Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Serkláž

  , Autor: betka_17

  Dobrý deň, mám ešte jednu otázku. Som v 21 tt, písala som ohľadom nízko položeného bábätká, ktoré hlavičkou tlačí na krcok. Krcok sa nemení, ma rovnakú dĺžku, na vyšetrenie dĺžky krčka som bola v Šaci, kde namerali dĺžku 41mm a potom pri mojej gynekologicke, kde mi vyšla dĺžka 31mm, v obidvoch prípadoch bez funnelingu. Predchádzajúce tehotenstvo bolo ukončené v 18 tt, vyvolanim pôrodu, kvôli nedostatku plodovej vody. A tehotenstvo predtým mi bolo v 21 tt robená serklaz pre otváranie krčka, nakoniec som dieťatko donosila, dokonca som týždeň prenášala. Mám strach z toho krčka aj teraz, nerobí sa niečo ako preventívna serklaz ? Aby sa nezačal znova skracovať a otvárať ako predtým ? Alebo to stačí len sledovať ? A do akého týždňa je možné vykonať serklaz ? Ďakujem za odpoveď ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, existuje aj preventívna cerclage. Podľa opisu však u Vás nie je na ňu dôvod. Cerclage sa za normálnych okolností vykonáva do 24. týždňa tehotenstva. Ak ste mali výsledky cervikometrie v poriadku, nie je prítomný funneling, ani infekcia v pošve, nemusíte sa obávať. Nepoznám však všetky informácie, výsledky vyšetrení, ani ďalšie okolnosti predchádzajúcich tehotenstiev a výsledkoch vyšetrení v nich robených, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite je potrebné pravidelné sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Ak sa jemu nebude niečo pozdávať, opäť Vás odošle na vyššie pracovisko a môžete prísť na našu kliniku.

Podobné otázky

 • Serklaž a skracovanie krčka

  , Autor: Macusik 2756

  Dobrý deň chcela by som sa Vás opýtať na váš názor. Som po dvoch potratoch prvý bol v 24. týždni s prognózou abrupcia placenty. A druhý v neukončenom 20. týždni, začala som krvácať a uvoľnila sa mi hlienova zátka a prirodzene som porodila. Vak blán bol už vyklenuty takže ani serklaž nebola možná.
  Teraz som tehotná 21+5, beriem Fraxiparin 0,4 ml, Anopyrin a brala som utrogestan. Mala som robenu preventívnu serklaž v 17 týždni. Zatiaľ bolo všetko v poriadku. Ďalšia kontrola v 21 týždni zistený skrátený krčok na 20 mm. Bábätko sa vyvíja v poriadku a má 450 g. Okamžitá hospitalizácia a nasadený utrogestan 200 ráno a večer po jednej tabletke, magnézium 2 krát denne, guaracuran tiež ráno a večer. Doktori vraveli, že sa steh neprerezava, len bábätko bolo pri príjme otočené hlavičkou na krčok a tlačilo na steh.
  Mám kľudovy režim len posteľ, záchod a sprcha.
  Myslíte, že je možné donosit do schopného týždňa aby mi serklaž vydržala?
  A môže po utrogestane byť ťahavy biely výtok ?
  Ďakujem Vám za radu už som z toho zúfalá.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je možné aj za daných okolností donosiť plod. Áno, spomínaný biely výtok môže byť spôsobený aj Utrogestanom. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky nálezy, výsledky vyšetrení, informácie aj okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám budú vedieť vyjadriť.

 • Orgazmus po serklaži

  , Autor: Suzanna222

  Pekný deň. Chcem sa opýtať, či môžem orgazmus (napríklad orálnym sexom) po serkláži. Som v 33tt a kŕčok maternice mám znova v dobrom stave. Pôrod budem mať sekciou -mam to indikované od lekára.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, aj keď máte rizikové tehotenstvo, nemyslím si, že by Vám mal orgazmus ublížiť, aj keď vzhľadom k okolnostiam by som sa pohlavnému styku skôr vyhol. Najvhodnejšie je sa však pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky nálezy a výsledky vyšetrení, ako aj informácie a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám bude vedieť vyjadriť.

 • Serklaz

  , Autor: betka_17

  Dobrý deň, chcem sa spýtať, dnes som bola na morfologickom ultrazvuku aktuálne som v 13+2, pán doktor mi kontroloval aj krcok... Vravel že sa skracuje. Ma 2,5 cm, v akom štádiu by som mala byť odporúčaná na serklaz? V minulom tehotenstve som ju mala od 24 tt, lenže vtedy bol už aj otvorený... Teraz je zatiaľ len skrátený

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v 14. týždni je ešte skoro hovoriť o skracovaní sa krčka maternice. Aj keď podľa opisu už spĺňate kritériá na profylaktickú cerclage, navyše máte aj anamnestickú záťaž, keďže ste v minulom tehotenstve mali insuficienciu krčka maternice a realizovanú cerclage. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani výsledky vyšetrení, či nálezy. Neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Vhodné je pravidelné sledovanie, realizácia kultivačného vyšetrenia z pošvy. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Skrátený krčok

  , Autor: Lienocka2405

  Dobrý deň pán doktor. Chcem sa spýtať či je možné keď dvaja rôzny lekári robia cervikometriu na dvoch odlišných sonách. Či môže byt rozdiel v meraní? Minulý týždeň mi doktorka namerala krčok 3,9 cm plus funneling v tvare V. Poslala ma na rizikovú ambulanciu+ nasadila liečbu magnezium, kludovy režim a progestenalle 2 tabletky denne do posvy. Dnes po 6 dňoch liečby mi iná doktorka na inom sone namerala krčok 3.1 cm bez funnelingu. Nejde mi do hlavy že by sa mi skrátil až o toľko v priebehu 6 dní. Nakoľko v 11 týždni mi doktorka robila cervikometriu tá bola 5 cm, a bez opatrení a ležania a liekov sa mi skrátil na 3.9 cm za 11 týždňov. Čo mi namerala prvá a tá istá lekárka. A že by sa mi skrátil o skoro 1 cm za 6 dní a nevidela ani funneling sa mi nezdá. O týždeň mám kontrolu a až sa mi zase skrátil krčok tak sa bude zvažovať serkláž nakoľko som ešte len 22+1 TG.

  Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pri meraní DCK a realizácie cervikometrie je veľmi dôležité rozlišovať, čo je krčok maternice a čo už rozvíjajúci sa dolný segment maternice, čo niekedy môže byť aj falošne merané ako krčok maternice. Samozrejme, vplyv na hodnotenie nálezu má aj kvalita USG prístroja. Nález DCK 31 mm bez funnelingu v 23. týždni tehotenstva nie je indikáciou na cerclage. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Serklaž

  , Autor: Baja 21

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je bolestivé púšťanie stehu po serklaži ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nie, nie je to bolestivé. Realizuje sa pri gynekologickom vyšetrení v zrkadlách.