Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,811 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Krčok v tehotenstve

    , Autor: Miskapt

    Dobrý deň
    Chcela by som sa opýtať minulý týždeň v 30 tt tehotenstva som bola hospitalizovaná s tvrdnutim brucha, VB na špičku prsta, klenby plne a so skráteným krčkom 24mm, ktorý mi namerala moja gynekologička, 32mm mi namerali v ten istý deň v nemocnici. Po 4 dňoch liečby pri prepúšťaní mi namerali 30mm. Tento týždeň som šla na hospotalizaciu znova pretože sa mi vrátilo tvrdnutie brucha, pri príjmaní krčok nameraný 32mm a dnes pri prepúšťaní 43mm. Prečo sa tak tie hodnoty líšia? Spýtala som sa lekárky povedala že kľudovým režimom sa krčok môže predĺžiť. Je to pravda?

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, krčok sa predĺžiť nedá. Pri realizovaní cervikometrie - dĺžky cervikálneho kanála (DCK) pri tonizáciách maternice, keď tvrdne často brucho, tlačí hlavička na dolný segment maternice a klenby pošvy a dĺžka krčka sa tým pádom zdá kratšia. Ak je maternica v kľude a hlavička plodu netlačí na klenby, teda nedochádza k rozpínaniu dolného segmentu, sa krčok javí dlhší a je nameraná väčšia dĺžka. Niekedy je ťažké, hlavne v nižších týždňoch tehotenstva rozlíšiť, čo je ešte dolný segment a čo už kanál krčka maternice. Podstatné však je, či je prítomný funneling, teda vnútorné otváranie krčka a či je negatívny Valsalvov manéver, teda či pri zakašľani a tlaku hlavičky na krčok nedochádza k rozpínaniu dolného segmentu a otváraniu vnútornej bránky. Dodržujte odporúčaný kľudový režim, užívať môžete magnézium (napríklad MagneROT, Magne B6) v dávke až 3x2 tabletky denne. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia vyjadriť najobjektívnejšie.

Podobné otázky

  • Kontrola krčka

    , Autor: Merymisko123

    Dobrý deň
    Chcem sa spýtať ako často sa môže kŕčok v tehotenstve vyšetrovať ?? Každé dva týždne poprípade mesiac nie je veľa?? Nemôže sa palpacnym vyšetrením poškodiť či oslabiť ?? Som v polke tehotenstva...mňa po vyšetrení boli zospodu celý deň no nekrvacam..
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, vrámci tehotenských poradní je štandardom vaginálne vyšetrenie, kedy sa hodnotí stav krčka maternice. Poškodiť sa bežným palpačným vaginálnym vyšetrením krčok nedá. Teraz ste vyšetrovaná každé 4 týždne, neskôr každé 2 týždne a po 36. ukončenom týždni tehotenstva to bude každý týždeň. Po vaginálnom vyšetrení môže dôjsť k zašpineniu v deň alebo deň po vyšetrení, s blížiacim sa termínom pôrodu je táto pravdepodobnosť väčšia. Mierny dyskomfort po vyšetrení je individuálny. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.