• Cysty v ľavej a pravej komore mozgu

    , Autor: KučerkaKatka

    Dobrý deň p. doktor, chcela by som vedieť názor od Vás. Na sone v 15-tom tt boli bábätku zistené cysty chorioidalneho plexu, v ľavej aj pravej komore mozgu. Prišli mi výsledky z 2. screeningu. Hodnoty sú nasledovné:
    MS-AFP: 38,400 kiu/L, 1,34 MoM
    uE3: 0,98 nmol/L, 0,77 MoM
    Total hCG: 63,032 kiu/L, 1,51 MoM
    Freess-hCG: 152 iu/L, 3,32 MoM
    PAPP-A: 6,81 iu/L, 2,27 MoM
    Výsledok screeningu: negatívny
    Riziko Downovho syndrómu: 1 v 4600 (v termíne)
    Riziko NTD: 1 v 5700
    Riziko trizómie č. 18: menej ako 1 v 100000 V termíne
    Riziko trizómie č. 13: 1 v 16000 V termíne
    Pretože parameter BPD bol nameraný, anencefalia bola vylúčená a riziko NTD je vypočítané len pre spina bifida

    Vzhľadom na nájdené cysty a môj vek (34r.) mám strach. Viete mi posúdiť zistené hodnoty zo screeningu, či je nejaký dôvod na obavy, prípadne či odporúčate ísť ešte na platené testy, napr. Nifty?
    Ďakujem

    Dobrý deň, ak je ostatný nález v poriadku, tak izolované cysty plexus chorioideus nemusia znamenať nič vážne a samé sa vstrebajú. Ak sa nenašli žiadne tzv. minor markery a výsledky všetkých doteraz realizovaných vyšetrení boli v poriadku, nevidím dôvod na obavy.
    Screening máte negatívny. Určite je vhodné aj naďalej USG sledovanie, vhodné je realizácia fetálneho screeningu v 30. týždni tehotenstva. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.