• Serkláž

    , Autor: betka_17

    Dobrý deň, mám ešte jednu otázku. Som v 21 tt, písala som ohľadom nízko položeného bábätká, ktoré hlavičkou tlačí na krcok. Krcok sa nemení, ma rovnakú dĺžku, na vyšetrenie dĺžky krčka som bola v Šaci, kde namerali dĺžku 41mm a potom pri mojej gynekologicke, kde mi vyšla dĺžka 31mm, v obidvoch prípadoch bez funnelingu. Predchádzajúce tehotenstvo bolo ukončené v 18 tt, vyvolanim pôrodu, kvôli nedostatku plodovej vody. A tehotenstvo predtým mi bolo v 21 tt robená serklaz pre otváranie krčka, nakoniec som dieťatko donosila, dokonca som týždeň prenášala. Mám strach z toho krčka aj teraz, nerobí sa niečo ako preventívna serklaz ? Aby sa nezačal znova skracovať a otvárať ako predtým ? Alebo to stačí len sledovať ? A do akého týždňa je možné vykonať serklaz ? Ďakujem za odpoveď ????

    Dobrý deň, áno, existuje aj preventívna cerclage. Podľa opisu však u Vás nie je na ňu dôvod. Cerclage sa za normálnych okolností vykonáva do 24. týždňa tehotenstva. Ak ste mali výsledky cervikometrie v poriadku, nie je prítomný funneling, ani infekcia v pošve, nemusíte sa obávať. Nepoznám však všetky informácie, výsledky vyšetrení, ani ďalšie okolnosti predchádzajúcich tehotenstiev a výsledkoch vyšetrení v nich robených, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Určite je potrebné pravidelné sledovanie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Ak sa jemu nebude niečo pozdávať, opäť Vás odošle na vyššie pracovisko a môžete prísť na našu kliniku.