• potrat

    , Autor: Viki1234

    Dobry den, priatel sa lieci na bipolarnu poruchu. Nedavno som mala zamlcany potrat v 10. tyzdni. Je mozne, ze by lieky ovplyvnili plod? Aka je sanca, ze dieta zdedi chorobu? Je mozne tomu predist napr umelym oplodnenim?Dakujem

    Dobrý deň, existuje istá možnosť zmien u istého percenta spermií vplyvom niektorých antidepresív, nie je však preukázané, že to má vplyv na plodnosť, či na vývoj plodu. Liekmi, či inak poškodené spermie väčšinou ani neoplodnia vajíčko, takže obava z poškodenia plodu je pomerne malá. Vo všeobecnosti sa užívanie antidepresív u muža nepovažuje za prekážku plodenia. Je to však skôr otázka na lekárov v centrách asistovanej reprodukcie, či genetikov.