• Tehotenstvo a let

    , Autor: Lora10

    Dobrý deň,

    som v 12 týždni a plánujeme dovolenku lietadlom. Let cca 3 hodiny, tehotenstvo je po umelom oplodnení, doteraz bez problémov. Je bezpečné letieť, hrozí nejaké riziko?

    Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň, všeobecne by malo platiť, že ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie, lietať môžete bezpečne až do konca 36. týždňa v prípade jednopočetného tehotenstva. Ohľadom lietania na začiatku tehotenstva panujú rôzne mýty a polopravdy. Avšak teória, ktorá spája lietanie v prvom trimestri s vyšším rizikom potratu, nebola nikdy dokázaná. Samozrejme platí, že na začiatku tehotenstva by mala byť každá žena obozretná a ak trpíte výraznými nevoľnosťami, pravdepodobne Vám ani v lietadle nebude veľmi dobre. Počítať musíte so zmenami tlakov v priebehu letu, a tiež vás môže nepríjemne ovplyvniť vzduchotechnika, či klimatizácia v lietadle, ktorá najmä náchylnejším ženám môže spôsobiť prechladnutie, ale aj iné infekčné ochorenia. Každopádne by ste vždy mali konzultovať s Vašim obvodným gynekológom, či je vo Vašom stave vhodné cestovať lietadlom. Ak sa u Vás objavilo v prvom trimestri špinenie, či krvácanie, mala by ste let odložiť. Ak sa ale cítite dobre a nemáte žiadne zdravotné komplikácie, môžete aj v prvom trimestri letieť na dovolenku. Vhodnejšie však bude, keď ešte pár týždňov počkáte a dovolenku si naplno užijete až v druhom trimestri.