Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,714 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Sono

  , Autor: Alexandra1007

  Dobrý deň pán doktor. Som v 29+1 tt a bol mi diagnostikovaný aj gestacny DM
  Chcela by som sa opýtať na výsledky zo sona boli nasledovné
  BDP 75 mm
  HC 275 mm
  AC 248 mm
  FL 56 mm
  Poloha PPH/I
  Záver 29+0, hmotnosť cca 1373g
  Sú podľa vás výsledky v norme ? Bolo mi predpísané aj železo dnes...A čo znamená tá poloha plodu? Je otočené správne alebo sa ešte otočí?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, parametre sú v norme. Plod je otočený pozdĺžne hlavičkou, teda je otočený “správne”. Poloha plodu sa však ešte môže zmeniť, so stúpajúcim týždňom tehotenstva pravdepodobnosť otočenia plodu v maternici klesá. Ak máte potvrdenú tehotenskú cukrovku na diéte, dodržujte odporúčané opatrenia a pokračujte v užívaní železopreparátu.

Podobné otázky

 • Sono na jednom mieste

  , Autor: Florencia 5

  Chcem sa spýtať robili kontrolné mi sono či je všetko ok a nejaký čas ostali 5 min na jednom mieste kvôli meraniu môže dôjsť k prehriatiu plodovej vody alebo by museli byť dlhšie na jednom mieste?
  Ďakujem za odpoveď som 21+4tt

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. USG nemá také termické vlastnosti, aby došlo k poškodeniu plodu. K prehriatiu plodovej vody určite nedôjde. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Zrelost pluc

  , Autor: Katka83

  Dobry den prajem pan doktor. Som v 26tt zaujima ma ci uz ma dieta nazvem to “zarodok” pluc . Na poradni mi lekarka zial neodpovedala , pretoze sono sa robi az v 32tt cize o mesiac .. v 22tt som podstupila 4D sono kde lekar napisal : branica vizualizovana v celom rozsahu. Lekar vtedy povedal ze je este skoro na pluca aby zhodnotil , viditelne boli oblicky , zaludocna bublina , mocovy mechur , sediecko. Je tá branica akymsi dobrym znakom ze pluca sa vyvyjaju? Neviem to ani dohladat na internete.. Viem ze su zrele az v 9 mesiaci. Prve dieta som rodila v 28tt a dovod umrtia bolo ze nemalo pluca a zlyhalo srdiecko. Mam z toho obavy , vedeli by ste mi prosim aspon nejako pomoct s mojou otazkou

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, všetky orgány sú už vytvorené do 18. týždňa tehotenstva, takže plod už má pľúca vytvorené, nie sú však ešte úplne vyvinuté a pripravené na svoju činnosť. Pľúcna zrelosť začína byť adekvátna po 34. ukončenom týždni tehotenstva, po 36. týždni tehotenstva je už bezpečne možné hovoriť o úplnej zrelosti pľúc. Tým, že pľúca plodu nie sú naplnené vzduchom, na USG ich nie je dobre vidieť. Dôležité však je to, či je bránica nepoškodená, na svojom mieste, či srdiečko pracuje ako má a je na svojom mieste, normálneho tvaru, veľkosti, anatomického zloženia, ... Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Ak však boli USG nálezy v poriadku, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Sono

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň dnes som bola na veľkom ultrazvuku v 20 tt chcem sa len spýtať brali mi aj stery kvôli zápalom v pošve a pozerali krcok. Chcem vedieť či je toto všetko bezpečné? Sono trvalo nejako 20-30 min. Keďže som už absolvovala 40 krat sono vždy to trvalo len jedno až dvojmin Max do 5 min kvôli komplikáciam a dnes také dlhšie chcem len vedieť či to môže nejako ublížiť alebo či môžem byť pokojná a či je normálna bolesť v podbrušku po tomto sone? Ďakujem za odpovede

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, tehotenstvu to nezblížilo, nemusíte sa obávať. Bolesti podbruška si odsledujte. Nevidím ich ako súvis s realizáciou USG vyšetrenia. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ešte podootazka

  , Autor: Florencia 5

  A nevadí že som tých usg mala 30-40 doposiaľ ? Že ich bolo tak veľa? Nemôže to spôsobit smrť bábätka alebo poškodenie jeho mozgu alebo autizmus? Prepáčte naozaj posledná otázka ale už sa moc nechcem dať sonovat no chcem vedieť že keď ich bolo tak veľa či je to ozaj v poriadku? A aj keď ma doktor starší ultrazvuk nevadí? Naozaj posledná otázka na toto
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ako som už písal, ani častejšie USG vyšetrenia nespôsobia smrť plodu. Aj spomínaný Doppler mód by musel byť pustený dlho a často. Nemusíte mať obavy.

 • Časté sono posledná otázka

  , Autor: Florencia 5

  Pán doktor pýtam sa vás poslednú otázku ohľadne tejto témy ale od začiatku tehotenstva som bola na sone asi 30-40 krát všetko krátke sono do 10 min najskôr spinenie krvácanie potom kŕče vždy ma pozrel buď môj lekár alebo na pohotovosti dnes som opäť bola na sone pre masívne krvácanie 18+3tt. Na sone som bola v sobotu kvôli lopte ktorou má kopli silno do brucha v nedeľu kvôli tomu že som mala kŕče a bolesti a jemne špinenie čerstvou krvou a dnes kvôli masívnemu krvácaniu sono aj vyšetrenie zrkadlami vaginálne vyšetrenie som mala teda tri krát za tento týždeň všetko bolo ok no nakoniec sme zistili vyšetrením aj do konečníka že mám hemeroidy a vo veľkom čiže krvácanie bolo konečne odhalené. Samozrejme sa chcem spýtať posledný krát môže sonovanie takéto časté uškodiť alebo je to bezpečné viem že najlepšie je to obmedzit ale to krvácanie má vyľakalo tak som musela ísť aj dnes na pohotovosť a museli pozrieť či je všetko ok? Samozrejme sa už tomu vyhnem ale chcem sa len ubezpečiť už byť v kľude preliečiť hemeroidy a už si konečne užívať tehotenstvo. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak prínos USG vyšetrenia prevýši riziko, je USG vyšetrenie opodstatnené. Ako som Vám už niekoľkokrát písal, nemusíte sa obávať. Ak ste krvácali, bolo nevyhnuté USG vyšetrenie realizovať. Dnešné USG prístroje sú bezpečné, tehotenstvu to neuškodí. Aj keď netreba realizovať USG zbytočne často, ak je na to dôvod, musí sa realizovať. Najmä ak budete v týždni tehotenstva, kde sa už nebude jednať o potrat, ale plod bude životaschopný. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, či vyšetrujúcich lekárov.