Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,791 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Utrogestan

  , Autor: RomankaR

  Dobrý večer chcem sa opýtať čo odporúčate utrogestan vag. kapsuly, pri špinení, výsledky ultrzvuku sú vraj v poriadku, cervikometria tiež dck 47mm, napriek tomu v správe hroziaci potrat, neviem čo mám robiť, navštíviť iného lekára?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, cervikometriu, teda dĺžku krčka, máte v norme. Pri krvácaní, či špinení sa vaginálna liečba neaplikuje. Progesterónový blok je možné užívať aj formou klasických tabliet, či kapsuliek. Ak sú však výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nie je nevyhnuté užívať liečbu. Nepoznám však všetky okolnosti, výsledky všetkých vyšetrení, kompletné USG nálezy ani ďalšie okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach sa nebojte pýtať ošetrujúcich lekárov, prípadne obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Plodová voda

  , Autor: Dada31

  Dobrý deň pán doktor.
  Momentálne som podľa UZV 35+2, v 29 týždni som bola hospitalizovaná kvôli zníženému prociťovaniu pohybov, pri vyšetrení mi zistili skracovanie krčka najprv na 22 mm neskôr na 8 mm a otvorená voľne pre prst. Mala som nariadený kludovy režim, Utrogestan 200mg 2x1, magnezium 3x2 plus magneziové infúzie, počas hospitalizácie som dostala aj kortikoidovu terapiu v 29 týždni. Po mesiaci ma prepustili domov s tým aby som pokračovala v terapii. Po prepustení som sa hlásila u obvodného gynekológa ktorý nameral krčok 25 mm a mala som pokračovať v liečbe a kľudovom režime.
  V piatok večer som si našla viac mokrú vložku ako zvyčajne a doma som mala Temešvaryho roztok od môjho gynekológa tak som vložku otestovala a tá ozelenela. Dala som si novú vložku a išla do nemocnice. V nemocnici všetky testované vložky vyšli negatívne, na UZV sa doktorke nezdalo, že by bolo menej plodovej vody tak mi urobili ster tampónom z klenby, ktorý vyšiel pozitívny na plodovú vodu, napojili ma na CTG vyšetrenie ktoré vykazovalo kontrakcie. Po troch hodinách sa ale kontrakcie skončili a bola som kontinuálne napojená na CTG ktoré bolo v poriadku a dostala som infúziu magnezia. Po troch hodinách ma doktorka vyšetrila bola som otvorená na 2 cm a ma hospitalizovali. Dostávam antibiotika Penicilín každých 6 hodín. Utrogestan a magnezium mám momentálne vysadené a dostávam len tie antibiotiká a povedali mi, že budeme čakať či sa to rozbehne alebo ešte vydržíme a že sa to považuje, že tá plodová voda odteká. Včera mi testovali jednu vložku lebo som mala pocit že mi niečo stále tečie a bola aj mokrá len pri testovaní vyšla tiež negatívna. Včera večer som dostala nepravidelne bolesti a začala som mať taký svetlohnedý výtok, ktorý pretrváva doteraz a bolesti raz sú raz nie. O všetkom som informovala lekára ten tvrdí, že máme len čakať. Krvné výsledky na zápal sú zatiaľ v norme každý deň. Chcem sa spýtať na Váš názor, súhlasíte s takýmto postupom liečby. Dá sa považovať že mi plodová voda odteká z toho steru tampónom keď vložky vychádzajú negatívne? Nemôžu tie antibiotika nejakým spôsobom mať zlý vplyv na bábätko? Je možné že plodová voda trochu odtečie a potom nie, momentálne mám ten výtok a ťažko sa mi identifikuje či mi tečie aj voda. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, jedná sa u Vás o tzv. ventilový odtok plodovej vody, kedy jednorázovo odtečie malé množstvo plodovej vody, následne sa otvor v plodových obaloch pritlačí a akoby zaslepí a voda netečie. Ste v týždni tehotenstva, kedy sa ešte jedná o hraničný predčasný pôrod, ale je to určite lepšie, ako by ste boli v 29. týždni tehotenstva. Podávanie antibiotík je v tomto prípade štandardné a má za úlohu predísť rozvoju infekcie, takže antibiotiká majú dobrý vplyv na plod. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná.

 • Tehotenstvo - hypotyreóza

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den, mam znizenu funkciu stitnej zlazy. Kym sa dopracujem ku endokrinologii prejde nejaky ten cas,kym mi nasadia lieky. Beriem aj utrogestan cize mam progesteron doplnany. Je medzi tym babatko v bezpeci? Nemoze ten cas nejako ovplyvnit srdiecko zeby sa zastavilo alebo plod nebral ziviny? Podla mna by sa mal tento stav riesit hned ale nezoberu ma na edokrinologiu skor len mi dali skorsi termin, cize cakam a bojim sa.
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak máte diagnostikované tehotenstvo a vrámci vstupných odberov krvi potvrdené abnormálne hodnoty TSH, pár týždňov bez prípadne potrebnej liečby by nemali preťahovať problém. Samozrejme, je vhodné čo najskoršie endokrinologické vyšetrenie. Mesiac, dva by bola dlhá doba, hoci by sa zákonite nemuselo nič stať.

 • Utrogestan a ascorutin

  , Autor: Hliva

  Dobry vecer, som na zaciatku 9tt a od 6tt som mala vytok sem tam jemne zafarbeny krvou. Cez vikend som ale zacala mat vytok ovela viac zafarbeny a bolo videt aj vacsie loziska krvi. Gynekolog mi predpisal Utrogestan 100 aj ascorutin 3krat denne. Utrogestan si davam zo spodu a zname zo ho brali hovoria ze im vytekal a bez vlozky sa nepohli. Mne vobec nic nevyteka. Je mozno lepsie a hlbsie zavedena tabletka? Takisto uz sa dalej od 4 mesiaca nemoze uzivat? Alebo sa nemoze uvivat len vaginalne??Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva je najčastejšie spôsobené tvoriacimi sa cievnymi prepojeniami medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ascorutin sa štandardne užíva v dávke 3x1 tabletka denne. čo sa týka výtoku pri liečbe vaginálnymi preparátmi, je to veľmi individuálne, nemusí sa vyskytovať u každej ženy. Vaginálna liečba progesterónom sa môže aplikovať prakticky počas celého tehotenstva, väčšinou sa však už neskôr kombinuje alebo nahrádza s čisto perorálnou aplikáciou. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Cervikalne skóre

  , Autor: Mimka128

  Dobrý deň pán doktor. Ďakujem vám veľmi pekne za vaše odpovede. Viem, že už sa veľa pýtam, ale bojím sa už všetkého a môj lekár je naozaj veľmi strohý. Som druhorodicka. Prvá dcerka predčasne narodená v 34tt odtokom vody. Mam dve maternice aj krčky. Od 19tt som bola hospitalizovaná, keďže môj lekár sa domnieval , že mám infekciu a do knižky mi napísal CS3. V nemocnici mi viacerými vysetreniami zistili cervikometriou krcok 3,4 cm. bez vezikalizacie, tuhý, zatvoreny. Rovnako to bolo aj pri prepustani. Po 2 týždňoch som bola u svojho lekára. Vysetril ma len cez bruško. Keď som sa pýtala na krcok, povedal,že keď nemám bolesti , ani tvrdnutie, nebude vo mne špárať. Nechal mi kudovejsi režim , ponechal aj utrogestan q magnezium. Kontrolu dal až o mesiac. Až doma som našla v knizke CS V. Som len v 25tt. Veľmi sa bojím a vaham, prečo má o tom neinformoval? Nemala by som byť s takým skore hospitalizovaná? Ďakujem vopred

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, hodnotenie cervikálneho skóre (CS) je založené na hodnotení viacerých parametrov. Aj keď úplne chápem Vaše obavy, nepoznám žiadne konkrétne výsledky vyšetrení, ani nálezy, USG cervikometriu, ani ďalšie výsledky a informácie, preto je naozaj ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť. Obvodný gynekológ by Vám mal povedať a informovať Vás o všetkých okolnostiach a výsledkoch, pozná ich najlepšie a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť a v prípade pochybností sa pacientka odosiela na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia. V prípade nezrovnalostí, či nejasností sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa. Neprináleží mi hodnotiť Vášho obvodného gynekológa, ale samozrejme, ak nie ste spokojná s jeho starostlivosťou, máte právo na zmenu obvodného gynekológa. Tá sa dá realizovať vždy ku koncu daného kalendárneho mesiaca.

 • Duphaston a Utrogesten

  , Autor: Mary993

  Dobry den, je bezpecne uzivat Duphaston a Utrogesten zaroven? Som 31tt
  Duphaston pijem rano a vecer uz dlhsie, teras mi lekar predpisal aj Utorgesten vaginalne 1x 200mg vecer a duphaston nechal iba rano...
  Nieak som hneď o tom nepremislala a neopytala sa ho ci to je ok, ci radsej teda nemam pouzivat iba Utorgesten... Alebo mozem teda duphaston pit a Utorgesten davat vaginalne, neuskodi to dietatku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, obidva preparáty progesterónového bloku majú tú istú účinnú latku a tou je progesterón. Niektoré gramáže Utrogestanu sa dajú aplikovať aj perorálne, aj vaginálne. Duphaston sa aplikuje iba perorálne. Tieto dva preparáty sa môžu kombinovať, nemusíte sa obávať. Užívajte ich do ukončeného 34. týždňa podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.