Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,712 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Mykóza

  , Autor: Ella5

  Dobrý deň. Som aktuálne v prvom trimestri a trápi ma mykóza. Lekárka mi predpísala gynazol, v príbalovom letáku je však vyslovene napísané, že by sa v prvom trimestri užívať nemal. V lekárni mi poradili probiotiká gynimum. Myslíte, že môžu na mykózu pomôcť? Je možné s preliečením mykózy počkať až do začiatku druhého trimestra a zatiaľ to teda skúsiť probiotikami? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte extrémne silné pálenie, či sgvrbenie v pošve, skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Aplikujte si vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním, aspoň desať dní. Odsledujte si to.

Podobné otázky

 • Krčok mäkkej konzistencie v 30 týždni tehotenstva

  , Autor: P.........

  Dobrý deň, bola som u môjho gynekológa kvôli problémom s mykózou keďže sa mi to stále vracia. Už som si vkladala aj macmiror tablety potom hneď lomexin a nepomáha mi na to nič. Požiadala som môjho gynekológa či by mi urobil výter ale povedal že to nie je potrebné a dal mi probiotika vkladať ( gynimun intim protect ) tiež mam svrbenie zo spodu a aj konečník a opuchnuté genitálie. Pomôžu mi tieto probiotika ? Nie je mykóza nebezpečná keď sa mi to stále vracia ? A všimla som si že mi doktor napísal že mám krčok dlhý 3 cm, sakrálne orientovaný, mäkkej konzistencie, bránka uzavretá, klenby voľné. Vždy som mala krčok tuhej konzistencie no tento raz už mám napísané že je mäkký je to zle ? Nemôže to nejak vyvolať predčasný pôrod alebo je to normálne že je v tomto týždni mäkkej konzistencie a nemôže to spôsobiť nič zle ? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález na pôrodných cestách máte v poriadku. Ak máte mykózu, skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom, vyskúšať si môžete jednorázovo aplikovať Canesten Gyn a následne si môžete dlhodobejšie aplikovať vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním. Odsledujte si to.

 • Tlaky v tehotenstve

  , Autor: P.........

  Dobrý deň, som 28+6 týždeň tehotenstva dnes a cítim taký nepríjemný tlak zo spodu a ešte aj na konečník až sa mi tak nepríjemné sedí a aj leží. Ešte som to takto nemala, neviete mi povedať čím to môže byť ? Či to tak tlači bábätko na spodok a preto cítim taky tlak strašný alebo neviem. A ešte by som mala jednu otázku, často ma trápi zo spodu žltý výtok, niekedy mám až také svrbenie a tiež bolesti v podbrušku. Vkladala som si macmiror tablety ale tie mi pravdepodobne nepomohli lebo som mala stále výtok, svrbenie, bolesti podbruška. Nakoniec mi doktor predpísal lomexin 2 tablety na vkladanie po 3 dňoch. Mám strach či to nemôže byť niečo iné ako mykóza keďže mi nikdy doktor nespravil výter iba mi nasadil lieky podľa toho čo som mu povedala. Môžem ho požiadať na najbližšej poradni o výter ? Myslíte že je to mykóza toto čo mám alebo ma nejaká iná baktéria tiež takéto iste príznaky ? Mám strach aby to nemalo vplyv na bábätko keď to mám už tak dlho a tak často. Čo mám urobiť aby som sa úplne vyhla tejto mykóze ak je to teda mykóza ? Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Nerozumiem však, prečo Vám Váš obvodný gynekológ nerealizuje výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie. Je to štandardný postup a určite je potrebné to realizovaťx nepreliečená vaginálna infekcia sa môže preniesť na maternicu, podráždiť ju a spôsobiť aj spomínané bolesti. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť, keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti. Skúsiť si môžete realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte aspoň 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Pri ťažkostiach alebo nejasnotiach však určite odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa.

 • Mykóza

  , Autor: annaanna

  Dobrý deň. Z poslednej kultivacie mi vyšli pozitívne kvasinky. Som v 29 týždni (28+6) a nemám žiadne problémy. Mykóza páli a svrbí a mňa nič nepáli. Raz za týždeň mám taký slabý výtok to je všetko. Ževraj sa to môže dostať do plodovej vody a treba Clotrimazol. Už som bola 2 krát hospitalizovaná kvôli anémii a že som skolabovala od únavy. Bojím sa aj užiť aj jednoduché antibiotikum aby som zase neodpadla. Neviem, brať ten Clotrimazol alebo nebrať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak nemáte žiadne ťažkosti a v kultivačnom náleze boli prítomné iba kvasinky, môžete si aplikovať Canesten alebo Candibene vaginálne tabletky a následne si realizovať 7 až 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Mykóza

  , Autor: Liliana222

  Dobrý deň prajem,som v 9tt a navštívila som gynekológa pre žltý výtok, pálenie v pošve a bolesť v podbrušku.Lekár povedal že je to typická mykóza ale že do 12tt nerád dáva lieky,zvažoval macmiror ale nakoniec sa rozhodol pre polygynax(clotrimazol nemôžem pretože po ňom krvácam aj pár dní)Čitala som ale že polygynax sa pre tehotné vôbec neodporúča,tak teraz som na vážkach,čo mám robiť.Pri mykóze sa mi osvedčil aj Idelyn beliema tak neviem či radšej skúsiť toto? Ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, môžete si jednorázovo realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a aplikovať si môžete tiež jednorázovo Canesten GYN, ktorý sa môže používať aj počas tehotenstva. Následne si realizujte aspoň 10 dňovú kúru vaginálnymi pribiotikami, ktoré je najlepšie aplikovať, ako všetkú vaginálnu liečbu, večer pred spaním. Odsledujte si to.

 • Potvrdená Candida

  , Autor: MatkaK

  Dobrý deň,
  som v 18tt tehotenstva pri poslednom stere na poradni mi bola zistena Candida(mykóza) doktorka mi predpisala Jenamazol krém, ale nepovedala ako si to mám aplikovať v pribalovom letaku je napisane, že vaginalny krém sa má počas tehotenstva zavádzať bez použitia aplikátora, ktoré je v baleni. Tak sa chcem spýtať ako to mám použivať a aplikovať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, spomínaný vaginálny krém si aplikujte do pošvy bez aplikátora, iba stlačením tuby do pošvy, prípadne si môžete kúpiť vaginálne antimykotiká ako napr. Canesten, či Candibene vaginálne tabletky, ktoré je najlepšie vkladať do pošvy večer pred spaním.