Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Vrodená vývojová chyba

  , Autor: Mimi92

  Dobrý deň. Čakáme prvé bábätko - chlapčeka, kde nám na morfologickom sone zistili agenezu ľavej obličky. Máme potvrdené, že ide o vyvojovu chybu, nie genetickú. Do toho nám lekári zistili na pravej obličke dilataciu oblickovej panvičky na 7,5 mm, čo je prvý stupeň. Veľmi sa bojíme, že druhá oblicka nebude funkčná. Lekárka sa nám blizsie nevyjadrila, nakoľko sa všetko uvidí po pôrode. Máte s týmto, prosím skúsenosti, či to môže ohroziť život dieťatka, keď ma len jednu obličku a aj ta má dilataciu zatiaľ 1. stupňa? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, človeku stačí k normálnemu fungovaniu jeden z párových orgánov, ktoré máme, či už sa jedná o obličku, vaječník, oko, ucho, ale aj pľúca. Ak bude jedna oblička funkčná, dieťa by nemalo mať väčšie problémy. Všetko však záleží aj od popôrodnej adaptácie. Pôrod je vhodné správne načasovať a na základe údajov a zistení získaných počas prenatálnej diagnostiky, teda počas tehotenstva, treba okrem iného dôsledne prehodnotiť USG obraz obličky nielen bezprostredne po pôrode, ale aj po 1. až 3. mesiaci života dieťaťa. Je to však otázka na detského nefrológa. Je vysvetliteľné, že ak jedna oblička chýba, jej funkcia je nahradená a vykonávaná druhým párovaným orgánom, teda druhou obličkou, ktorá je zväčšená v dôsledku vykonania dodatočnej kompenzačnej práce, teda jedna oblička musí vykonávať funkciu akoby za dve obličky. Zažil som už jedno dieťa - dievča, ktorému chýbala oblička a malo vrodenú chybu maternice. U chlapca som sa s tým ešte osobne nestretol, ale samozrejme sú popisované aj také prípady. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Ultrazvukové vyšetrenie

  , Autor: NBi

  Dobrý deň,
  prosím vás bola som na 3D ultrazvuku v 21 týždni a tvár dieťaťa je trošku divná - nos a pery. Bude sa tvár dieťaťa ešte vyvíjať? Či sa niečo zmení. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na základe Vášho opisu mi nie je jasné, či sú prítomné zmeny alebo vrodená vývojová chyba nosa a pier. Neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Najvhodnejšie je sa pýtať priamo vyšetrujúceho lekára, ktorý Vám vie najlepšie objasniť USG nález. Z tohto genetického (morfologického) USG vyšetrenia by ste mali mať aj nález, kde by mali byť jasne napísané výsledky vyšetrenia.

 • Dvojcievny pupočnik

  , Autor: RomankaR

  Dobrý deň chcem sa opýtať čo je príčinou dvojcievneho pupočníka, je táto chyba viditelná na usg, aké sú riešenia a či je chyba vo mne, ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dvojcievny pupočník je vrodená vývojová chyba, či anomália pupočníka. Normálne cievne zloženie pupočníka tvoria dve artérie (tepna) a jedna véna (žila). Pri vrodenej anomálii pupočníka sa však môže vyvinúť len jedna artéria. Áno, je to vidieť na USG. Príčina, prečo došlo k vyvinutiu len jednej artérie, sa zistiť nedá. Vy to ovplyvniť neviete. Pri dvojcievnom pupočníku je vyšší výskyt vrodených chýb srdca, preto sa pri zistení tejto anomálie odporúča realizovať podrobné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na srdiečko plodu. Treba však povedať, že drvivá väčšina detí s dvojcievnym pupočníkom sa rodí úplne zdravá.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Wirushka

  Dobrý deň , v januári tohto roku som prišla o babatko v 19tt . Po vyšetrení plodu sa prišlo nato že malo zúžený pupocnik . Chcem sa poradiť do budúcna či je potrebné robiť nejaké špeciálne testy aby sme predišli tomuto v budúcom tehotenstve . A vlastne či vieme nejak tomu predísť . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, stenóza pupočníka je vrodená vývojová chyba pupočníka, ktorej bohužiaľ neviete nejako zabrániť a ani predísť. Môžu byť realizované genetické vyšetrenia, ktoré Vám ale asi veľmi nepomôžu.

 • Acranius

  , Autor: 7lucia77

  Dobrý deň.. bolo mi 2x za sebou potvrdený acranius v 17 tt, na genetickom vyšetrení sme mali vsetko v poriadku, viete mi povedať dôvod opakovania tejto vývojovej chyby ? Všetci doktori sa vyjadrovali že 2 x sa to nemôže stať.. Ako je to možné? Žiadny problém som nemala počas tehotenstva.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je naozaj veľmi raritné, aby sa táto vrodená vývojová chyba opakovala za sebou dvakrát. Osobne som sa s tým ešte nestretol. Ak je genetika v poriadku, zameral by som sa na vonkajšie vplyvy, čo sú rôzne faktory, ktoré môžu vývojové chyby spôsobovať, či zvyšovať pravdepodobnosť ich vzniku. Označujeme ich ako teratogény - patria sem rôzne chemické látky, škodlivé žiarenie alebo rôzne vírusy. Vznik podobnej vývojovej chyby môže súvisieť napríklad i s malou virózou, prekonanou v počiatočných fázach tehotenstva. Mnohokrát tento faktor zostane neznámy a príčinu sa nepodarí zistiť.
  Dostatočný príjem kyseliny listovej pôsobí protektívne proti vzniku rázštepových chýb neurálnej trubice. Dopredu sa nedá presne stanoviť riziko opakovania tejto chyby, ale ak sú vylúčené všetky škodlivé teratogénne vplyvy, je veľmi malé.

 • geneticky skrining

  , Autor: wendy260

  Dobry den pan doktor, mam 33 rokov,som v 19+3 tt a som prvorodicka. Absolvovala som u svojej lekarky morfologicky ultrazvuk,ktory bol v poriadku. Triple testy mi v 16+3 tt vysli negativne. Aj napriek tomu,ze je na beznych kontrolach vsetko v poriadku mi lekarka odporucila absolvovat aj geneticky skrining na specializovanom pracovisku,kde uvidia srdiecko a pripadne vady podrobnejsie. Udajne to odporuca vsetkych pacientkam po 30.roku zivota. Minule mi ale hovorila,ze na geneticky skrining ma posle,len ak budu triple testy pozitivne. Som z toho zmatena. Ak by na genetickom skriningu objavili nejaku vadu, ovplyvni to dalsi priebeh tehotenstva,resp. dalo by sa uz pocas tehotenstva nejako medikamentozne ovplyvnit danu vadu? Dakujem za odpoved. Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, morfologický (genetický) ultrazvuk je jedným z troch špecializovaných USG vyšetrení, ktorý sa realizuje pomerne štandardne. Ak sa na tomto USG vyšetrení zistí vrodená vývojová chyba, ak je zlučiteľná so životom, plánuje sa ďalšia starostlivosť, ako aj pôrod na špecializovanom prqcovisku, kde sa dá novorodenec aj hneď operovat. Pri zistenej nezlučiteľnej vrodenej vývojovej chyby sa indikuje ukončenie tehotenstva.