Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,919 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Septum

  , Autor: anna-2

  Dobrý deň, na začiatku tehotenstva mi bolo diagnostikovane septum. Čo už mi vtedy povedala moja gyn. Že pôjdem cisárskym ja som sa s tym zmierila. Lenže s tym, že babo rástlo a som už v 27tt tak to septum zatlačilo a na ultrazvuku tom ciernobielom (3D nemá) už ho nie je vidieť. A preto moja otázka znie či aj napriek tomu že to septum tam stále je len ho nie je vidieť stále sa odporúča cisársky ? nechcela by som nejako ublížiť babu normálnym pôrodom (samozrejme podľa polohy bábätka ak sa otočí) Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám USG nález, ani ďalšie okolnosti, ale ak máte diagnostikovanú vrodenú vývojovú chybu uterus septus, a je teda prítomné kompletné septum, pôrod bude vedený cisárskym rezom, najoptimálnejšie týždeň pred termínom pôrodu. Po šestonedelí bude vhodné realizovať diagnostickú hysteroskopiu za účelom ozrejmenia rozsahu septa, prípadne zvážiť možnosti, či jeho odstránenie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky nálezy, informácie a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

Podobné otázky

 • Septum uteri

  , Autor: anna-2

  Dobrý deň, na poslednej poradni mi určili, že mám septum uteri (som v 16tt) doktorka mi len na to povedala že najskôr pôjdem cisárskym, ale nemám sa tým zaťažovať, pretože dieťa je v poriadku má miesto a môže sa to zatlačiť a skúsia neskôr aby som šla spontánne alebo ten cisársky. Lenže je to moje prvé babo a mám strach. Skôr na nete som čítala, že je problém s otehotnením ako teraz keď je už tam človiečik. Mohli by ste mi prosím vás napísať či je nejaká šanca potratu, alebo vážne dieťa je mimo toho a bude v poriadku a má miesto len pôjdem pravdepodobne tým cisárskym ? Ďakujem veľmi pekne za Odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že ak ste už v 16. týždni tehotenstva a všetko je v poriadku, embryo sa neuhniezdilo v mieste septa a placenta bude plnohodnotne plniť svoju funkciu. Nepoznám USG nález, ale ak je prítomné kompletné septum, čiže jedná sa o uterus septus, pôrod bude vedený cisárskym rezom, najoptimálnejšie týždeň pred termínom pôrodu. Po šestonedelí bude vhodné realizovať diagnostickú hysteroskopiu za účelom ozrejmenia rozsahu septa, prípadne zvážiť možnosti, či jeho odstránenie.

 • Uterus subseptum a dvojičky

  , Autor:

  Dobrý deň,

  Chcela by som sa spýtať v 13 tt som pred pol rokom potratila. Zistili mi vyvojovu vadu na maternici uterus subseptum. Pre dlhodobé krvácanie (špinenie) som navštívila svojho gynekológa a ten zistil, že som tehotna a že čakám dvojičky pravdepodobne s jednou plaventov, práve som v 7tt4d a moja otázka je aké rizika môžu vzniknúť

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,no, tento typ vývojovej vady zo sebou prináša mierne vyššie riziko predčasného pôrodu, potratu a krvácania, ktoré sa môže objaviť kedykoľvek. Prevencia akýchkoľvek komplikácií nie je možná. Pravdepodobnosť, že k vyššie uvedeným komplikáciám dôjde je najväčšia v I. trimestri. Samotný fakt, že čakáte dvojičky túto pravdepodobnosť tiež mierne navyšuje. Vhodným riešením je po pôrode túto vadu overiť hysteroskopicky a následne septum odstrániť hysteroresektoskopom. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • vysvetlenie vysledkov

  , Autor: dominikah

  Dobry den, na morfologickom utz sa dr nezdala mozgova komora, ze ma hranicnu hodnotu 11-12mm (lahka ventrikulomegalia vpravo 12mm bol zaver doktora), tak ma pre istotu poslal na magneticku aby sa vylucili ine poruchy.
  na mag. sa sa vraj nic dalsie nepotvrdilo ale ja by som chcela objasnit nejake vety o spravy, ktorym nerozumiem.

  Pritomne je stredociarove cavum septi pellicidi a cavum Vergae 7mm. III. komora je stihla.

  Zaver: Unilateralna mierna ventrikulomegalia v pravo 12mm. Stredociar. cavum septi pellicidi et Vergae.

  Doktor mi povedal, ze ma len zvacsenu komoru ale tam sa podla mna pise aj nieco ina a ja tomu nerozumiem, Nic dalsie sa neukazalo... Chcela by som Vas poprosit o vysvetlenie a nejake zhrnutie co to pre mojho syna znamena... moze mat nejaku poruchu, defekt, postihnutie????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je tam napísané len to čo píšete čiže pravá komora je mierne rozšírena a že septum pelucidum-stredová prepážka nie je vychýlená ale je v strede ale tam kde má byť.
  neznamená to nič , nemáte dôvod sa zatiaľ znepokojovať, uvidíte ako sa budpú vyvíjať ďalšie kontroly
  s pozdravom