Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,766 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Leukocyty

  , Autor: timejka1987

  Dobrý deň. Som v 23. týždni tehotenstva. Všeobecná lekárka mi zistila zápal v krvi, zvýšené leukocyty 12,21. Vedeli by ste poradiť čo to presne znamená, z čoho to môže byť a či je to potrebné v tehotenstve liečiť? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, leukocyty máte iba mierne zvýšené, určite to nie je na antibiotiká. Ak bolo CRP negatívne, ostatné výsledky boli tiež v norme a nemáte žiadne subjektívne ťažkosti, nemusíte sa vôbec znepokojovať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Zvýšené leukocyty v moči

  , Autor: Gréta2604

  Dobrý deň pán doktor.
  Bola mi nameraná zvýšená hodnota leukocytov v moči (40). Nemám žiadne ťažkosti, problémy s močením, pálenie, rezanie, preto ma to prekvapilo. Som v 16. týždni tehotenstva. Čo môže táto hodnota znamenať? Za reakciu ďakujem a ostávam s pozdravom.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, mierne zvýšená hodnota leukocytov moči nemusí znamenať absolútne nič a v tehotenstve je pomerne častá. Dôležité sú však aj ostatné výsledky vyšetrení. Ak sa v moči nenachádzajú červené krvinky, či baktérie a vyšetrenie krvného obrazu a CRP je v norme, malo by to byť v poriadku. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať ošetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

 • Vysledky vyteru

  , Autor: Ivka2023

  Dobry den p.doktor,

  prosim ako by ste liecili vysledky z vyteru v 18tt.
  Moj dr mi predpisal macmiror complex 500 na gardnerella. Je to v poriadku?
  Na enterococcus a escherichia netreba nieco uzivat?

  Vysledky:
  Stredne masivne Gardnerella vaginalis
  Masivne enterococcus faecalis
  Masivne escherichia coli

  Prosim pozrite aj dalsie vysledky ci su v poriadku:

  Epitelie ojedinele…pozit++
  Leukocyty PMN neprit…pozit+
  Lactobacillus neprit
  G+koky dvojice pozit+
  Gram labilne palicky pozit +
  G+ koryneformne pal …pozit +
  Anaerobna kultiv: corynebacterium sp.
  Staphylococcus sp. - koagulaza neg.
  Kvasinky neg
  Laktobacily neg
  N. Gonorrhoeae neg
  Anaerobna kultiv negat

  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak je citlivosť Nitrofurantoinu (účinná látka Macmiroru) aj na E.Coli, na Enterococcus aj Gardnerellu by mal byť citlivý, mala by byť jedným preparátom preliečená celá skupina premnožených bakterií. Podľa opisu sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu, keďže laktobacily u Vás nie sú v pošve prítomné. Všetky spomínané premnožené baktérie sa bežne vyskytujú v pošve. Pri poruche pošvovej mikroflóry sa však premnožia a robia ťažkosti. Odporúčam si po doužívaní Macmiroru realizovať aspoň 10 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Zvýšené leukocyty

  , Autor: Luciluc

  Dobrý deň, som v 28tt. Keďže som sledovaná aj na internom, každý mesiac mi robia odberym minulý mesiac som mala zvýšené leukocyty 13,2 a tetaz až 14,7. Pokiaľ je zvýšená hodnota v tehotenstve v norme? Gynekológ mi na to minulý mesiac povedal, že je to normálne, ale keďže to opäť stúplo, a stúpa to stále pri ďalšej kontrole, tak ma to znepokojuje.
  Zároveň mi klesol hemoglobín na 118 ale železo sa drží na 13,5, to by myslím malo byť ešte v poriadku.
  Poradňu mám až o 2 týždne.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hodnoty máte v poriadku. V tehotenstve môžu byť leukocyty mierne zvýšené. Záleží to tiež od toho, ako ste zavodnená v čase odberu krvi. Nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Zvýšené pečeňové testy

  , Autor: Luciluc

  Dobrý deň, som v 24 tt. U internistu mi bol minulý týždeň robený odber krvi, a na moje prekvapenie mi vyšli zvýšené pečeňové testy AST 0.61 (predtým 0.44), GGT 0.72 (predtým 0.34), Cholesterol 6.0 a TAG 2.1 (pred cca 2 mesiacmi som mala všetko v norme). Sú tieto hodnoty z hľadiska tehotenstva normálne? V marci mi zistili žlčové kamene, tak mám obavy či to nemôže súvisieť aj s tým. Okrem toho som mala zvýšené Leukocyty 13.2 (predtým 10.5), do akej hodnoty je to v tehotenstve v poriadku? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, žlčové kamene majú s najväčšou pravdepodobnosťou súvis s mierne zvýšenými pečeňovými enzýmami. V prípade cholecystolitiázy (kameňov v žlčníku) môžu byť zvýšené zápalové markery, ako CRP a leukocyty. V priebehu tehotenstva, najmä druhého a tretieho trimestra môže plod tlačiť na pečeň a žlčové cesty, čo môže spôsobiť zvýšenie pečeňových enzýmov, volá sa to tehotenská cholestáza. Žlčníkové kamene to len zhoršujú. Odsledujte si to. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Leukocyty v moci

  , Autor: Evanja

  Dobrý deň, pán doktor, dnes som bola u obvodnej lekárky, kde mi kontrolovala moč a povedala mi, že mám - citujem - “jemne zafarbené leukocyty,také hraničné” hodnotu mi žiaľ nepovedala, len povedala, ze v tehotenstve to je normálne a ze sa nemám báť. Nakoľko mám rizikové tehotenstvo, tak sa bojím každej veci a chcela som sa opýtať čo to môže znamenať, či mám informovať svojho gynekológa a ako postupovať v takomto prípade ďalej. (Som 32tt) ďakujem, pekný deň

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu Vám bolo realizované vyšetrenie moču pomocou lakmusového papierika, čo je v podstate iba orientačné chemické vyšetrenie moču. Podľa mňa sa nemusíte obávať. Ak však máte ťažkosti s močením, je vhodné realizovať vyšetrenie cievkovaného moču, ktoré je objektívnejšie. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného lekára. Nález môžete skonzultovať aj vrámci tehotenskej poradne u Vášho obvodného gynekológa.