Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,298 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Mykóza

  , Autor: Ella5

  Dobrý deň. Som aktuálne v prvom trimestri a trápi ma mykóza. Lekárka mi predpísala gynazol, v príbalovom letáku je však vyslovene napísané, že by sa v prvom trimestri užívať nemal. V lekárni mi poradili probiotiká gynimum. Myslíte, že môžu na mykózu pomôcť? Je možné s preliečením mykózy počkať až do začiatku druhého trimestra a zatiaľ to teda skúsiť probiotikami? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak nemáte extrémne silné pálenie, či sgvrbenie v pošve, skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Aplikujte si vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním, aspoň desať dní. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Antibiotiká a borax glycerín 10%

  , Autor: Jak11

  Dobrý deň, včera som vám písala ohľadom užívaním antibiotík. Keďže mám problém celý čas s mykózou v tehotenstve tak aj teraz v priebehu užívania antibiotík sa mi zhoršila mykóza. Je možné užívať antibiotiká Axetine 500mg každých 12 hodín a robiť okolitý výter pošvy s Borax glycerín 10% Aby sa mi mykóza nezhoršila? Som 37+3 TT. Počas tehotenstva som brala veľa liečiv na mykózu, nič tak nepomohlo,len sa stále preliecuje aby nebola veľmi zhoršená. Môže to mať vplyv aj na plod opakovaná liečba a podávanie liekov vo forme mastičiek (fungicidin, lomexin, jemanzol, gynazol), capikov (Macmirror 3x) alebo spomínaný glycerín borax 10% na vyplachy? Každý liek je predpísaný od doktora. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané lokálne pôsobiace preparáty v tomto týždni tehotenstva už na plod nemajú v zásade žiadny negatívny vplyv. Ak máte silné prejavy mykózy a jediným účinným preparátom je borax glycerín, môžete si ho aplikovať podľa odporúčaní Vášho lekára.

 • Opakovaná mykóza

  , Autor: Luna22

  Zdravím, mám v tehotenstve opakovanú mykozu a bolo mi predpísané dávnejšie 10% borax glycerín na výplach pošvy. Robila som si výplach pošvy asi 10 krát . Chcem sa opýtať či je výplach škodlivé pre dieťa keďže sa neodporúča a či mohlo niečo poškodiť, som v 35 tt. Predtým som to užívala asi v 28tt. Pretože dnes mi bolo zase predpísané a povedané,že si to mám dávať lokálne a predtým som robila výplach. Ďakujem .

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, výplachy pošvy nemajú vplyv na plod, ale časté vaginálne výplachy môžu spôsobiť zmenu pošvového prostredia a následne je pošva náchylnejšia na vznik bakteriálnej vaginózy. Odporúčam si realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Ak Vám už boli predpísané vaginálne kapsulky, najlepšie je ich aplikovať večer pred spaním.

 • Snazilky

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň , chcem sa opýtať či mykoza alebo kvasinkova infekcia môže zablokovať tehotenstvo počas plodných dni? S manželom sme mali nechránený styk 4dmi pred ovilaciou podľa kalendára ,a po sexe som začala mať svrbenie, opuch,začervenanie , nepohodlie a úplne malinky biely výtok ako tvaroh nebolo to nič strašne . Je tu šanca ? Podotýkam že už ročne dieta máme a pri nej sme sa nesnažili dlho hneď na druhý mesiac vyšlo , predtým som bola tehotná ešte raz to vyšlo na prvý krát sle v 8tt prestalo byt srdiečko. Aka je šanca teraz ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, kvasinková infekcia nevie zabrániť otehotneniu. Pravdepodobne u Vás došlo k vzniku vaginálnej infekcie. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikujte si vaginálne probiotiká počas desiatich dní, najlepšie večer pred spaním. Lokálne viete použiť aj Canesten krém. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kožná mykóza

  , Autor: Luciluc

  Dobry den, som v 32tt a na chrbte som si nasla par bielych a hnedych flakov, nakolko som to mala aj v minulosti viem, ze je to kozna mykoza. Pouzivala som na to Micetal, avsak uvadza sa, ze sa u tehotnych zien ma pouzivat iba v nevyhnutnych pripadoch. Nakolko su dovolenky a neviem kedy sa mi podari spojit s koznou lekarkou a u gynekologa maju dovolenku tiez, chcem Vas poprosit o info ci dany roztok mozem pouzivat, alebo by to mohlo mat negativny vplyv pre dieta. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tehotné ženy, predovšetkým v prvom trimestri, môžu liek používať iba po konzultácii s kožným lekárom a v nevyhnutných prípadoch, pretože neboli uskutočnené klinické štúdie u tehotných žien. Liek však pôsobí lokálne a ste už v pokročilejšom štádiu tehotenstva, preto by krátkodobé použitie nemalo mať na tehotenstvo negatívny vplyv. Predtým, než začnete s liečbou, by však mal nález vidieť kožný lekár.

 • Mykoza v tehotenstve

  , Autor: ZuzSol

  Dobry den, som v 36 tt, vcera mi povedali, ze som uz na 2 cm otvorena, a dnes po dobrati atb (kvoli zapalu dutin) ma zastihlo velmi neprijemne palenie a svrbenie v posve, pravdepodobne mykoza. Moja pani doktorka neordinuje az do pondelka - co si mozem dovtedy prosim volne kupit v lekarni aby som to prezila a bolo to bezpecne?

  Dakujem vopred.

  S pozdravom,
  Zuzana Solcanska
  0904 947 966

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúsiť si môžete aplikovať voľnopredajné antimykotiká, napríklad Canesten krém, či vaginálne tablety. Následne si realizujte niekoľkodňovú kúru vaginálnymi probiotikami.