibiotikum liekom prvej voľby, ak nie je u pacientky alergia alebo rezistencia na vykultivovanú baktériu. Nemusíte sa obávať.

 • Antibiotiká

  , Autor: Chovan

  Dobrý večer, som v 33.týždni tehotenstva, a obvodná lekárka mi predpísala na zápal priedušiek augumentin 1mg a Codein ,ktorý by som mala užívať na noc ... ale som sa dočítala, že by sa nemal vôbec užívať v tehotenstve .. tak teraz neviem ... mohli by ste mi poradiť?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, Kodeín prechádza placentárnou bariérou. Negatívny vplyv kodeínu sa nepodarilo jednoznačne dokázať, ale jeho riziko sa považuje za nízke. Pri použití u ľudí bolo zistené spojenie medzi poškodeniami respiračného traktu a užívaním kodeínu v prvom trimestri tehotenstva. Kodeín môže spôsobiť útlm dýchania a abstinenčné príznaky u novorodencov, ktorých matky užívali kodeín počas tretieho trimestra. Ako preventívne opatrenie je potrebné sa vyvarovať užívaniu kodeínu počas tretieho trimestra gravidity a počas pôrodu. Vo všeobecnosti sa kodeín môže počas gravidity pri správnej indikácii krátkodobo užívať, pričom treba zvážiť riziko a účinnosť
  liečby. Ak nemáte dráždivý kašeľ, nemusíte Kodeín užívať. Pri pár dňovom užívaní by sa však nemalo nič stať. Na podporu vykašliavania sú v lekárni dostupné preparáty. Rovnako tak môžete užívať Paralen 500mg v dávke 1 - 2 tablety každých 6 - 8 hodín. Dôležitý je aj dostatočný pitný režim.

 • atb

  , Autor: aliass

  dobry den pani doktorka,
  som v 15 tt a dostala som zapal priedusiek a hlasiviek. nakolko to nie je len obycajne prechladnutie, nasadili mi atb zinnat 250/ a 12 hod 1 tbl. odmietala som brat pocas tehu akekolvek lieky, ale toto sa bez liekov nedalo. mozem byt spokojna, ze to nijako neohrozi moje dieta? je mozne pri teplote vziat aj parlen?
  velmi pekne dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  ste už v 15 týždni tehotenstva takže to najviac citlivé obdobie máte už za sebou , určite je rozumnejšie užívanie antibiotík v tomto prípade ako následky infekcie pre plod. Pri teplote si paralen kľudne vezmite.