Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,827 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Placenta

  , Autor: Kubovicka

  Dobrý deň,

  Prosim Vás vedeli by ste mi povedať aká by mala byť hrúbka placenty v 19tt? Bola mi nameraná hodnota 2.51 cm , uloženie anterior. Sú pre 19 tyzden nejaké normy v ktorých by sa hrúbka placenty mala pohybovať?

  Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, u Vás nameraná hodnota je v norme. Norma pre daný týždeň je cca od 15 - 27 mm. Hrúbka placenty je parameter, ktorý sa až tak nesleduje, ak samozrejme nie je viditeľná abnormalita alebo patológia. Hrúbka je odlišná na póloch placenty, ako aj v centrálnej časti. Dôležitá je zrelosť placenty, lokalizácia placenty, či nezasahuje do dolného segmentu, prípadne či sa nejedná o vcestnú placentu, či nie je prítomné predčasné odlučovanie placenty, prípadne hematóm za placentou. Anteriórne postavenie znamená, že placentu máte na prednej stene. Pri nejasnostiach sa pýtajte vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Marginálny úpon pupočnej šnúry

  , Autor: Dada31

  Dobrý deň, včera na 3D usg mi zistili marginálny úpon pupočnej šnúry, placenta posterior. Daný lekár sa moc k tomu vyjadrovať nechcel vraj len že to nepredstavuje žiadne riziko pre vývoj dieťatka. U svojho obvodného gynekológa mám kontrolu až 19.6. Preto by som Vás chcela poprosiť o viac informácii ohľadom tejto diagnózy nakoľko je príliš málo dostupných informácii ohľadom toho (riziká, priebeh tehotenstva, pôrod, nejaké odporúčania, na čo si dávať pozor) Som v 21tt. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri náleze marginálneho úponu pupočníka nie je rozdiel v starostlivosti o tehotnú. Nemusíte sa nejako obmedzovať, respektíve správať sa inak, ako by ste sa správali normálne počas tehotenstva. Klinický význam to nemá počas tehotenstva prakticky žiadny. Vplyv to môže mať teoreticky počas pôrodu, aj keď aj to je málo pravdepodobné. Absolvujte plánované tehotenské poradne podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Pihyby

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň, som tehotná v 24tt a mám placentu vpredu, niekedy cítim pohyby úplne že mi je až nepríjemne ,ale niekedy len také pohyby ktoré by sim porovnala silnejším vibráciám . Myslite že môže zato poloha placenty? Preto sú takéto vibracne pohyby?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, placenta lokalizovaná na prednej stene môže pôsobiť ako “tlmiaci vankúš” a preto sú niekedy pohyby plodu menej citeľné, prípadne ich tehotná začína vnímať o niečo neskôr. Môžu byť aj iného charakteru, nemusia byť prudké, či až pichavé. Odsledujte si to.

 • Placenta nízko

  , Autor: Siska1234

  Dobrý deň ,prosím vás pred týždňom mi bola diagnostikovaná placenta previae 3.st. čiastočne teda zakrývala bránku.
  O týždne neskôr na veľkom morfo.sone placenta 3,4 CM od bránky.
  Myslíte ,že je to v poriadku? Mohlo sa to takto upraviť za týždeň ? Teda ležala som poctivo.
  Som 20+6tt.
  Je tento nález už v poriadku a môžem začať pomaly chodiť a vykonávať bežné nenáročné aktivity? Ďakujem ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa placenta nachádza na prednej stene maternice, rastom maternice sa môže povytiahnuť a preto je možné, že sa nález placenty zmenil. Opisované USG nálezy sú však pomerne dosť rozidelne. Nemyslím si, že sa placenta za týždeň tak výrazne vytiahla. Nemá na to vplyv to, či poctivo ležíte alebo nie. Pri diagnóze vcestnej placenty nemusíte poctivo ležať, dodržiavať kľudový režim a pohlavnú abstinenciu je však vhodné. Nevidel som USG nález, ani nepoznám žiadne bližšie informácie, či okolnosti, preto sa Vám neviem takto bližšie objektívne vyjadriť.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň , chcem sa opýtať dokedy je najvyššia sanca že babetku v bruchu prestane byt srdiečko? Dá sa to sj po 12 týždni ? Z akých dôvodov? A kedy by ss ti už stať nemalo? Pýtam sa lebo trochu sa obavám termín pôrodu mám 10.08 a ešte necítim zisdne pohyby. Na poradni som bola už 2x . Zaaciatkom a koncom januára kde srdiečko bilo pravidelne . Avšak pri poslednej kontrole mi povedala že mám krvnú zrazeninu ktorá sa buď vstrebe alebo vyjde von . Preto sa bojim. Som sledovaná na hematologii pichat si clexane 0,4. Štítna žľaza a z predchádzajúceho tehotenstva toxoplazmoza (kde dr na infekčnom uzavrela že v tomto tehu ss nemusím báť)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zastavenie vývinu zárodku je najčastejšie do 10. týždňa tehotenstva. Stať sa to však môže aj vo vyššom štádiu tehotenstva. Príčin môže byť viacero. Čo sa týka cítenia pohybov, v 17. týždni tehotenstva, pohyby plodu cítiť ešte nebudete, je to priskoro. Keď budete v 25. týždni tehotenstva, je predpoklad, že už nejaké pohyby plodu cítiť budete môcť. Možno ani nebudete vedieť, že cítite pohyby plodu, môže to byť žblnkanie v podbrušku. Ak je navyše placenta na prednej stene, môže to do istej miery ovplyvňovať pociťovanie pohybov plodu a môžete ich začať cítiť ešte neskôr. Ak boli všetky vyšetrenia v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Abrupcia placenty

  , Autor: Vierka

  Dobrý deň, mám 32 rokov a moje prvé tehotenstvo skončilo na začiatku 29 týždni. Tehotenstvo bezproblémové, neprekonaná žiadna choroba počas tehotenstva. Jediné lieky ktoré som brala bola kyselina listová a euthyrox 25 mg na štítnu žľazu. V nedeľu ráno som necítila pohyby ako zvyčajne a pociťovala som také sťahovanie bruška. Išli sme na pohotovosť a boli nám oznámené že bábätku už nebije srdiečko. Chlapček bol o dva týžne väčší ako by mal byť narodil sa 45 cm a 1590 g.Boli tam 2 lekarky ktoré povedali že nevedie prečo sa to stalo že na ultrazvuku nebolo nič vidno že predpokldajú uzlík na pupočáku alebo pravý uhol na pupočáku. Výsledok pitvy bol predčasné odlučenie placenty. Ja som vôbec nekrvácala ani nešpinila žiadne bolesti ani len náznak. To sťahovanie bruška mi povedali ze to su už prvé kontrakcie že bábätko je správne otočené a sa chystá same vonku. Že už mi začal pôrod. Predpokladám ze sa mohlo nieco stat v sobotu lebo už večer som necitila pohyby ale nie vždy vecer kopal ale rano kopal vzdy .Porodila som až v pondelok poobede na vyvolanie porodu kedže to strašne pomaly postupovalo. až do pôrodu som vôbec nekrvácala ani bolesti som nemala nejaké veľké .Pôrod bez komplikácií. Cyklus sa mi vrátil po štyroch týždňoch od pôrodu.Stretli ste sa už s niečím takým že pri odlučení placenty žena vobec nekrváca a nie je to vidno ani na ultrazvuku. Ked mu prestalo byť strdiecko už v sobotu a porodila som az v pondelok medzi tým by som nemala už krvacať zda sa mi že to je dlha doba.Na nete píšu že žena začne krvácať alebo má bolesti to mi povedal aj moj lekár Som opäť tehotná mám isť na nejaké špeciálne vyšetrenia aby sa to už neopakovalo. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predčasné odlučovanie placenty je náhle vzniknutý stav, ktorý sa nedá dopredu predvídať. Pri čiastočnom odlučovaní placenty nemusí žena navonok vôbec krvácať, väčšinou je však prítomné krvácanie, ako aj intenzívne bolesti podbruška. Retroplacentárny hematóm medzi stenou maternice a placentou nemusí byť na USG vidieť, najmä pri starších USG prístrojoch. Špeciálne vyšetrenia na zabránenie abrupcie placenty neexistujú. Realizujte všetky štandardne odporúčané vyšetrenia prvého trimestra, ako aj PTS (prvotrimestrálny screening). Ak v histologickom náleze bola potvrdená aj infekcia, vhodné je realizovať výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.